Корисно :: Пояснюємо :: 03 серпня 2022 14:47 , Краматорск Пост
evakuaciya-donechchina

Влада оголосила обов'язкову евакуацію з Донеччини. Що це значить? Це примусово? Пояснюємо

Мешканців Донецької області закликають виїхали через бойові дії і майбутню зиму без опалення

У Донецькій області оголосили обов'язкову евакуацію мешканців, які ще залишаються в регіоні. Для цього уряд створив відповідний Координаційний штаб, який очолила віце-прем'єрка і міністерка з питань інтеграції тимчасово окупованих регіонів Ірина Верещук.

Цей штаб працює над тим, щоб евакуація пройшла злагоджено та безпечно, щоб людей не просто вивозили з небезпечного місця, а й надавали їм прихисток, допомогу, розселення. До складу Координаційного штабу також увійшли представники міністерств, силових відомств та обласних військових адміністрацій.  

1 серпня перший такий евакуаційний поїзд відбув з Покровська до Кропивницького: нагодою виїхати з Донеччини скористалися 136 людей, серед яких 44 – маломобільних.

test Перший евакуаційний поїзд з Покровська до Кропивницького. Фото - Facebook/Павло Кириленко

Навіщо потрібна ця евакуація? Це примусово чи люди можуть відмовитися виїжджати? Що буде з тими, хто евакуюється? Куди вони потрапляють і чи забезпечують їх житлом? 

Давайте розбиратися.

Чому мешканців Донеччини просять евакуюватися

По-перше, через бойові дії, які тривають вздовж лінії фронту від півночі області в районі Слов'янська до півдня в районі Вугледару. Наразі найпекельніші бої йдуть навколо Авдіївки і Бахмуту. Під регулярні обстріли потрапляють також міста, що, здавалося б, перебувають у тилу: Краматорськ, Дружківка, Костянтинівка, Покровськ. Що вже казати про Слов'янськ, Соледар, Сіверськ, Торецьк, Нью-Йорк та інші міста і села ближче до лінії фронту.

"Не потрібно порівнювати ситуацію на Донеччині з іншими областями, де йдуть бойові дії, тому що Донеччина фактично вся охоплена бойовими діями по всій лінії фронту, а обстріли ведуться по всіх містах", - каже очільник Донецької області Павло Кириленко.

Президент України Володимир Зеленський називає Донбас зоною найжорстокіших боїв:

"Там сотні тисяч людей, десятки тисяч дітей… Багато хто відмовляється виїхати… Але це справді потрібно зробити. Це рішення все одно доведеться ухвалювати. Все одно! Повірте мені. І що раніше це буде зроблено, що більше людей виїде з Донецької області зараз, то менше людей російська армія встигне вбити".

Друга причина виїхати з Донецької області - взимку у регіоні не буде опалення. 

"У Донецькій області абсолютно відсутнє газопостачання, всі газопроводи, які можна було відремонтувати, відремонтували, але, на жаль, ворог знову і знову знищує все, що б допомогло взимку обігріти людей. Словом, тепла на Донеччині у зимовий період не буде", - сказала віце-прем'єр-міністр Ірина Верещук.

Ось такі причини евакуюватися називає уряд:

"Донеччина зараз на межі гуманітарної катастрофи. Там тривають активні бойові дії, інфраструктура зруйнована. Люди ризикують не лише щосекунди потрапити під обстріли – при відсутності світла, тепла, ліків та їжі взимку вижити буде непросто. Вихід – евакуація".

Що таке обов'язкова евакуація

Згідно зі ст. 33 Кодексу цивільного захисту населення України, обов'язкова евакуація оголошується у разі виникнення загрози:

  1. аварій з викидом радіоактивних та небезпечних хімічних речовин;
  2. катастрофічного затоплення місцевості;
  3. масових лісових і торф’яних пожеж, землетрусів, зсувів, інших геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів;
  4. збройних конфліктів (з районів можливих бойових дій, які визначаються Генеральним штабом Збройних Сил України на особливий період, у безпечні райони);
  5. надзвичайних ситуацій на арсеналах, базах (складах) озброєння, ракет, боєприпасів і компонентів ракетного палива, інших вибухопожежонебезпечних об’єктах Збройних Сил України та/або військових формувань, створених відповідно до законів України, а також суб’єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності вибухопожежонебезпечні об’єкти.

Це примусово? 

