Корисно :: Пояснюємо :: 19 грудня 2023 16:00 , Максим Ходушко
VPOrumorscover

Виплати ВПО: розвіюємо чутки про те, що їх скасують та пояснюємо важливі деталі

Понад половина населення Краматорська зараз не вдома, а тому нагадуємо усім ВПО вимоги та правила для отримання грошей від держави

Останнім часом у краматорських групах та чатах в телеграмі стали помітними повідомлення, у яких люди пишуть про свої побоювання щодо скасування виплат ВПО.

Зважаючи на те, що зараз у Краматорську живе близько 40 % жителів від кількості населення до 24.02.2022, питання виплат ВПО турбує багатьох краматорців.

Ми вирішили розібратися, з чим ці чутки пов'язані, а також, користуючись офіційними джерелами, нагадати - хто має право на грошову допомогу, як її оформлюють та кому виплати від держави вже скасовано.

Звідки чутки про скасування виплат ВПО?

Можемо припустити, що чутки про скасування виплат ВПО могли поширитися навіть після повідомлення Мінсоцполітики про те, що допомога буде продовжуватись автоматично на 6 місяців, тобто з 1 серпня 2023-го до 31 січня 2024-го.

Саме вказана дата, мабуть, і призвела до побоювань багатьох українців, які сприйняли її як кінцевий термін виплат,

А ось що розповіла з цього приводу Суспільному начальниця управління соціальних гарантій департаменту соцзахисту однієї з сусідніх областей:

"Усі, хто зареєструвався як ВПО до 1 серпня, отримуватимуть виплати до 1 лютого 2024 року. Ресурс, щоб, як зараз, виплачувати всім допомогу на проживання — обмежений.

Українцям, які подали заяви на виплату й оформили статус після 1 серпня — отримуватимуть допомогу ще пів року. Далі, в залежності від майнового стану, буде вирішено щодо перепризначення ще на піврічний термін".

Офіційні джерела нічого не повідомляють про скасування виплат ВПО. Мова про дотримання певних вимог та правил, а також майнового стану, тобто можливості бюджету продовжити ці виплати. Про тотальне скасування, як бачимо, не йдеться.

Тож ВПО, які мають право на виплати, можуть сподіватися, що гроші у бюджет знову знайдуть і для виплат після 31 січня 2024-го року.

Виплати ВПО тепер призначаються на сімʼю

За інформацією МінРеінтеграції з 1 листопада поточного року змінено правила оформлення виплат внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Це стосується внутрішніх переселенців, які вперше звертаються за призначенням такої допомоги від держави - 3 тисячі  гривень особам з інвалідністю й дітям і 2 тисячі гривень для всіх інших внутрішніх переселенців.

Зокрема, для оформлення виплат ВПО тепер має звертатись одна особа від всієї сімʼї, а не кожен член родини окремо.

Відповідна допомога призначається на кожного члена сім’ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про ВПО.

Хто має право на виплати ВПО

МінРеінтеграції постійно вносить зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії. Саме цим документом визначається, особи з яких територій мають право на виплати від держави як ВПО.

Останнє оновлення вийшло у кінці листопада і ми про це детально писали

Ще на початку цього року у МінРеінтеграції визначили, хто має право на отримання щомісячної допомоги на проживання ВПО: 

– особи, які виїхали з населених пунктів, що включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф;

– особи, які мають непридатне для проживання або зруйноване житло і подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через портал «Дія»;

– особи, які мають документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження або знищення нерухомого майна через бойові дії, терористичні акти, диверсії, спричинені агресією рф;

– особи, які отримували щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання станом на 24 лютого 2022 року;

– особи, які повторно перемістились із тимчасово окупованих територій або територій, на яких ведуться бойові дії після 24 лютого 2022 року.

Щодо Краматорського району, то жителі усіх його 12 громад мають право на виплати ВПО у разі вимушеної евакуації:

- Андріївська сільська територіальна громада;
- Дружківська міська територіальна громада;
- Іллінівська сільська територіальна громада;
- Костянтинівська міська територіальна громада;
- Краматорська міська територіальна громада;
- Лиманська міська територіальна громада;
- Миколаївська міська територіальна громада;
- Новодонецька селищна територіальна громада;
- Олександрівська селищна територіальна громада;
- Святогірська міська територіальна громада;
- Слов’янська міська територіальна громада;
- Черкаська селищна територіальна громада.

Хто не має права на виплати ВПО

Питання щодо скасування виплат певним категоріям громаданям регулюється зокрема Постановами Кабінету Міністрів України № 709 від 11 липня 2023 р. та № 789 від 31 липня 2023 року.

Отже, з 1 серпня цим чотирьом категоріям ВПО виплата допомоги продовжена не була:

- людям, які перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль;
- тим, хто відбуває покарання в місцях позбавлення волі;
- засудженим за окремі види злочинів проти основ національної безпеки або оголошених в розшук;
- ВПО, які повернулися до покинутого місця проживання.

Також за результатами верифікації з 1 вересня 2023 року виплати допомоги припинили тим переселенцями, про яких з’ясувалося, що переселенець після 15 липня 2023 року:

- придбав транспортний засіб, якому менше ніж 5 років, за винятком мопеда, причепа тощо;
- придбав нерухоме майно, цінні папери тощо на суму більше ніж 100 тис. грн;
- має на депозитному банківському рахунку більше ніж 100 тис. грн, або ОВДП (Облігації внутрішніх державних позик України) на таку ж суму;
- придбав безготівкову та/або готівкову іноземну валюту, банківські метали на загальну суму, що перевищує 100 тис. грн;
- має у власності придатне для проживання житло, що розташоване не на територіях ведення бойових та тимчасово окупованих територіях;
- перебував та після внутрішнього переміщення перебуває на повному державному утриманні в дитячому будинку, школі-інтернаті, геріатричному пансіонаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю тощо.

За даними на жовтень цього року Мінсоцполітики скасувало виплати ВПО понад 140 тисячам громадян. Верифікація буде продовжуватися.

Як скасувати статус ВПО та отримання виплат

Також, якщо ви повернулися додому на постійне проживання, скасувати статус ВПО та виплати можна на порталі Дія за цим посиланням

Інші статті на цю тему

yuliya-kozhemyakina (1)

Вона працює за спеціальністю, виховує дітей та поступово налагоджує своє життя у чужій країні. Але не має наміру залишатися там назавжди та вірить, що повернеться у Краматорськ

VPO

Минулого року держава виплатила ВПО 73 мільярди гривень та бажає зменшити цю суму

VPONovembercover

Вже за три дні отримувачів допомоги визначатимуть по-новому