Важливо :: Власна думка :: 05 червня 2023 14:34 , Краматорск Пост
kirilenko-goncharenko-lyah-bojchenko

Війна та відкритість: чи надає доступ до інформації регіональна влада Донеччини

Моніторинг, який стосувався прозорості та відкритості обласних державних адміністрацій, провів Інститут Масової Інформації у травні.

Ми перевірили рівень відкритості Донецької ОВА, надіславши запит про зарплатню керівника адміністрації і його першого заступника. Також ми надіслали подібні запити до легітимної мерії окупованого Маріуполя,  міських рад Краматорська та міста Слов’янськ.

В результаті Донецька ОВА на запит не відповіла. Втім, журналісти про роботу Донецької військової адміністрації говорять позитивно. Максим Бондарєв, оглядач, журналіст сайту svoi.city, до того, як піти в онлайн-ЗМІ, не один рік працював на Суспільному ТБ Донеччини. Максим оцінює роботу Донецької ОВА виключно позитивно: 

"Офіційний запит на ОВА подавали давно.. Можливо, це пов'язано з тим, що більшість питань вдається вирішити телефоном чи месенджерами. Варто розуміти специфіку нашої роботи. Вона зводиться до інтерв'ю чи запису коментарів. А це можна зробити онлайн. У ОВА дуже добре працює відділ комунікації. Його керівниця Тетяна Ігнатченко швидко допомагає у вирішенні різних питань, оминаючи бюрократичні процедури".

Адміністрації окупованих міст релоковані. І працюють на підконтрольній українській владі території. Більша частина представників регіональної влади Донеччини перебуває у Краматорську, і окремо міський голова Маріуполя Вадим Бойченко - у Запоріжжі та Дніпрі.

“Щодо відкритості місцевої влади можу сказати, що все дуже залежить від міської ради та її керівництва. Найбільш закритою вважатиму Бахмутську. Її працівники ігнорують сучасні методи спілкування з журналістами, пропонують особисто приїхати та поспілкуватися з керівництвом (прим.: начальник Бахмутської міської військової адміністрації Олексій Рева). З початку війни мера (прим. Олексія Реву) так і не вдалось витягнути на розмову. Інші міські ради діють ситуативно. Слов'янський голова (прим.: міський голова Слов'янська Вадим Лях) завжди відповідає на звернення, краматорський відправляє до Обласної Військової Адміністрації і з моменту запровадження Військових Адміністрацій не коментує онлайн, але офлайн готовий зустрічатись. Святогірський голова (прим.: начальник Святогірської міської військової адміністрації Володимир Рибалкін) також завжди радий допомогти і поспілкуватись, якщо у нього є час. Часов-Ярський теж готовий спілкуватись з журналістами, якщо у нього в громаді спокійно, що буває не часто. Маріупольський голова Вадим Бойченко, на мій погляд, дуже вибірково ставиться до журналістів та телеканалів, яким давати коментарі. Однак, завжди є депутати міської ради, які охоче готові поділитись інформацією. Загалом негативного досвіду комунікації з міськими радами я не маю”, - розповів журналіст.

Ще одна журналістка онлайн-ЗМІ novosti.dn.ua Юлія Діденко каже, що з офіційними запитами протягом останніх місяців журналісти сайту novosti.dn.ua не працювали, але отримати відео-коментарі чи домовитись про невеликі інтерв'ю з міським Олександром Гончаренком, головою Краматорська, його заступниками, чи навіть представниками прес-служби, виявилося складно. 

“Через те, що найбільше місто з тих, які залишаються під контролем України, не були захоплені РФ, це Краматорськ, і там в нас працюють наші журналісти, то найчастіше стикаємось з місцевою владою саме цього міста, а також Слов'янська. Найчастіше чиновники відмовляють від коментарів, посилаючись на зайнятість. Комунікація з міською владою Слов'янська налагоджена адекватно. Також досить відкрито, на мій погляд, поводять себе призначений минулого року голова військової адміністрації деокупованого Святогірська,” - ділиться досвідом Юлія Діденко.

До речі, різниці між журналістами та громадянами у відправці запитів немає, протягом 5 днів офіційні представники мають дати відповідь. Востаннє до ОДА з інформзапитом Наталя Шайхутдінова, голова ГО “Центр соціально-культурного розвитку” (м. Маріуполь), зверталася доволі давно, за проханням інших маріупольських активістів. 

