Важливо :: Власна думка :: 16 лютого 2023 20:41 , Краматорск Пост
volonter

Волонтери - непопулярна тема у новинах донецьких онлайн-ЗМІ

Лише 3% від загальної кількості новин онлайн ЗМІ Донеччини стосуються волонтерів та волонтерських ініціатив. Але і серед них зустрічаються новини з ознаками замовності

Такі результати моніторингу онлайн-медіа, який проводився з 9 по 13 січня 2023 року.  Мета дослідження - визначити кількість новин, що стосуються теми волонтерства та волонтерських ініціатив, а також визначити, яку частку таких публікацій складають матеріали з ознаками замовності, і хто є цим замовником - громадська організація, благодійний фонд чи то індивідуальна ініціатива.

Досліджувалися сайти 0629.com.ua, karachun.com.ua, novosti.dn.ua, vchasnoua.com, v-variant.com.ua. Всього було проаналізовано 647 новин, серед них всього 19 з них стосувалися теми волонтерства або волонтерських ініціатив. Частіше за всіх про волонтерів згадували на сайті v-variant.com.ua - 13 новин у стрічці або 5,5%, у відсотковому відношенні - на сайті  vchasnoua.com - це 4 новини, або 8% з усієї стрічки новин. У  маріупольського 0629.com.ua (45%), у karachun.com.ua 2%. 

Хто волонтерить?

Головними героями новин про волонтерську активність частіше за всіх були міжнародні волонтерські ініціативи (організації/об'єднання) - таких новин 42% від загальної кількості новин про волонтерство. Найчастіше новини по темі міжнародних партнерів України зустрічалися у стрічці сайту v-variant.com.ua. Тут і найближчі до нас країни, такі, як Чехія та Польща та волонтери з цих двох країни, що об’єдналися та везуть допомогу у найнебезпечнішу ділянку фронту - на Бахмутський напрям. І далека Японія, яка виділяє 95 мільйонів доларів на відновлення країни, і Південна Корея, що закупила 6 тисяч планшетів  для облаштування освітнього процесу в громадах Донеччини. 

Зустрічалися новини про міжнародних волонтерів і у 0629 - Маріупольська водонапірна вежа потрапила у нову рекламну кампанію UNITED24 із закликом допомагати Україні, і у vchasnoua.com - про відомий в регіоні проєкт USAID «Економічна підтримка України». У новині йдеться про український софт замість російського, де компанія з Краматорська розробила програму для бухгалтерського обліку за допомогою міжнародної програми підтримки бізнесу та підприємництва.

До категорії індивідуальні волонтерські ініціативи потрапила 31% новин про волонтерські ініціативи. Писали всі потроху - всього по дві новини на кожному з трьох вказаних нижче сайтах. Зокрема, karachun.com.ua писав про волонтерську ініціативу українського музиканта "Культурний десант": Коля Сєрга відвідав деокуповані міста Донеччини, або сайт v-variant.com.ua про те, що у Полтаві продають календарі з малюнками дітей переселенців з Донбасу для збору грошей на рації військовим, або на vchasnoua.com про те, як волонтери відкрили три «Пункти незламності» та готуються бурити свердловини: як волонтери в Бахмуті допомагають місцевим.

Про всеукраїнські волонтерські ініціативи (організації/об'єднання) писали у 21% новин про волонтерські ініціативи. Так, на сайті 0629 повідомляють про  загальноукраїнську ініціатива Український культурний фонд. А v-variant.com.ua згадав про всеукраїнську волонтерську ініціативу БФ “Право на Захист”, які у Рівном надаватимуть юридичну, психологічну, соціальну допомогу переселенцям з Луганщини. Зрідка серед новин зустрічаються і новини про місцеві/регіональні волонтерські ініціативи (організації/об'єднання) - 5% від загальної кількості новин про волонтерство. Так, у Дніпрі відбудеться перший фестиваль релокованих бізнесів з Донбасу про це пише v-variant.com.ua, організатори - регіональна громадська організація Shift.

Слід зауважити, що зовсім не було новин на тему волонтерства за період моніторингу на регіонального сайті novosti.dn.ua. Єдина новина про волонтерів стосувалася двох зниклих під Соледаром британських волонтерів. Ця новина з’явилася у стрічці більшості ЗМІ Донеччини та міжнародні ЗМІ.

Матеріали з ознаками замовності

Новин, що мають ознаки замовності в онлайн-ЗМІ Донецької області, - 9,5% від загальної кількості новин про волонтерство. Три таких новини були розміщені на сайті v-variant.com.ua. Дві з них презентували іменний благодійний фонд Ріната Ахметова та його мілітарну ініціативу “Сталевий фронт”. 

Так, перша новина з ознаками замовності стосувалася інформації, що військові на Авдіївському напрямку отримали чергову партію дронів від Метінвесту. В новині вказано, що інформацію взято з сайту компанії. Друга новина - про те, що група компаній "Метінвест" передала бійцям на найгарячіших напрямах 70 сталевих бліндажів. 

Ще одна новина стосувалася фонда Петра Порошенка. В ній йде мова про те, що: “Пʼятий президент Петро Порошенко привіз 79-й бригаді у Донецькій області планшети, телевізори, зимові шини та мобільний банно-побутовий комплекс.” , а Волонтерило ГО “Справа громад”. Джерелом новини стало РБК з посиланням на фейсбук Петра Порошенко.

В усіх трьох випадках новини - це джинса. Такі матеріали можуть не бути прямо пов’язані з політичною чи економічною вигодою, вони підтримують соціальний рейтинг та впізнавання таких структур, можуть не оплачуватися замовником. 

Замість висновків

Якщо порівнювати результати з минулими мониторингом, а саме за листопад 2022, то новин, які стосуються волонтерства та активізму, було трохи більше за 1%. І хоч новин про волонтерів трохи побільшало до 3%, але все одно така кількість новин про волонтерські ініціативи під час повномасштабної війни росії в Україні є незначною. 

Юлія Гаркуша, регіональна представниця Інституту масової інформації у Донецькій області

Інші статті на цю тему

plov-dlya-zsu-2
telegram-kanali-ta-feysbuk-storinki-donechchini (4)

Ми обрали кілька телеграм-каналів і фейсбук-сторінок з найбільшою аудиторією, щоб показати різноманітність джерел інформації в соцмережах. що користуються популярністю на Донеччині

zhurnalistika

Новинна стрічка онлайн-ЗМІ Донецької області не містить замовних матеріалів і контрагітації. За період з 4 по 8 вересня не виявлено жодного такого випадку

коментарі