Важливо :: Життя громади :: 15 березня 2023 20:56 , Олексій Ладика
patrulna-policiya (8)

Виїзди на обстріли, полювання на алкоголь, "сигнали з космосу": як велика війна вплинула на роботу патрульної поліції

Kramatorsk Post провів день з патрульними

Після російського обстрілу будинку по Богдана Хмельницького у центрі Краматорська, що стався вранці 14 березня, у квартирі на першому поверсі виникла пожежа, а її мешканець опинився під завалами. Патрульні поліцейські першими опинилися на місці події, почали гасити вогонь вогнегасниками і діставати постраждалого з-під уламків його квартири. 

Відео, зняте на боді-камеру одного з патрульних, розлетілося Інтернетом - лише у ТікТок-акаунті Kramatorsk Post воно набрало понад 120 тисяч переглядів, а користувачі у коментарях дякували патрульним за їхню роботу.

Це один з епізодів роботи патрульної поліції Краматорська та Слов'янська в умовах великої війни. Що змінилося після російського повномасштабного вторгнення, з якими викликами до них звертаються люди - сьогодні ми проведемо день з патрульними, щоб про це довідатися.

Патрулювання і пошук забороненого алкоголю

Екіпаж патрульної поліції під'їжджає до "заброшки" на вулиці Краматорській у Слов'янську. Двоє патрульних виходять з машини і швидко йдуть всередину недобудованого будинку.

- Що там таке? Що там таке? - намагаюсь наздогнати поліцейських і на ходу вмикаю фотоапарат.

- Тут часто збираються наркомани і безхатченки, але зараз нікого немає, - каже один патрульний після того, як вони з колегою перевірили будівлю. Дивлюсь на підлогу – а вона всіяна використаними шприцами. 

test Недобудова на вулиці Краматорській стала прихистком для наркозалежних. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Перед цим екіпаж приїхав з ДТП, яка сталася на трасі у бік Харкова. Викликів від мешканців поки що не надходило, тому поліцейські вирішують поїхати попатрулювати на Центральній вулиці, між залізничним і автовокзалом у Слов'янську. Екіпаж складається з трьох поліцейських: Олександр, Дмитро і Поліна.

Вони зупиняють машини, перевіряють багажники у легковиків і кузови у вантажівок, а також документи у водіїв і пасажирів. 

"Зараз [у Донецькій області] діє заборона на продаж алкоголю, ми перевіряємо, щоб не намагалися провезти це. Також зброї щоб не було. Людей, які виїхали з окупованих територій, перевіряємо, чи не належать до збройних формувань", - пояснює тимчасовий виконувач обов'язків заступника командира роти №4 Олександр Вєтров.

Вєтров працює у патрульній поліції з моменту створення цієї структури у Краматорську і Слов'янську у 2016 році. Каже: у ті часи всі хотіли змін, а нова служба ці зміни уособлювала, тому він пішов у патрульку і жодного разу не пошкодував про своє рішення.

Патрульні зупиняють машини протягом приблизно 30 хвилин, але в жодній забороненого алкоголю не виявили. Але вчора їхні колеги натрапили на великий "улов" - зупинили "Газельку", яка перевозила 700 літрів спиртного. У такому випадку патрульні викликають слідчо-оперативну групу поліції і вже вона займається порушниками далі.

testtest

test Патрульні перевіряють автомобілі, чи не перевозять вони алкоголь чи зброю. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Я питаю: "А якщо знайдете одну-дві пляшки алкоголю, яку людина везе не на продаж, а для себе?". Патрульні відповідають: якщо бачать таке і людина пояснює, що це на день народження чи ще на якесь свято, то вони входять у положення.

Загалом же з липня 2022-го, коли почала діяти заборона, і до середини лютого 2023-го Патрульна поліція Краматорська та Слов’янська виявила 47 правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом алкогольних напоїв. З них: у Слов'янську – 27, у Краматорську – 10, в Олександрівці – 4,  у Лимані – 3, Костянтинівці, Добропіллі, Дружківці - по 1.