Ні. Люди можуть відмовитися від евакуації, але повинні будуть підписати спеціальний документ, що розуміють наслідки свого рішення. 

"Людина, яка підписує вказаний документ, їй надається роз'яснення, що вона ознайомлена з вимогами Кодексу про адміністративні правопорушення і Кримінального кодексу, що батьки несуть відповідальність за своїх дітей, і роз'яснення, що є обов'язковою евакуацією.

Звичайно, це не примусова евакуація. Якщо людина навідріз відмовляється евакуйовуватися, вона повинна розуміти наслідки своїх дій. Зовсім це не означає, що їх залишать у біді, але вони повинні розуміти, які тяжкі наслідки можуть наступити у разі неевакуації, особливо, з зони бойових дій", - сказав очільник Донецької області Павло Кириленко.

Віце-прем’єрка Ірина Верещук також підкреслила, що евакуюватись нікого примушувати не будуть, а громадяни, які відмовляються від евакуації, беруть персональну відповідальність за своє життя та за життя своїх дітей. 

Що буде з евакуйованими? Де вони будуть жити?

За словами Кириленка, переселенців з Донеччини організовано готові приймати в усіх областях України, найбільше можливостей для цього мають Кіровоградська, Житомирська, Рівненська, Волинська та Тернопільська.

Наразі мешканцям Донеччини пропонують виїхати до Кіровоградської області з розміщенням у комунальних закладах та у приватних будинках - саме туди зараз ходять евакуаційні поїзди із зупинками в містах Олександрія і Кропивницький. 

Під час поїздки вам допоможуть оформити довідку внутрішньо переміщеної особи, яка дасть право на щомісячні виплати від держави.

test Довідку ВПО допомагають оформити просто у поїзді. Фото - Facebook/Павло Кириленко

"Ми чудово розуміємо, що евакуація – це стрес і вихід із зони комфорту, тому робимо все можливе, щоб процес був якомога простішим і зручнішим. Зокрема, організовуємо евакуацію тяжко хворих та людей з інвалідністю – тих, хто потребує особливого піклування.

Сама дорога – у комфортних поїздах із безплатним харчуванням від організації World Central Kitchen.

Одразу на місці прибуття всі евакуйовані можуть оформити разову грошову допомогу: 3000 гривень для дітей та осіб з інвалідністю та 2000 гривень для всіх інших. Також можна буде оформити щомісячну виплату для ВПО у такому самому розмірі.

Всі переселенці будуть безплатно розселені до комунальних закладів або приватних будинків та матимуть змогу отримати гуманітарну та психологічну допомогу, соціальний супровід під час оформлення допомоги від міжнародних організацій", - повідомив очільник Донеччини.

Куди звертатись, якщо ви хочете евакуюватися

Гаряча лінія Донецької обласної військово-цивільної адміністрації 0-800-507-506

Евакуація з розселенням у громадах Кіровоградщини — телефон для реєстрації (050)544-86-92 (08:00-17:00)

Заявку на евакуацію також можна залишити за такими номерами^

для всіх громад Донеччини - (098)890-33-18

Краматорськ - (099)415-65-54

Костянтинівка - (093)420-18-83

Часів Яр - (099)712-03-59

Соледар - (095)385-60-71

Миколаївка - (050)814-85-45

Для евакуації тяжко хворих і осіб з інвалідністю:

(099)710-48-72

(099)311-53-14

(099)311-53-36

(096)108-60-48

(096)108-52-24

До Покровська, звідки йде поїзд, з кожного міста Донеччини можна доїхати безкоштовним евакуаційним автобусом. Запис на автобусну евакуацію з Краматорська відбувається за номером +380932472565 (08:00-17:00). Найближчий рейс заплановано на 6 серпня.

***

Станом на зараз з Донецької області виїхало дві третини населення, залишилось 350 тисяч людей, сказав Кириленко. Очільник регіону визнає, що темпи евакуації наразі низькі, але він вважає, що з настанням холодів кількість охочих евакуюватися значно зросте.

Інші статті на цю тему

vpopaymentcover-1689152702yiNri

Такі рішення приймаються у разі відмови батьків евакуювати дітей добровільно

Lymanevaccover

Триває обов'язкова евакуація з деяких населених пунктів Краматорського району

Yanacover

Молода жінка розповіла свою історію евакуації, адаптації та нового життя у Франції

коментарі