
"Вогонь, дим, люди лежать на підлозі, багато хто кричить": що очевидці розповідають про обстріл Краматорська
Новий удар по Краматорську, нові виправдання росіян та знову масові жертви серед мирного населення. Вечір 27 червня для тимчасового обласного центру Донецької області став новою трагедією. Російська окупаційна армія запустила дві ракети Іскандер-К, внаслідок чого одна з них влучила у кафе у самому центрі Краматорська. На момент удару в ньому було близько 100 осіб.
Як кажуть очевидці, спочатку був чутний гул у небі, а потім пролунав сильний удар, після якого завібрувала земля та затремтіли вікна. Це і був удар по піцерії RІА. Минуло ще кілька хвилин і пролунав новий вибух, але вже у селищі Біленьке.
Після цього до місця трагедії почали з'їжджатися екстрені служби, військові та волонтери. Почалася пошуково-рятувальна робота біля кафе.

Ті, хто сам зміг вийти з приміщення, діляться такими подробицями:
“Я був у ресторані з друзями. Ми нічого не чули, лише сильний вибух. Вогонь, дим, люди лежать на підлозі, люди намагаються виїхати, багато хто кричить. Це дуже, дуже тяжко. Мені дуже пощастило вижити, але я не знаю, чи виживуть люди. Це Донбас і ми вже бачили результат, але зараз ми відчули як це”, - каже Френк, волонтер із Нідерландів, який на той час був у піцерії.

Усередині будівлі були не лише дорослі, а й діти. На жаль, дві дівчини 14 років, дівчина 17 років загинули, а 8-місячне немовля отримала поранення. І ось після такого міністерство оборони Росії посміло заявити, що знищили “пункт тимчасової дислокації командного складу 56-ї мотопіхотної бригади ЗСУ”, а також "іноземних найманців".
Навів ракету один із місцевих мешканців Краматорська і на допиті СБУ зізнався у цьому. Найбільше вразила реакція цієї людини, якщо її взагалі можна назвати. Агент ГРУ, як ні в чому не бувало, прозвітував про виконану роботу своїм інформаторам, а після того повернувся до себе додому і спокійно спостерігав за тим, що відбувається.

Чи нанаводив він другу ракетку, поки що невідомо. Але вона потрапила просто на проїжджу частину перед автомобілем, що проїжджав поруч. Людей, які перебували у позашляховику, забрала карета швидкої допомоги. На місці працювала слідча група, яка і встановила тип ракети. На жаль, через цей удар було поранено 5 людей та понад 100 приватних будинків.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Рятувальніа оперція в піцерії тривала всю ніч, а на розбір завалів виїхав один із волонтерів на ім'я Богдан.
“Почув спочатку вибух, вийшов надвір, оскільки необхідно було виїжджати на допомогу, і побачив як летить ракета на моєму селищі. Пролунав вибух, одразу ж одягнувся і поїхав на місце прильоту. Виявилося, що ракета влучила у приватний сектор. Дякувати Богу, жертв, наскільки я знаю, немає. Надав допомогу жінці, напарники допомогли перебинтувати ще одну жінку. Після цього озирнулися, руйнувань дуже багато, були загиблі собаки, поранені люди, паніка велика”, - розповідає Богдан.

Поки хлопець їхав у бік кафе, на місці прильоту рятувальники ДСНС розбирали завали, а медики вивозили поранених людей. Трьох із них відвезли до Дніпра через тяжкий стан.
“Зі мною все гаразд, але моя близька подруга Вікторія Амеліна [українська письменниця і організаторка Нью-Йорського літературного фестивалю], вона була з нами, зараз у поганому стані і перебуває у лікарні. Я дуже сподіваюся, що вона вибереться. Ми дуже хвилюємось за неї”, - каже Ектор Абад, письменник із Колумбії, який на той час перебував у піцерії.

У своєму Інстаграм він написав, що RIA Pizza був улюбленим рестораном Вікторії, вони пішли туди разом з колумбійськими політиком Серхіо Харамільо і журналісткою Каталіною Гомес.
"Ми щойно замовили піцу і жартували про закон про заборону алкоголю, який дозволяє нам замовляти лише безалкогольне пиво. Вікторія смакувала своє "нульове" пиво, коли путінські окупанти запустили ракету. Я впав на землю, як блискавкою вражений. Все почало рухатися уповільнено. Коли я підвівся, Вікторія сиділа, дуже бліда, із заплющеними очима й абсолютно нерухома. Вона не виглядала ураженою, але й не реагувала. Нарешті її забрала швидка. У неї серйозна травма голови", - написав Ектор Абад в Інстаграм.
Рідні та близькі, які приїжджали до центру міста, не могли потрапити до епіцентру подій, оскільки поліція оточила периметр і не дозволяла заважати роботі екстрених служб, а також щоб люди не змогли поранитися об уламки. Також близько півночі поліція оголосила про можливий повторний удар і рятувальні роботи були екстрено зупинені, а люди, поспішаючи, залишили місце трагедії.
ФОТОРЕПОРТАЖ: Наслідки обстрілу піцерії
Щойно подали сигнал про продовження робіт, на місці вже працювали лише рятувальники, а військових та волонтерів відпустили додому. Все це відбилося на темпах робіт, але вони продовжуються і весь день 28 червня.
Як заявив очільник Краматорська Олександр Гончаренко, рятувальникам вдалося розбити плиту, яка не давала врятувати людей, які, можливо, все ще знаходяться під завалами. Він повідомив про 11 загиблих, 61 постраждалих людей та 7 людей, які вдалося врятувати.
Станом на вечір 28 червня під завалами шукали останню можливу жертву російського обстрілу.
Ракетний удар 27 червня - другий за кількістю жертв з початку повномасштабного російського вторгнення у Краматорську. До цього найбільше смертей і поранень у нашому місті росіяни принесли під час обстрілу залізничного вокзалу Краматорська 8 квітня 2022 року.