Важливо :: Життя громади :: 29 травня 2023 14:58 , Краматорск Пост
enrolpmentcover

Хто не підлягає мобілізації, чи мобілізуватимуть жінок та як триває мобілізація у Краматорському районі

На ці та інші питання відповіли у Краматорському РТЦК та СП

Полковник Володимир Притков, начальник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (РТЦК та СП) розповів про перебіг мобілізації в районі.

Він також розповів, чому на вулицях роздають повістки, що буде з людиною, яка не з’явилася за повісткою на мобілізацію, чому можуть відмовити у службі в армії і яких спеціалістів зараз не вистачає в ЗСУ

– Розкажіть, як триває мобілізація в Краматорському районі?

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України починаючи з 24 лютого 2022 року на підставі Указу президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" в державі оголошено і проводиться загальна мобілізація протягом 90 діб.

Призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних сил України, інших військових формувань України здійснюється в обсягах, визначених мобілізаційними планами. Нині ці плани з грифом «таємно». Мобілізація в нашому районі триває за планом. Охочих приєднуватися до лав ЗСУ вистачає. Варто зазначити, що багато українців, які повернулися з Європи додому, також долучаються до захисту Батьківщини. Конкретні цифри називати ми не можемо.

– Нагадайте, що потрібно для того, щоб вступити на службу у ЗСУ?

– Прибути до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та місцем проживання чи там, де особа стоїть на обліку, та виявити бажання приєднатися до ЗСУ. З собою необхідно мати документи, які підтверджують особу. Пройти медичний огляд та визначитися зі спеціальністю. Але також може бути і відмова, адже відбувається відбір на військову службу. До цього теж потрібно бути готовим.

– Чи могли б ви порівняти статистику з початком російського вторгнення і зараз?

– Звичайно, кількість зменшилася, але це пов’язано і з тим, що військові частини зараз вже укомплектовані, а ситуація в країні не така напружена, як була в лютому чи на початку березня. Свідомі громадяни продовжують прибувати до РТЦК та виявляють своє бажання захищати Україну від російського окупанта.

Краматорськ – один з районів, де сьогодні люди активно зголошуються виконувати свій конституційний обов’язок та комплектують підрозділи, котрі стримують агресора на сході та півдні нашої держави. Але, звичайно, найбільша кількість бажаючих прогнати росіян була саме у лютому-березні — і це цілком закономірно.

– Ми не раз бачили, як на вулиці роздають повістки. Поясніть, чому це відбувається, та що має робити людина, яка отримала повістку?

– Вручити повістку можуть співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або ж представники органів місцевого самоврядування та органів внутрішніх справ. У законодавстві не передбачено конкретне місце вручення повістки. Так як в країні йде війна та мобілізація, працівниками РТЦК та військовослужбовцями здійснюється вручення повісток та планове оповіщення і це абсолютно нормально.

– Нерідко у соцмережах бачимо дискусії, кого більше мобілізують до війська – місцевих чи переселенців. Напевне, в абсолютних цифрах це порівнювати не можна, а у відсотках?

– Ці дискусії нічим не підкріплені, адже необхідну кількість мобілізованих сьогодні визначає Генеральний штаб Збройних Сил України, він же формує черговість призову. Це залежить від кількості осіб, як проживають в районі. Наприклад, з Харківської області більше мобілізують людей, ніж з Івано-Франківської, адже на Харківщині проживає більше населення. Тобто кількість визначається тим, скільки людей стоїть на обліку в тій чи іншій області.

– Чи бувають випадки, коли людина отримала повістку на мобілізацію, і не з’явилася у визначений день? Подаєте їх в розшук? Таких фактів багато?

– Такі випадки, звичайно, бувають. Інформацію стосовно осіб, які ухиляються від мобілізації, ми передаємо до правоохоронних органів і вони здійснюють їх пошук та притягнення до відповідальності. Таких фактів небагато, але вони, на жаль, є.

– Поруч з цим знаємо історії про людей, які прийшли до військкомату, хотіли захищати Україну, але їм відмовили чи просто сказали: «Очікуйте». Які можуть бути причини відмови у мобілізації охочим?

– Військові частини були укомплектовані бажаючими майже відразу після нападу росії. Відповідно, в ЗСУ є також відбір, який людина має пройти. Мати гарне здоров’я, корисну спеціальність, вміння та навички, які допоможуть їй успішно виконувати свої обов’язки на службі. Кожна особа має бути призначена на конкретну посаду. Якщо особа не проходить такий відбір — ми, звичайно, не можемо її прийняти.

– Як жителі району (міста) можуть допомогти військовим? І чого не потрібно робити?

– Українці об’єдналися і активно допомагають волонтерам. На потреби ЗСУ збирають кошти, а також передають автомобільну техніку. На нашу думку, потрібно продовжувати допомагати, щоб хлопці відчували підтримку та успішно виконували бойові завдання. Адже саме в єдності — наша сила. Не потрібно писати будь-яку інформацію стосовно місця розташування військових, не викладати в мережі фото техніки, а також потрібно з розумінням відноситися до мобілізаційних заходів. У нас всіх одна мета — перемога.

– Кого насамперед мобілізують? Чи відправляють одразу на передову? Як навчають тих, хто не має досвіду військової служби?

– У першу чергу комплектування бойових військових частин проводиться за рахунок резервістів, колишніх учасників АТО та ООС, з поступовим нарощуванням чисельності підрозділів за рахунок військовослужбовців і військовозобов'язаних, які вже відслужили.