Далі екіпаж сідає до машини і їде патрулювати вулиці. Їдуть центральними вулицями, доїжджають до стадіону Скиданова - жодних порушень чи підозрілих осіб не фіксують. Тоді починають їздити дворами, другорядними дорогами, які часом переходять у повне бездоріжжя. На пустельній вулиці між багатоповерхівками, приватним сектором і промзоною бачать чоловіка, зупиняють, перевіряють документи, телефон - нічого підозрілого. Бажають гарного дня і їдуть далі.

test Перевірка перехожих. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

 

Як проходить робочий день у патрульних

Патрульні розповідають, що їхній робочий день (якщо це денна зміна) починається о 6-й ранку: шикування особового складу, перевірка стану здоров'я у поліцейських, перевірка, стану машин, щоб вони були справні. Командири доносять рекомендації до підлеглих, якщо є така необхідність на сьогодні. Потім екіпажі поліцейські виходять на свої маршрути патрулювання і чекають, коли чергова частина повідомить про виклики громадян.

"Якщо надходить виклик, вони нам дають коротку фабулу щодо ситуації, яка відбувається за адресою. Поки їдемо до людей, у телефонному режимі з'ясовуємо, є якась небезпека чи загроза життю. Якщо немає - приїжджаємо і вже спілкуємось на місці. Якщо є можливість - вирішуємо питання. Якщо в нашу компетенцію це не входить, то звертаємось до чергової частини, намагаємось з'ясувати номери відповідних служб, і спрямовуємо їх туди", - розповідає Олександр Вєтров.

test Тимчасовий виконувач обов'язків заступника командира роти №4 Олександр Вєтров. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Часто бувають "дивні" виклики: патрульні приїжджають до бабусі чи дідуся, а ті їм розповідають, що хтось надсилає їм "сигнали з космосу" або скаржаться на неадекватних сусідів, а всі сусіди насправді виїхали. 

"Бабуся сама живе у під'їзді. Їй хочеться трошки уваги, щоб її заспокоїли, і коли вона бачить людей у погонах, вона заспокоюється, лягає спати і все добре. Ми їй показуємо, що обійшли сусідів - там нікого немає, тиша. Жінка послухала: дійсно тиша, можна лягати спати", - згадує ситуацію поліцейський. 

Але патрульні не стоять на одному місці і не чекають на виклики. Вони патрулюють вулиці, зупиняють водіїв, які "дивно" рухаються на своїх автівках, і перевіряють, чи не вживали вони алкоголь - за лютий патрульні склали 59 протоколів за п'яне водіння. Також перевіряють машини, чи не перевозять вони алкоголь - за лютий 15 випадків незаконної торгівлі та перевезення алкоголю.

Окрім того, патрульні перевіряють підозрілих осіб, яких бачать на вулиці. Так, у лютому вони затримали 18 осіб з ймовірно наркотичними речовинами, виявили 6 людей, які можуть бути причетні до незаконних збройних формувань, а також 8 осіб, які перебували у розшуку. 

Як велика війна вплинула на роботу

Оскільки лінія фронту поруч, в регіоні збільшився обіг зброї. Лише за лютий патрульні Краматорська та Слов'янська виявили 4 випадки незаконного обігу зброї і боєприпасів.

Олександр Вєтров згадує, що на початку російського вторгнення було багато мародерів - тож патрульні їздили і пильнували, щоб не розікрали квартири і машини, які залишили евакуйовані.

Велика війна принесла Краматорську і Слов'янську російські "подарунки" у вигляді прильотів ракет. Патрульні виїжджають на місця обстрілів.

"Якщо ми розуміємо, що місце прильоту - не густонаселений район, а лісосмуга чи, скажімо, територія заводу, тоді ми впевнені, що тяжких наслідків у вигляді втрат цивільного населення не буде, ми приїжджаємо, оглядаємо місце обстрілу і передаємо далі інформацію. Якщо це так, як було Краматорську 1 лютого, коли ракета прилетіла у цивільний будинок, де загинули мешканці, ми скидаємо все зайве, вдягаємо каски на випадок повторних прильотів, і починаємо або надавати допомогу, або витягувати людей з-під завалів", - розповідає Вєтров.

test Після обстрілу Краматорська 1 лютого

Окрім цього, через війну патрульні стали частіше у своїй роботі стикатися з військовими: перевіряти автомобілі, виїжджати на виклики, надавати їм допомогу.

