Цікаво :: Review :: 10 червня 2022 18:03 , Олексій Ладика
bloshinij-rinok-kramatorsk

"Хазяїн, скажи чесно, Лєнін, Сталін є на продаж?": як я торгував на блошиному ринку у Краматорську

А тим часом у місті було гучно від канонади

"А скільки у вас Коельйо коштує?", - питає чоловік у футболці із зображенням гітариста-віртуоза Стіва Вая. Його цікавить автобіографічний роман "Хіпі", в якому бразильський письменник Пауло Коельйо згадує про свою буремну молодість - це найсвіжіша його книга.

"Та за тридцять гривень віддам", - відповідаю, хоча на початку торгів продавав Коельо за 50 грн. Чоловік зі Стівом Ваєм подумав секунд десять і повільно пішов геть. Зрештою я продав цю книгу за 15 грн і це був мій єдиний продаж того дня.

Ринок був, є і буде

"Блошиний" ринок у Краматорську - місце, де можна купити все: від аудіокасет, деталей для ремонту сантехніки, вінтажного одягу і раритетного посуду до надувних ляльок і вживаних фалоімітаторів

test Пікантний товар на краматорському "блошиному" ринку. Фото - Facebook/Анатолій Анатолійович

Ринок довгі роки розташовувався на перехресті вулиць Ювілейної і Паркової, біля супермаркету "АТБ". Це "рибне" місце: через перехрестя стоїть величезний Критий ринок, через дорогу - торговельний центр "Аврора" з банкоматами, поруч "АТБ" і магазин "Ваш дом", зупинка громадського транспорту. Тож людей тут завжди було багато.

У Краматорську постійно йдуть суперечки щодо доцільності існування цього ринку: мешканці навколишніх будинків вимагають його закрити чи перенести в інше місце, скаржаться на галас і бруд, який він по собі залишає; інші містяни вимагають не чіпати торговців, тому що "для бабусі це єдиний спосіб заробити".

test

test "Блошиний" ринок у вересні 2019 року. Фото - Анатолій Змійов

Міська влада намагалася зробити риночок більш цивілізованим і впорядкованим. У грудні минулого року депутати виділили для нього 0,6 га землі біля фільтрувальної станції по Марії Приймаченко. Міський голова Олександр Гончаренко казав, що, на його думку, він міг би переконати торговців перейти в інше місце - між "АТБ" і Ювілейним парком мали почати будувати багатоповерхівку для співробітників Служби безпеки України, сусідство з "блошиним" ринком їм точно не потрібно. Цим питанням мали зайнятися навесні, але почалася велика війна.

Зрештою ринок сам себе відрегулював. Після того, як на перехресті Паркової і Ювілейної закрився супермаркет "АТБ", магазин "Ваш дом", торговельний центр "Аврора" і люди перестали там ходити, торговці всі як один перемістилися на тротуар по Парковій, вище Критого ринку. 

"Ого, як торгівля поперла!"

Безперечно, "блошиний" ринок для багатьох людей є чи не єдиною можливістю заробити трохи грошей, особливо зараз, коли через війну майже всі підприємства закрилися і десятки тисяч краматорців залишилися без роботи. Вирішив і я спробувати здобути собі якусь копійчину, а на продаж виніс те, що маю в достатку - книги.

У першу чергу вирішив продати російських авторів - Лєрмонтова, Блока, Олексія Толстого, Нєкрасова, Маяковського тощо. Після того, які звірства росіяни наробили в Бучі, Ірпені, Маріуполі, Ізюмі, Рубіжному та інших містах України, я вирішив, що їхня література не має права на існування у моїй бібліотеці. 

Також виніс Стівена Кінга, Бернара Вербера, Джорджа Орвелла, Пауло Коельйо, а ще Михайла Коцюбинського і дитячу книгу про Івана Силу - українського борця, найсильнішу людину планети у 1920-х роках.

test Мій товар

Я прийшов доволі пізно - о пів на одинадцяту. Ринок вже був у розпалі, людей - пітьма, наче дві третини населення не евакуювалися з Краматорська. Я розстелив плахту, виклав на неї книги і одразу підійшов потенційний покупець.

"Ого, як торгівля поперла! Просто з порога!", - подумав я.

Чоловік передпенсійного віку у чорній шкіряній куртці, чорній кепці та окулярах з темними лінзами довго роздивлявся книги, а потім спитав, скільки коштують.

"20 гривень - вся російська література. 50 гривень - західна, бо це нові книжки. Стівен Кінг 100 гривень, бо ви ж бачите, яка це велика книга. Хоча ні, 80 гривень. Кінг - 80 гривень", - ціни придумую на ходу.

"Дорого Кінг…", - бідкається чоловік. 

Ну не знаю. Роман "Інститут" я купив за 265 гривень, прочитав раз і все - книга як нова. Але киваю розуміюче. Чоловік питає, про що роман. Потім ми обговорюємо інші твори Кінга, обговорюємо серіали, зняті за мотивами його творів.

test На блошиному ринку людино навіть під час війни

"А Вербер - що це таке?", - питає чоловік.

"О, це дуже цікава книга - "А завтра будуть коти". Письменник описує світ з точки зору котів, як вони все сприймають. Наприклад, нас, людей, вони сприймають як своїх слуг і дуже гніваються, коли ми щось робимо не те, чого вони хочуть. І в цій книзі відбуваються різні цікаві події з котами", - розповідаю я. 

Але про те, що кинув читати книгу на половині, бо вона нудна, не згадую. Я ж бізнесмен! Маю продати, а не відвернути від продажу. 

