reklama-v-kramatorsk-post-top
Важливо :: Життя громади :: 06 березня 2020 11:27 , Анатолій Змійов
foto-stenda-dlya-zagolovka

Виставка «В'язні сумління», присвячена правозахисному руху України, відкрилася у обласному краєзнавчому музею

Учасники Української гельсинської спілки розповіли про історію правозахисного руху України 1970-1980-х років

Виставку відкрили директор Музею шістдесятництва Олена Лодзинська, яка розповіла присутнім про історію правозахисного руху в Україні, про засновників УГГ (українська гельсінська група), про матеріали представлені на виставці.

Основою музею стали матеріали, які передала в музей Надія Светлична, яка виїхала з України в у 1978 році, в подальшому працювала в США і була секретарем закордонного представництва УГГ.

Багато матеріалів передали в музей і родичі засуджених , та репресованих членів УГГ.

На виставці представлені стенди, на яких показана діяльність і судьба 42 членів УГГ, більшість з них уже нема в живих, а ті хто залишився, продовжують активну пропагандистку роботу, допомагають українським воїнам.

На стендах присутні документи і фотографії, членів УГГ і наших видатних земляків: Василя Стуса, Олекси Тихого і Миколи Руденко, який був одним із засновників УГГ.

Голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих Орися Сокульська розповіла про долю свого чоловіка поета Івана Сокульского, політв’язня, члена УГГ, який провів в таборах та поселеннях 17 років, про свого брата, теж члена УГГ Ярослава Лесіва, який відбував заточення по сфабрикованому звинуваченню з кримінальними елементами в тюрмі, вийшов і став священиком.

Голова Київського товариства політв'язнів та репресованих, голова Ветеранського об'єднання Українська Гельсінська Спілка, співавтор Декларації про державний суверенітет України, український політичний діяч, учасник національно-визвольного руху Олесь Шевченко розповів, як він возив і передавав матеріали і документи наших політв’язнів до Москви, а уже далі їх переправляли на Захід надійні люди.

Так весь мир дізнавався, що в Україні існує український визвольний рух.

Виступили з промовами про сучасні виклики, “революцію на граніті”, історик, перший заступник голови Ветеранського об’єднання Українська Гельсінська спілка Олександр Ткачук.

Голова Полтавського товариства політв’язнів і репресованих Анатолій Баний привіз на виставку вишите пано оберіг, яке почали розшивати на Чернечій горі в Каневі і закінчили розпис хрестиком на Донеччині бійцями на передовій і жителями біля Майорска.

Цей оберіг став символом об’єднання України.

Над виставкою працювали член УГГ, політв’язень, публіцист, історик дисидентського руху Василь Овсієнко і старший науковий співробітник Музею шістдесятництва Олена Лодзинська.

Директор Донецького краєзнавчого музею Катерина Філонова подякувала гостям за можливість ознайомити жителів міста і області з матеріалами визвольного руху в Україні, подарувала гостям подарунки і запросила містян відвідати виставку, яка буде діяти до 28 березня.

Всі бажаючі змогли задати питання гостям, сфотографуватись з ними, придбати книжки.

PS:Створення Української Гельсінської спілки було проголошено на 50-тисячному мітингу у Львові, вона стала найбільшою в Україні правозахисною організацією. Спілка виникла не з нуля: ще у листопаді 1976 року в Україні дисиденти, політв’язні радянської доби, правозахисники створили Українську громадську групу (УГГ) сприяння використанню Гельсінських угод (які у 1975 році підписали уряди 35 держав, включаючи СРСР), котрі були покликані «забезпечити виконання високих принципів демократії і прав людини», згідно з цими документами. Серед членів УГГ були відомі дисиденти, інтелектуали, такі як Микола Руденко, Петро Григоренко, Левко Лукьяненко, Іван Кандіба, Надія Светлична, В’ячеслав Чорновіл, Василь Стус та інші.

Інші статті на цю тему

коментарі