“До міськради Маріуполя зверталася від імені ГО ще у 2020-2021 році з приводу того, що корекційним педагогам в освітніх закладах перестали платити. Паралельно такі ж листи писала на ОДА (голова Павло Кириленко). ОДА відповідали вчасно і розлого. Міськрада відповідала довго. Постійно відбрехувалися. На запити точних відповідей не давали, все розпливчасто. Цифри постійно не збігалися з цифрами ОДА. Врешті решт, я зробила депутатське звернення на Марію Іонову з "ЄС". Було проведено депутатське розслідування. Мер Вадим Бойченко разом зі своєю командою отримали “стусанів” з Київа і з ОДА. Але питання вирішилося виключно в тому закладі, де я працювала, педагогам з інших закладів так і не платили. Висновок: по ОДА - позитивно, по міській раді - негативно".

Наталья Шайхутдінова цього разу надсилала запит щодо зарплатні мера та його першого заступника на адресу Маріупольської міської ради. Відповідь надійшла вчасно.

Журналіст Максим Бондарєв назвав відповідь маріупольської влади “відпискою”, адже у відповіді на запит не вказано, скільки саме заробив мер за вказаний період. 

“Адже там ще премії і так далі. А нам дали просто загальну інфу, що заробляє 40 тисяч гривень і все",  - пояснює Максим Бондарєв.

Так само вчасно, і так само без нюансів відповіли журналісту Максиму Бондарєву в Краматорській міській військовій адміністрації. Від адміністраціі міста Святогірськ відповіді на інформ запит не находило. 

Ірина Читно, журналістка з Маріуполя, зараз працює на сайті v-variant.com.ua. Розповідає свої враження від спілкування з міською радою Маріуполя. Передісторія її запиту пов’язана з повномасштабним вторгненням:

“Весною 2022 з колишнім стажером багато говорили про втрати Маріуполя, чи можливо було їм запобігти. В оточеному Маріуполі люди постійно чекали на евакуацію. Я пам’ятаю колони людей, що йшли пішки по вул. Куїнджі, з дітьми, батьками, собаками, а потім йшли назад. Але також пам’ятаю, як за три тижні до вторгнення особисто дзвонила в Житло-Центр, свій “жек” і спитала, чи знають вони щось про бомбосховище в нашому домі, чи перевіряли, чи можуть повісити якийсь папірець з інформацією. На що мені відповіли: “Распоряжения сверху не было, чтобы не создавать панику”. Говорили зі мною трохи глузливо: “Девушка, не волнуйтесь, все будет нормально”. 

У квітні 2022 журналісти v-variant.com.ua вирішили розібратися, хто і за що відповідає в темі цивільного захисту. Також дізнатися про план евакуації населення, про перелік евакуйованих культурних цінностей, про заходи цивільного захисту протягом року, передуючому війні. 

З’ясувалося, що повноваження організації та проведення евакуації населення мають усі рівні влади - і місцевий, і обласний. І вже в липні 2022 надіслали запити до ОВА, і до Маріупольської міської ради за старою адресою пресслужби, яка досі була вказана на сайті. ОДА відповіли, маріупольська рада - ні. 

Журналістка Ірина Читно говорить про вибіркове ставлення до журналістів від Маріупольської міської ради.

“В ОВА відповіли на третину питань, мотивуючи тим, що вони не є розпорядником інформації. Втім, після повторного запиту з роз’ясненням відповідь надали більш розгорнуто і скерували запит на маріупольську раду. Тобто, маріупольська рада в свою чергу отримала другий запит і вже від ОВА. За моїм досвідом, обласний та державний рівень завжди відповідають на запити. З Маріупольської міської ради ще до війни треба було витягати відповіді через суд”, - резюмує Іра Читно, журналістка сайту v-variant.com.ua. 

В коментарі представниці ІМІ в Донецькій області, на тему доступності до публічної інформації, голова пресслужби Донецької ОВА Тетяна Ігнатченко підтвердила, що завжди на зв’язку в месенджерах. І що за будь-якою інформацією краще звертатися до неї безпосередньо, зауваживши, що і обидві поштові електронні адреси на саті ДонОВА теж актуальні - це public@dn.gov.ua, citizen@dn.gov.ua

Тетяна Ігнатченко додала в розмові, що намагається обходити бюрократичні моменти, якщо це можливо. А із запитами доводиться працювати у випадках “об'ємних питань”. Коли є потреба у зборі довідок, або є потреба запросити і долучити інших людей, або "додаткові структури”.

Юлія Гаркуша, регіональна представниця ІМІ в Донецькіий області

Інші статті на цю тему

blog-zmi

У 88% новин журналісти Донецької області використовують надійні джерела інформації. І лише у 9% - сумнівні.

obstril-slovyanska (3)

Тема війни актуальна вже понад 9 років: це події на лінії фронту, полонені та катівні на окупованих територіях, новини про обстріли та жертви серед мирного населення.

telegram-kanali-ta-feysbuk-storinki-donechchini (4)

Ми обрали кілька телеграм-каналів і фейсбук-сторінок з найбільшою аудиторією, щоб показати різноманітність джерел інформації в соцмережах. що користуються популярністю на Донеччині