Зрештою чоловік дякує, але нічого не купляє. Виявляється, що він, як і я, теж прийшов на ринок продавати - його точка просто навпроти мене. Але якщо я продаю лише книги, то у цього чоловіка широкий асортимент: ось підліток міряє у нього кросівки, а ось наступний покупець дивиться деталь для ремонту сантехніки.

Від "Майн Кампф" до самовчителя з шахмат 

Проходить кілька хвилин і до мене підходить жінка років 30. Її також цікавить Кінг. І так цікавить, що коли я назвав ціну 80 грн, вона полізла за гаманцем. Але в останній момент вона передумала.

"Ой, що книга українською?", - розчаровано сказала жінка і вибачилась, що не буде її купувати.

З наступним клієнтом я проводив бізнес-переговори понад півгодини. Це був смаглявий чоловік за 50 років.  

"У тебе є наукова література?", - спитав він.

"Ну ось, Джордж Орвелл. Науково-фантастична література", - відповідаю.

"Ні, ти не зрозумів. Не науково-фантастична, а наукова література! Лосєв, наприклад. Є Лосєв?", - наполягає чоловік.

Я зізнався, що таке прізвище чую вперше. Клієнт почав мене "просвєщать", хто це такий, порадив почитати грузинського письменника Чабуа Аміреджибі, потім ми почали обговорювати філософські погляди від Платона і Макіавеллі до Карлоса Кастанеди, і цей наш філософський диспут перервало питання: 

"А в тебе є твори Гітлера?".

"Кого?",- мені здалося, що я недочув. 

"Ну Гітлера Адольфа. "Моя боротьба", наприклад. Дуже прикладна філософія".

Звичайно, такого у мене немає. У цей час десь за містом почулися ритмічні звуки, наче хтось вибиває великий килим. Дуже великий килим. Ми перекинулися поглядами, бо обидва зрозуміли, що то було, але я на всякий випадок промовив: "Гради" пішли".

Того суботнього дня у Краматорську було досить гучно. Всю ніч було чути канонаду від артилерійських боїв під Лиманом-Ізюмом, з одного боку, і з-під Попасної-Бахмутом, з іншого. До цього додавалися звуки "відльотів" десь поруч з містом. Ну і виття сирени - куди ж без неї.

@olladyka Explosions all day long #Kramatorsk #warinukraine #краматорськ ♬ оригінальний звук - Olexiy Ladyka

@kramatorsk_post Як зараз звучить #краматорськ #краматорск #війна ♬ оригінальний звук - Kramatorsk Post

Той чоловік так нічого і не купив у мене, але "замовив" книги Лосєва.

Потім підходили військові, кажу: "Вам книжки безкоштовно". Але вони не взяли навіть за дарма. Підійшов хлопець, кажу: "Три книги за ціною однієї!". Але хлопець сказав, що те, що в мене є, він вже прочитав.

"Але Орвелла у вас точно куплять", - каже він.

"Та я взагалі дивуюсь, як його ще не купили. Дуже ж актуальна книга", - відповідаю.

Потім підходили ще люди, але нічого не купували, а ближче до 12-ї години мої колеги по "блошиному" ринку почали збиратися. Я вирішив наостанок роздати книги безкоштовно. Стівена Кінга віддав торговцю у шкіряній куртці і кепці, який підійшов до мене самим першим. Він саме продав підлітку кросівки за сто гривень і дуже радів, що сьогодні торгівля "не в нуль", а тут ще Кінг безкоштовно. Колега дуже дякував і потис руку. Приємно!

Підійшла жінка передпенсійного віку. Кажу, що все безкоштовно. Вона взяла Орвелла, Нєкрасова, Лєрмонтова. Кажу: "Та беріть ще! Ось Коельйо, наприклад". Але він українською мовою - не підходить. Взяла ще "Мертві душі" Миколи Гоголя, і питає. 

"А у вас самовчителя з шахмат немає?".

Чого нема - того нема. Замість самовчителя віддав ще Маяковського.

Після неї підійшла ще одна жінка такого ж віку - її зацікавив Коельйо, і не збентежило те, що переклад українською. Кажу: забирайте, безкоштовно.

"Ні, безкоштовно я не можу", - відповіла клієнтка і дістала з гаманця 15 гривень. 

Ура! Я теж сьогодні відпрацював "не в нуль"! 

test У мене вийшло продати лише одну книгу

І коли вже почав збиратися, до мене підійшов колега-торговець зі зворотного кінця "блошиного ринку" і поставив ще одне питання, від якого я оторопів:

"Хазяїн, скажи чесно, Лєнін, Сталін є на продаж?".

"Ні, немає. Є Толстой, Блок, Коцюбинський". 

Колега зізнався, що в нього є покупець, який колекціонує твори Лєніна і Сталіна, тож він вирішив запитати. Розійшлись на тому, що я спробую дістати книги цих класиків комуністичної мислі і якщо вийде - обов'язково про це повідомлю.

Але не впевнений, що вийду ще торгувати на "блошиний" ринок: виявилось, що справа не дуже вигідна. Або я поганий продавець.

* * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber.

Ви також можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook. Слідкуйте за нами у Instagram.

Інші статті на цю тему

kovid-sertifikat-ladika

Це займає 10 хвилин часу! Жодних черг і нервів!

bloshiniy-rinok-kramatorsk

Це питання викликало неабияку суперечку серед обранців

cini-na-yagodi-u-kramatorsku

Аналізуємо ситуацію з урожаєм ягід

коментарі