
Волонтери у футболках "Авангарда", домашні улюбленці серед пасажирів: як проходить евакуація у Краматорську
"Поїзд на Ужгород! Поїзд на Ужгород! Проходимо! Проходимо! Їде через Львів! Через Львів!", - кричить у мегафон жінка, яка керує волонтерами, що допомагають людям евакуюватися з Краматорська. Її чутно на весь залізничний вокзал.
Люди не сильно квапляться на цей поїзд. Більшість чекають потяга на Львів, який має приїхати о 9 ранку. Втім, проходить ще хвилин 20-30, і десятки людей все ж вирішують їхати ужгородським.
Волонтери у жовтих футболках футбольного клубу "Авангард" розповідають новоприбулим на вокзал людям, на який поїзд йде посадка і куди йти, щоб на нього сісти. Тим, хто вирішив чекати потяга на Львів, пропонують чекати у залах очікування - одна зала для жінок з дітьми віком до 5 років (вони сідатимуть у першу чергу), друга зала для жінок з більш старшими дітьми.
Волонтери формують групу з 20-30 евакуйованих і ведуть їх до вагону, в який вони мають сісти, а потім повертаються до вокзалу формувати наступну групу.
До вагонів в основному сідають жінки з дітьми. Багато людей із собаками чи котами. Останніми заходять хокеїсти з торбами із символікою київського "Соколу" та клюшками. Серед евакуйованих пасажирів були і чоловіки призовного віку, хоча раніше попереджалося, що таким в'їзд до західних регіонів заборонено.

До восьмої ранку поїзд до Ужгорода вже заповнений і посадка закрита - ще трохи, і потяг з 14 вагонами, наповнений пасажирами, повільно вирушив у бік Слов'янська. В інших містах - Харкові, Києві - у цей поїзд будуть підсідати тамтешні люди, що прагнуть евакуюватися.
Коли ужгородський поїзд поїхав, починається формування першої групи людей на поїзд до Львова.
"Найбільший наплив людей на ранкові поїзди. Ті поїзди, що йдуть вдень, буває, йдуть напівпустими - через те, що не завжди відомий час їхнього відправлення. Також багато виїжджають ввечері", - розповідає волонтерка Світлана.
Але бувають дні, коли охочих евакуюватися більше, ніж місць у поїзді. Тоді тим, кому не вистачило місця, залишаються на вокзалі чекати на наступний потяг.
За два тижні від початку "великої війни" з Краматорська лише поїздами виїхали 19 800 людей - такі дані наводить Ярослав Бойко, голова гуманітарної асоціації "Все буде добре Україна" ("ВБД Україна").
Ця ініціатива виникла з першого дня війни завдяки зусиллям громадських організацій "Клуб рибалок України" і "Точка доступу" та волонтерів "Тато Хабу". Потім їхню ініціативу підтримала Донецька облдержадміністрація.
"На сьогодні це вже не волонтерський рух, а гуманітарна асоціація "Все буде добре" з п'яти громадських організацій та при співпраці з ДонОДА", - розповів журналісту Kramatorsk Post Ярослав Бойко.
Окрім того, що асоціація "ВБД Україна" займається посадкою людей на поїзди та роз'ясненням усіх питань щодо евакуації, вона також має координаторів у Львові та Ужгороді, які зустрічають евакуйованих і допомагають з розселенням, консультують з нагальних питань. Вони також супроводжують поїзди: якщо у когось з пасажирів у дорозі немає води чи їжі, то волонтери підвозять на станції, де зупиняються потяги. Є також кол-центр, волонтери якого відповідають на всі питання щодо евакуації. Зараз у "ВБД Україна" працюють над тим, щоб забезпечувати евакуйованих пайками у дорогу.
Звідки дізнаватися про евакуаційні поїзди
Інформація про евакуаційні поїзди з Краматорська, а також Костянтинівки, Лиману та Слов'янську, публікається за день до відправлення на сторінці "ВБД Україна" у Facebook.
Міський голова Краматорська Олександр Гончаренко ввечері кожного дня також публікує на своїй Фейсбук-сторінці розклад евакуаційних поїздів на наступний день.
У Телеграм-каналі Укрзалізниці також публікується інформація про поїзди з Краматорська, а також інших міст, у тому числі із міст на Правобережній Україні до Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії.
Kramatorsk Post також оперативно повідомляє про евакуаційні поїзди з Краматорська. Ось посилання на наш канал у Телеграм, а це посилання на Вайбер.
Із собою ОБОВ'ЯЗКОВО потрібно брати їжу, воду (щонайменше на добу-дві) і документи.
Щоб отримати більш детальну інформацію про евакуацію, можна звернутися до працівників залізничної станції або волонтерів "ВБД Україна":
- +380957715943
- +380991337831
- +380991337836
(телефонувати з 08:00 до 22:00)