Домашнє насильство - болюча тема

Поки спілкуємось з Олександром, його колеги зупиняють "підозрілого чоловіка": проводять поверхневу перевірку, просять витягти все з кишень, промацують кишені, куртку, дивляться у капюшоні і навіть у черевиках. В одязі нічого забороненого не знайшли, наостанок просять чоловіка показати усі банкноти з пачки 500-гривневих купюр. 

"Пакетик з забороненими речовинами може бути в грошах. Поліцейський не буде дивитися гроші, і вони дуже часто між купюрами вкладають зіп-пакетик з певним видом наркотиків, - ділиться досвідом старший сержант патрульної поліції Поліна Пилипенко. - Зараз люди вигадують винахідливі способи, щоб, коли зупиняє поліція, вона нічого не знайшла. Вони можуть ховати у грошах, можуть ховати у взутті, купа місць, де вони можуть це зробити. Ми все перевіряємо".

test Перевірка "підозрілого чоловіка". Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Поліна Пилипенко дізналася ці речі у процесі роботи - вона пішла працювати у патрульку у 2017 році, одразу після виходу з декретної відпустки. Каже, що хотіла стати прикладом для своєї дитини. На думку Поліни, їй це вдалося - її 8-річний син теж хоче стати поліцейським.

"Обов'язки поліцейських не відрізняються - чоловік ти чи жінка. У нас немає такого, що жінка буде менше щось робити, чоловік - щось більше. Ми однаково працюємо і однакові у нас обов'язки", - каже вона.

За словами Поліни, їй, як жінці, у роботі патрульних найважче виїжджати на виклики щодо домашнього насильства стосовно дітей. Після повномасштабного вторгнення таких випадків стало менше, але все одно за зміну може бути 2-3 виклики, пов'язані з домашнім насильством.

"Зараз тема домашнього насильства - дуже болюча для нашої країни, бо у нас не тільки чоловіки вчиняють насильство, але й жінки. І завжди страждають маленькі діти, які ні в чому невинні", - каже вона.

test Поліна Пилипенко каже, що їй найважче виїжджати на виклики щодо домашнього насильства проти дітей

Поліна Пилипенко розповідає, що якщо кривдник вчинив насильство щодо домашніх, то патрульні складають на нього адмінпротокол, тимчасово заборонений припис - кривднику можуть заборонити з'являтися вдома протягом 1-10 днів. За цей час жертва може звернутися до юристів та організації, які допомагають постраждалим від домашнього насилля - вони можуть допомогти з тимчасовим житлом, вирішити правові питання тощо.

24 лютого були на зміні

У день російського повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року і Поліна, і Олександр були на зміні. Вони згадують, що за день до цього всіх зібрали по бойовій тривозі і сказали, щоб вони були готовими до будь-якого сценарію. 

"Почалися спалахи, вибухи. Я був у Краматорську в той час, дружина з дитиною - вдома. Я їм телефоную: "Все, почалась війна. Збирайте речі". Я їх відправив до села, розумів, що їм там буде безпечніше, сам залишився і очікував на команди керівництва, що ми маємо робити", - згадує Олександр Вєтров.

"Мені особисто не було страшно. Було страшно за родину, я сказала, що родина повинна виїжджати, дитина не повинна це все бачити", - каже зі свого боку Поліна Пилипенко.

"Так, страшно не було, був певний сумнів щодо того, що робити далі. Певного алгоритму дій не було і потрібно було імпровізувати. Але день, два, тиждень - трошки мобілізувалися, зрозуміли, що не так страшно все, як воно малюється по новинах. Розумієш, що з боку росіян втрати є, ми стоїмо. Тож треба далі окопуватись, боротися. До всього звикаєш", - додає Олександр.

Інші статті на цю тему

kradizhka-dverey-z-mobilnogo-ukrittya (4)

Але патрульні вчасно помітили пропажу і виявили можливих крадіїв

vbivstva-i-nelegalniy-alkogol

Всіх підозрюваних по цих справах правоохоронці виявили і затримали

nezakonni-tovari (1)
коментарі