Цікаво :: Review :: 22 грудня 2020 16:15 , Анатолій Змійов
kniga-sashko-dobrovolskiy (3)

Хто здав підпілля ОУН на Донеччині і що таке “сексуальні протоколи” НКВД

У Краматорську презентували нову книжку

У волонтерському центрі «Разом до перемоги» презентували другий том книжки Сашка Добровольского «Від УНР до ОУН: український рух на Донеччині 1917 – 1959 рр».

Дослідження Добровольського підтверджені архівами з СБУ, частину яких автору передали колишні співробітники КДБ з Донецька та Луганська. На основі цих документів і створено другий том книги.

Матеріали стосуються визвольного руху 1918– 1920 років, повстанського руху та діяльності автокефальної церкви у Донецькій області.

test Сашко Добровольський - автор книги

В книжці висвітлені 24 справи, половина з них не розсекречені.

Серед них - справа «Мечта», в якій йдеться про ліквідацію ОУН на території Краматорська. Це звіти агентів, оглядові довідки, постановка завдання агентурі, тут йдеться і про те, як ловили вчителів за українські підручники.

testtesttest

Є матеріал про Володимира Шопена, бургомістра Краматорська під час окупації міста німцями, одного з тих, хто ловив українських підпільників, в тому числі і членів «Просвіти».

У книзі багато матеріалів про партизан. Зокрема, матеріали про загін “партизана №1” на Донеччині Карнаухова, з яким працював Цимбал (очолював партизанський рух у Краматорську). Книга містить документальні підтвердження, що Карнаухов був двічі судимий, хоча у Радянському Союзі його підносили як ікону партизанського руху.

В книжці представлені допити органами НКВД партизан Краматорська, яких затримали після того, як вони покинули територію, що була окупована фашистами.

Автор книги каже, що в протоколах допиту є багато свідчень так званих партизанів, які ставлять під сумнів інформацію про свої успіхи і дії на окупованих територіях, яку вони передавали. Є свідчення, як вони «воювали» у Красному Лимані, як передавали фальшиву інформацію про «підривні дії» в тилу у німців, яких не було зовсім.

За словами Добровольського, у книзі є інформація про так звані «сексуальні протоколи» НКВД і інтимні зв’язки партизанської верхівки, які розважались і з медсестрами, з іншими жінками, про відсутність дисципліни в загонах, аморальність і ще дуже багато фактів, які свідчили, що фактично на території Краматорська і Слов’янська партизанського руху як такого не було.

«Якщо що після цих фактів у когось буде “нестиковка” в мізках і буде жарко, ви цим людям можете надати оригінали протоколів допитів з конкретними прізвищами, бо у книжці я прізвища затирав, щоб не обурювати родичів, яким, я вважаю, непотрібно знати все, що робили їх дідусі та бабусі під час окупації», - каже автор.

В матеріалах СБУ про партизан на Донеччині наголошується, що активних партизанських дій у районі не велося, в багатьох випадках замість того, щоби боротися з окупантами, вони здавалися у полон і утворювали місцеву поліцію, додає Сашко Доровольський.

Книга видана тиражем 360 екземплярів і, за словами автора, буде розповсюджена серед бійців батальйонів «Азов», «Донбас», які перебувають на передовій, серед волонтерів, робітників СБУ, розвідки, істориків та патріотів України.

Інші статті на цю тему

коментарі