Важливо :: Життя громади :: 10 травня 2022 17:42 , Олексій Ладика
teroborona-kramatorsk

Художник, експрацівник космічного агентства, робітники: хто і чому бере зброю і стає добровольцем у Краматорську

Ініціативна група містян створила добровольче формування при територіальній обороні Краматорського району

Доброволець присідає з автоматом, намагається перезарядити, але рожок випадає з рук. Він гучно лається.

"Це лише журналіст, а ти вже нервуєш! А що буде при бойових умовах? Не звертай на нього уваги: він робить свою роботу, а ти роби свою!", - каже інструктор бійцю.

Сьогодні у добровольчого формування Краматорської територіальної громади тактичні навчання. Бійці у камуфляжній формі стріляють з автоматів, переміщуються, присідають, перезаряджають зброю і знову стріляють. Після того у них нова вправа - із стоячого положення швидко переміститися на коліна, потім лягти на землю і стріляти вже з цього положення.

"Це врятує вам життя", - каже інструктор.

Наприкінці лютого, після великого нападу росії на Україну, у Краматорську зібралася ініціативна група, яка вирішила захищати своє місто. Ця група провела збори з місцевою владою, відправила необхідні документи до штабу територіальної оборони у Києві і таким чином створила добровольче формування при територіальній обороні Краматорського району.

"Через нас пройшло дуже багато людей, частина у зв'язку з подіями виїхала. Але у нас залишилася група, яка готова до останнього захищати своє місто", - розповідає командир добровольчого формування Володимир. 

Поки бойові дії далеко від міста, добровольці допомагають комунальним службам, розвантажують гуманітарну допомогу, ліквідовують наслідки обстрілів, готуються до збройної відсічі агресору. Добровольців тренують фахівці з бойовим досвідом, усі тренуються зі зброєю. 

test Тренування бійців добровольчого формування

Серед бійців добровольчого формування є люди різного віку - від 18 до 73 років, як люди з бойовим чи армійським досвідом, так і ті, хто до цього жодного разу не тримав зброю.

Серед останніх - боєць з позивним "Окунь". Він саме збирався їхати на заробітки у Польщу, але почалася велика війна і хлопець повідомив батькам, що залишається і буде захищати своє місто. 

"Це моя земля і якісь орки будуть сюди лізти? Це ненормально. У мене тут сестра молодша, друзі, родичі, близькі, знайомі, тому я пішов одразу у тероборону", - каже "Окунь".

test "Окунь" мав їхати на заробітки, але залишився і вступив до добровольців тероборони

Такий самий молодий боєць з позивним "Том Йорк" каже, що долучився до формування, "аби не допустити свавілля росіян, боронити мирне життя". До війни працював на електростанції, не служив в армії і немає бойового досвіду. Але він не боїться.

"Це мій вибір. Боятися нічого", - каже "Том Йорк".

Хто такі добровольці

Добровольче формування підпорядковується керівництву Сил територіальної оборони Краматорського району, виконує завдання, які ставить командир тероборони, але добровольці продовжують жити звичним життям, після тренувань і виконання завдань повертаються додому, тоді як військовослужбовці тероборони під час війни живуть у казармах - вони є частиною Збройних сил України.

Добровольче формування територіальної громади передбачене Законом України про національний спротив і відповідним Положенням Кабінету міністрів України. Це вихід для тих, у кого з якихось причин не вийшло долучитися до тероборони або до іншого роду військ ЗСУ, але є бажання захищати свою країну і своє місто.

При цьому членство у добровольчому формуванні не звільняє від обов’язку проходження строкової військової служби чи військової служби за призовом під час мобілізації. 

test

Членом формування може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території цієї громади, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір і уклав контракт добровольця територіальної оборони. Не можуть бути добровольцями раніше засуджені до позбавлення волі за скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину або ті, хто мають дві і більше судимостей за скоєння умисних злочинів.

Для створення добровольчого формування достатньо п'ятьох членів ініціативної групи. Вони мають провести збори у присутності командира місцевої військової частини Сил територіальної оборони та представники органу місцевого самоврядування. Потім командир тероборони надсилає до Служби безпеки України і і Національної поліції документи для спеціальної перевірки кандидата на посаду командира добровольців.

"Далі буде перемога"

Командиром краматорських добровольців став Володимир, до війни він був держслужбовцем.

"З 14-го року я був морально готовий, що нам прийдеться з цим ворогом зійтися і вирішити питання на нашу користь, - каже він. - Звісно, ми переможемо, але ціна цієї перемоги, на жаль, буде і вже є для нас дуже важкою. Але все одно ми переможемо. Тому що у нас є дух, є ціль, ми - нація, а на нас прийшов ворог, в якого немає нічого людського, це дика орда, вони це демонструють. На нашому боці правда".

test Володимир - командир добровольців

Під його керівництвом є і бійці з бойовим чи армійським досвідом. Один з таких - доброволець з позивним "Космос". Він десять років працював у Національному космічному агентстві, а останні роки - у Національній поліції. Каже, що вирішив доєднатися до добровольчого формування "по зову серця".

"Наша країна у небезпеці, ворог атакує, вбиває мирних жителів, наближається до нашого міста, тому потрібно зробити все можливе і неможливе, щоб не дати йому завоювати Україну і конкретно наше місто, дати йому відсіч по максимуму, повністю звільнити нашу країну і нашу Донеччину", - каже "Космос".

test "Космос" у мирний час працював у Національному космічному агентстві та у поліції

Він впевнений у перемозі України у цій війні, враховуючи те, що країни Заходу допомагають нам своєю важкою зброєю, безпілотниками, всім, чого потребує наша армія.

"Через деякий час ми відбороняємось, а потім підемо у наступ і виженемо ворога з нашої землі - раз і назавжди", - каже боєць.

Ще один доброволець з бойовим досвідом до війни був художником. У нього і позивний відповідний - "Артист". 

"Настає час, коли свою землю треба захищати, і цей вибір має зробити кожний. Що буде далі? Далі буде наша перемога. Яка ціна буде цієї перемоги, я не можу сказати, але вона буде", - каже він.

* * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber.

Ви також можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook. Слідкуйте за нами у Instagram.

Інші статті на цю тему

volunteerscover

Микола Єрьомко і Тетяна Бурикіна евакуювалися до Слов'янська два місяці тому. Окупанти розбили їхній дім, а вони зайнялися роздачею їжі малозабезпеченим мешканцям міста

Pakin (6)

У військовослужбовця залишилися батьки і сестра, дитина і вагітна дівчина

svyatogorsk

Чим живе зараз і про що мріє Святогірськ - напівзруйноване місто, що пережило окупацію, але на зламалося і вірить у відродження слави курортної перлини та місця сили

коментарі