Важливо :: Життя громади :: 04 січня 2024 09:25 , Максим Ходушко
falsecallspolice

Вигадані “замінування”, “викрадення людини” або “вбивства”: дзвінки в поліцію "по приколу" та що за них загрожує

Через неправдиві виклики правоохоронці даремно витрачають час та ресурси

Щоб викликати поліцію, зараз достатньо натиснути три цифри на найпростішому телефоні. Пресофіцерка батальйону Патрульної поліції Краматорська та Слов’янська Ксенія Яцен розповіла Kramatorsk Post, як деякі громадяни користуються цією простотою та роблять неправдиві виклики. Вона також навела кілька прикладів із практики та повідомила, що загрожує телефонним "жартівникам"

За неправдивий виклик поліції - адміністративна відповідальність

Патрульна поліція не займається кримінальними провадженнями, а діє згідно з Кодексом України про адміністративні порушення (в цьому випадку - завідомо неправдивий виклик спеціальних служб (ст. 183 КУпАП)). Відповідно, йдеться про адміністративну відповідальність.

Минулого року у Краматорську та Слов’янську патрульні склали 30 адміністративних матеріалів за цією статтею.

Звісно є випадки, коли за такі недолугі "жарти" передбачена кримінальна відповідальність. Наприклад, за завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності (ст. 259 ККУ).

- Суть завідомо неправдивого виклику полягає у тому, що особа, телефонуючи до поліції та повідомляючи оператору кол-центру певну інформацію, усвідомлює, що вона є неправдивою, та бажає даремного виїзду поліцейських на місце виклику.

test

"Вбив" дружину, щоб до нього приїхала поліція: випадки з практики

Пресофіцерка розповіла Kramatorsk Post кілька випадків із практики.

- Впевнено можна сказати, що більшість викликів надходять до нас саме від громадян, які перебувають у стані сп’яніння.

Наприклад, у жовтні минулого року інспектори отримали від жительки Краматорська виклик. Вона заявила, що їй відома особа, яка скоїла правопорушення. Прибувши на місце виклику, інспектори зустрілися з нетверезою заявницею. Згодом 30-річна громадянка зізналася, що подзвонила до поліції "по приколу".

Найцікавішим випадком неправдивого виклику минулого року Ксенія Яцен називає «подвійне вбивство».

- На лінію 102 надійшов виклик про вбивство у Слов'янську. 37-річний чоловік зателефонував сам та зізнався у скоєному. Прибувши на місце події, патрульні оглянули територію та виявили заявника — ймовірного вбивцю.

Ознак злочину поліцейські не знайшли. Натомість дізналися, що той, перебуваючи у стані сильного алкогольного сп'яніння, зробив той завідомо неправдивий виклик. Про такий жарт він зізнався сам. Це підтвердила і його співмешканка.

На що розраховував заявник, залишається питанням, але постанову за ст. 183 КУпАП він отримав.

І це не єдиний такий випадок, бо тема вбивств "жартівникам" у Краматорську та Слов’янська подобається

- Декілька років тому краматорець хотів вгамувати свою дружину, а отримав натомість адміністративний матеріал від патрульних.

Він сам подзвонив на лінію 102, сказав, що «вбив» дружину та перервав зв'язок з оператором кол-центру. До місця виклику відправили екіпаж патрульних, аби ті перевірили звернення. Прибувши за вказаною адресою, поліцейські зустрілися з заявником та його живою та неушкодженою дружиною.

Як виявилося, у подружжя виник конфлікт, тож аби трохи заспокоїти жінку, громадянин вирішив подзвонити до поліції. Для швидшого прибуття екіпажу сказав, що дружини вже нема в живих.

Але річ у тім, що всі повідомлення такого характеру сприймаються працівниками спеціальних служб як правдиві та такі, що потребують перевірки та допомоги.

Неправдиві виклики - це зрив нормальної роботи спеціальних служб

Жоден із викликів поліція не може залишити поза увагою. Громадяни викликають патруль нібито для надання допомоги або припинення правопорушення, ада наперед знають, що у цьому немає жодної потреби. Іноді, поспішаючи на вигадане “замінування”, “викрадення людини”, “вбивство” чи ще якусь подію, патрульні не в змозі надати оперативну допомогу тим, хто її справді потребує.

 Від 850 до 3 400 гривень - штраф за завідомо неправдивий виклик спеціальних служб (поліції, швидкої та інших)

Які штрафи за неправдивий виклик

Згідно з чинним законодавством, за завідомо неправдивий виклик спеціальних служб (поліції, швидкої та інших) передбачається відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 850 до 3 400 гривень. Дане адміністративне стягнення й передбачено статтею 183 (Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб) КУпАП.

Інші статті на цю тему

nezakonni-tovari (1)
Patrolpolicecover

Пресофіцерка підрозділу розповіла, чим він займається та кого запрошують на службу

Drughunters

Про наркозалежних, збут та зберігання наркотиків та що за це загрожує розповіла Патрульна поліція Краматорська та Слов’янська