Спочатку обов’язково потрібно пройти медичну комісію, котра сьогодні відбувається за спрощеною системою. Кандидата на військову службу оглядають визначені спеціалісти. Проте, якщо людина має скарги на стан здоров’я, то вона направляється на дообстеження до цивільних лікарень чи поліклінік, і вже за результатами цього обстеження військова медична комісія приймає відповідне рішення – можна чоловікові чи жінці служити або ні. 

Мобілізованих, які не проходили військової служби, на першому етапі направляють для здійснення відповідної професійної підготовки до навчальних центрів (навчальні заклади), після завершення якої вони вибувають для комплектування підрозділів, які ведуть бойові дії. Мобілізація 2023 року в Україні має на меті призвати на службу тих, хто має досвід у військовій справі.

– Який порядок мобілізації внутрішньопереміщених осіб?

– У зв'язку з активними бойовими діями з боку окупанта сотні тисяч переселенців (частина з них – військовозобов'язані призовного віку 18-60 років) змушені були рятувати свої сім'ї та переміщатися у безпечні місця. Чоловіки призовного віку для отримання статусу ВПО повинні стати на військовий облік до ТЦК та СП і відповідно до загальної мобілізації вони повинні бути призвані до армії.

– Найближчі плани на мобілізацію через військове положення?

– Планування наступних кроків проведення мобілізаційних заходів у державі залежить від розвитку ситуації на лінії зіткнення.

– Чи мобілізуватимуть жінок?

– Жінки, які перебувають на військовому обліку за відповідними військово-обліковими спеціальностями, можуть бути призвані у військові частини на військову службу.

Поки що такої необхідності немає, але в окремих випадках жінки можуть бути мобілізовані за найбільш дефіцитними для Збройних сил України та іншими складовими сил оборони військовими спеціальностями, такими як: медичні, зв'язки, обчислювальної техніки, радіоелектроніки, водії автотракторних (гусеничних) засобів, водолази, механіки та монтажники авіаційних машин, картографії, топогеодезії, фотограмметрії, аерофотослужби, поліграфії, кінорадіомеханіки, харчової промисловості, фінансово-економічної діяльності.

Слід зазначити, що жодна жінка без згоди на військову службу під час мобілізації наразі не покликана.

Враховуючи обсяги мобілізації, які зараз доводиться виконувати, можуть виникати організаційні проблеми, проблеми забезпечення. Однак робиться все можливе для їх вирішення, зокрема завдяки вашому оперативному інформуванню.

– Людей, через кілька днів навчання чи взагалі без неї направляють на передову? Скільки триває підготовка військового перед відрядженням до зони бойових дій, чого саме навчають новобранців?

– У зв'язку з ситуацією, що склалася в державі, підготовка рядового та сержантського складу в навчальних центрах проводиться за скороченими термінами (без зниження якості навчання) і становить від 7 до 20 діб (залежно від складності спеціальності).

Категорії, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації

* ті, хто був заброньований на період мобілізації та воєнний час державними органами влади та іншими державними організаціями, органами місцевого самоврядування, за установами, підприємствами та організаціями;
* ті, хто був визнаний медкомісією тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров'я (до шести місяців з необхідністю проходження повторної комісії);
* чоловіки та жінки, на утриманні яких перебувають троє та більше дітей до 18 років (можуть бути призвані на військову службу тільки у разі їх згоди та лише за місцем проживання);
* чоловіки та жінки, які одні виховують дитину/дітей до 18 років (можуть бути призвані на військову службу тільки у разі їх згоди та лише за місцем проживання);
* Чоловіки та жінки, які виховують дитину з інвалідністю підгрупи А у віці до 18 років;
* Чоловіки та жінки, на утриманні яких знаходиться дитина з інвалідністю (з видами порушень функцій організму III-IV ступеня їх вираження);
* Чоловіки та жінки, які виховують повнолітню (18 - 23 років) дитину, що є особою з інвалідністю I або II групи;
* чоловіки та жінки, які є опікунами, усиновлювачами, прийомними батьками, піклувальниками, батьками-вихователями та утримують дітей-сиріт та тих дітей, які були позбавлені батьківського піклування (віком до 18 років);
* ті, які займаються постійним доглядом за особами, які потребують піклування (у разі, якщо немає інших громадян, які можуть взяти на себе цей догляд);
* Народні депутати;
а також працівники певних органів:
* Військового управління, військових частин, установ, підприємств та організацій;
* ЗСУ;
* Міністерства оборони України;
* Служби безпеки України;
* Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України;
* Національної гвардії України;
* Служби зовнішньої розвідки;
* Національної поліції України;
* Державної прикордонної служби України;
* Національної гвардії України;
* Національного антикорупційного бюро;
* податкової міліції;
* Управління державної охорони України;
* Державного бюро розслідувань;
* Державної виконавчої служби України.

– І на завершення — яких спеціальностей зараз не вистачає у нашому війську?

– Станом на сьогодні Збройним Силам України потрібні розвідники, артилеристи, спеціалісти сил ППО, а також члени екіпажів бронемашин і танків. Ці фахівці, за потреби, укомплектовуватимуть ті підрозділи, котрі виконують завдання в різних місцях України. Тому звертаємося до свідомих громадян, котрі мають досвід служби за даними військово-обліковими спеціальностями – прийти до Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації та отримати подальші вказівки.

Джерело: Краматорський районний ТЦК та СП.

Інші статті на цю тему

mobilizaciya

Минає десятий місяць повномасштабної війни росії проти України. Тисячі жителів Краматорського району у Збройних сил України захищають нашу країну

voenkom-druzhkovka

Йому загрожує до 10 років в'язниці

voenkomat

Кого насамперед призивають і чи мобілізовуватимуть жінок?