Важливо :: Життя громади :: 26 квітня 2019 19:08 , Дмитро Лук'яненко
mova-mini

"Я чекав цей закон 25 років"

Что думают краматорчане о новом языковом законе

Закон «Об обеспечении функционирования украинского языка как государственного», принятый вчера Верховной Радо, 278 голосами депутатов вызвал в обществе множество дискуссий. Мы собрали несколько мнений краматорчан по этому поводу. Но для начала напомним основные положения самого закона и сразу развенчайм несколько главных фейков, которые уже давно и активно "разгоняются" по интернету.

О чем закон

mova

mova-fakes

Мнения

"Закон зраджує мільони українців"

efimov_dМаксим Ефимов, народный депутат Украины, за закон не голосовал

У кожного закону є дух і буква. Не вдаючись до деталей «Закону про мову», подивимось на його ідею. Він, начебто, повинен консолідувати українську націю навколо мови. Але, якщо між жінкою і чоловіком є непорозуміння, а хтось авторитетний (наприклад батько жінки) прийде і скаже: «тепер чоловік буде слухатися жінку, щоб вона не сказала» - чи виправить це ситуацію, чи не наблизить родину до розлучення, про яке взагалі не йшлося?

Закон має ознаки аморальності, бо:

1) Зраджує мільйони руськомовних українців (російськомовні – слово, що навмисно дискредитує їх), які за радянських часів на референдумі обрали Україну (нагадаємо, що таких навіть в Донецькій і Луганській областях було понад 80 процентів). Наша незалежна країна існує завдяки їм, а ми віднімемо у них, вже літніх людей, що не встигнуть перенавчитися, право на нормальне життя.

2) Надасть в руки будь-якої влади зброю проти опонентів, коли, через невизначеність критеріїв, «своїм» можна буде як сьогодні лише перекручувати російські слова, а інших будуть переслідувати та цькувати за буцімто незнання української.

3) Перетворить на злочин подальший дискурс про мову спілкування в Україні та загонить у підпілля всіх з ним незгодних. Якщо сьогодні у незгодних з владою була можливість висловитися на виборах (чим вони скористалися), то неможливість легального спротиву може призвести до нелегальних методів боротьби та розколу нації.

"Не уверен, что это приблизит нас к цели"

evchenkoАндрей Евченко, издатель

В законе есть норма, по которой тираж газет, выходящих на русском языке, должен иметь такое же количество экземпляров на украинском. И ни слова о том, как мне, издателю его реализовать при том, что 95% читателей живут в Донецкой области. И ни слова о том, как мне покрывать новые, на десятки тысяч в месяц расходы. После вступления в силу этой нормы десятки тысяч семей в Украине потеряют частично или полностью свои доходы.

Это отдельный, частный случай в общей политике, реализуемой властью. Выданный на Майдане мандат используется не для реформы глубоко устаревшего и прогнившего от коррупции государства, а нашей духовной жизни, исключительно деликатных и болезненных вопросов.

У нас кредиты под 25%, инвестиции на человека в 17 раз ниже, чем в Эстонии, производительность труда в 20!!! раз ниже, чем в Германии, повсеместное воровство денег налогоплательщиков. Но, похоже, это не проблема для власти.

Я за независимую европейскую Украину, но не уверен, что изменение статуса церкви и ограничение на использование русского языка сами по себе приблизят нас к этой цели.

"Я ждав цей закон 25 років"

borСергій Борозенцев, юрист, член ВО "Батьківщина"

Як що чесно, не брешу, я цей закон чекав 25 років. Хто мене знає, той неодноразово за ці роки чув це від мене. Ще коли я у 93 році приїхав у Краматорськ з Росії (тоді вона була в мене з великої літери), готувався до того, що українська мова буде на службі головною. Почав вивчати. Але був здивований, що це не потрібно Державі. Що немає якихось обов'язкових курсів для держслужбовців, для міліції... Немає термінів, за які потрібно втілити в життя Мову... Краще пізно, чім ніколи. Завжди казав, що захист в Україні потрібен саме державної мові. А ригі хай кричать. В нас свобода слова. У питаннях Мови я не націоналіст, а державник.

 

 

"Я зрозумів який великий сенс має саме МОВА"

sergВолодимир Сергієнко, підприємець, член БПП “Солидарность”

Я українець, але російськомовний від народження, аж до 2014 р. Чому намагаюсь зараз розмовляти, писати і поширювати українську мову? Бо дуже хочу вижити!

Це може комусь здається дурницями але не для мене, на кого полювали в моєму місті влітку 2014 #мыжебратья. Мені поталанило, бо вони помилились і затримали іншу людину (від кого z і дізнався подробиці). А ще мені дуже поталанило що окупація Краматорська була всього два з половиною місяці. І з того часу, Я почав по трохи, бо спочатку міг тільки привітатись, потім почав писати, а зараз вже хоч і не досконало але розмовляю українською!

І що цікаве? Я зрозумів який великий сенс має саме МОВА :

- для ідентифікації СВІЙ-ЧУЖИЙ (в першу чергу перебуваючи за кордоном);

- для занурення в україномовну культуру, яка дуже відрізняється від російськомовної (в тому числі в інтернеті);

- для майбутнього моїх онуків...

І ще Я прочитав що «шлях до гарної української проходить через погану українську мову». Ось Я і іду цим шляхом, бо дуже вижити хочеться: особисто мені, дітям і онукам. Ходімо разом, друзі!

Інші статті на цю тему

deputati-vid-es 2

Так депутати відреагували на нещодавній “трояндовий” скандал за участю Олександра Гончаренка

Ukrainianwritingdaycover

Кожен може прикрасити нею одяг чи аксесуари

aleksandr-kovalev-maksim-efimov

Як змінилась фінансово-промислова група колишнього нардепа, які компанії до неї входять та що приносить найбільші прибутки

коментарі