Важливо :: Життя громади :: 04 квітня 2023 22:21 , Олексій Ладика
pavodok-kramatorsk (4)

"Я не можу з хати вийти, потік води не дає відкрити двері": у Краматорську через прорив дамби затопило сотні будинків

Місцева влада нарікає на березневий снігопад, але гребля давно була в аварійному стані

Мало Краматорську коронавірусу, російських обстрілів, великого березневого снігопаду, що призвів до комунального колапсу, так тепер місто потерпає ще від однієї біди - прориву дамби і паводку. Через "велику воду" підтоплені сотні будинків, деяких мешканців довелося рятувати рятувальникам, але головне - боротьба з паводком ще не закінчилася.

testtesttesttest

test Паводок у Краматорську - вид з дрону. Фото - Ілля Андрєєв/Kramatorsk Post

Вранці 4 квітня соцмережі і Телеграм-чати заполонили фото і відео води, яка неслася з прорваної дамби зі ставка у селищі Городещине на околиці Краматорська. Згодом начальник Краматорської міської військової адміністрації Олександр Гончаренко підтвердив цю інформацію

"Березневий снігопад продовжує коїти лиха - розбило частину конструкції дамби, збільшився викид води. Всі відповідні служби на місцях, намагаємось зменшити потік", - написав він у Фейсбуці сьогодні вранці.

Ще через деякий Гончаренко повідомив, що є затоплені приватні будинки, влада розгорнула оперативний штаб з подолання наслідків надзвичайної ситуації.

"Ситуація непроста - є затоплені приватні будинки. Першочергова задача - зменшити потік води на підступах. Води дуже багато", - зізнався очільник міста.

 
 
 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация от Kramatorsk Post | Краматорськ | Краматорск (@kramatorskpost)

Те, що "води дуже багато", відчули мешканці селищ Жовтневе, Мар'ївка та Іванівка. Вулиці перетворилися на річки, деякі будинки наполовину пішли під воду, їхні мешканці підіймалися на дахи, а звідти їх діставали рятувальники на човнах.

test

test Рятувальники допомагають мешканцям затоплених будинків. Фото - ДСНС

"Чоловік телефонує і каже: "Я не можу з хати вийти, тому що потік води не дає відкрити двері, тому що двері відкриваються назовні, - розповідає мешканка Краматорська. - Дякуємо хлопцям з пожежної служби, ледь витягли чоловіка з хати, і ось ми по пояс мокрі сидимо, нікому не потрібні, ніхто не привіз нам ні одягу, щоб переодягнутися, нічого".

Згодом очільник Донеччини Павло Кириленко повідомив, що у Краматорську підтоплено близько 260 будинків на 30 вулицях. Рятувальники зі свого боку уточнили, що з 260 підтоплених домоволодінь - 51 приватний житловий будинок та 209 прибудинкових ділянок. 

test

test Наслідки паводку. Фото - Ілля Андрєєв/Kramatorsk Post

Рятувальники спільно з поліцейськими врятували трьох людей - дві жінки і чоловіка з інвалідністю. 

Павло Кириленко ввечері повідомив, що із зони підтоплення евакуйовано 17 людей, у тому числі двоє дітей. Семеро з них перебувають у місці тимчасового проживання, решта залишилися у родичів.

test Деяких постраждалих розмістили в місцях тимчасового перебування. Фото - ДСНС

 

Чому "поламалася" дамба

Як ми писали вище, очільник Краматорська Олександр Гончаренко посилався на нещодавній снігопад. На сайті міськради йдеться, що через танення снігу виник паводок, який спровокував прорив дамби.

Дійсно, 30-31 березня у місті випало стільки снігу, що попадали сотні дерев, які у свою чергу пообривали електричні дроти і оптичні кабелі - тисячі мешканців опинилися без світла і зв'язку, а дехто і без газу. Ось тут ми детально писали про комунальний колапс, який настав внаслідок снігопаду.

Але місцеві мешканці наголошують, що дамба давно перебуває в аварійному стані, і загроза паводку через неї нависала вже не перший рік. Так, у 2020 році з водосховища довелося контрольовано скидали воду, щоб запобігти подальшій руйнації дамби через її стан. Також проблемою називалися засмічення русла річки Бичок і втрата ним природної пропускної спроможності - саме в цю річку пішла вода після сьогоднішнього прориву.

У Краматорській міській адміністрації розповіли Kramatorsk Post, що ця дамба не перебуває у комунальній власності, тому місто не мало юридичних підстав її ремонтувати. Кому належить конструкція, в адміністрації не змогли повідомити. Це можна було б дізнатися у Державному водному кадастрі (дамбою володіє власник водосховища на Городещино), але у період воєнного часу він не працює.

Павло Кириленко уточнює: зруйнувалася не сама дамба, а водоскидний шлюз.

"З плином часу відбулось пошкодження залізобетонної плити, яка затримувала воду", - сказав очільник області в ефірі "Суспільного". 

test Водоскидний шлюз, через руйнацію якого виник паводок. Фото - Ілля Андрєєв/Kramatorsk Post

 

Що буде далі

Рятувальники завершили аварійно-рятувальні роботи та обстеження приватних домоволодінь, зараз проводяться аварійні роботи щодо зниження пропускної спроможності водоскидного шлюзу.

За словами Кириленка, служби укріпили берегову лінію і готуються до створення нового бетонного загородження у шлюзі.

"Вже завезені і йде відвантаження залізобетонних блоків, мішків з глиною та з твердим видом чорнозему, щоб затомпонувати пошкодження шлюзу, щоб не було такого об'ємного скиду води. Потім буде відкачування води. Паралельно відбувається розчищення русла річки, куди йде основний скид води, щоб вода пішла з будинків, і щоб ці наслідки були ліквідовані", - розповів очільник області.

Кириленко наголосив, що наслідки паводку будуть ліквідовані силами обласних та місцевих служб і фахівців, необхідності залучення більш потужних ресурсів на державному рівні немає. 

 * * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber

Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram

Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок

Інші статті на цю тему

kramatorsk-povin-1985 (17)

Майже 40 років тому річка вийшла з берегів після прориву дамби

pavodok-kramatorsk (9)
watercover

А поки що їх треба визнати безхазяйними

коментарі