Важливо :: Життя громади :: 14 серпня 2020 12:05 , Дмитро Лук'яненко
ac02

Як Art coworking змінює Краматорськ: про місце, де розвивається творча впевненість 

Два місяці в Краматорську працює креативний простір, в якому кожен може реалізувати себе.

Об'єднавшись в команду, автори цього проєкту намагаються не просто привити людям бізнес-навички, а й навчити не боятися зробити щось своє. 

В Art coworking для цього є багато чого. По-перше, швацьке обладнання, на якому можна пошити будь-що. Машинки, оверлок, відпарювальна система, також можна робити друк по текстилю. Можна малювати щось своє, робити принти на футболки і не тільки. Для типографії є принтер великого формату та післядрукарське обладнання, щоб виготовити блокнот або книгу. Є плоттер для об'ємних фігур, також графічний планшет з ліцензійним обладнанням для дизайнерських робіт, де безкоштовно дизайнер-початківець може зробити свої роботи.

***

Цей матеріал – частина інтерактивного медіасеріалу на Свои.City. Ми зібрали 8 історій про активістів і громадські проекти зі сходу, які об’єдналися, щоб реалізувати спільну ідею. Вони розповідають про те, як ефективно втілити свій задум в реальність і як в цьому допомагає команда. Дивіться відео і знайомтеся з нашими героями.

***

Співзасновниця проекту Олена Кучерук (праворуч)

Ідея створення такого коворкінгу зріла близько двох років, і декілька місяців тому все ж таки реалізувалася. Хто і навіщо створив цей креативний простір – розповідає співзасновниця Олена Кучерук: 

- В місті є така проблема, що молодь не знає, як і де себе реалізувати. Декілька років тому ми з Анею Статівою працювали разом в інших проектах, таких як екотолока та побудова публічного простору. Аня тоді розбудовувала «Вільну хату», а я працювала у «Free UA». Круто, коли ти відчуваєш свою людину і коли щось кажеш, то розумієш, що тебе правильно зрозуміють. І потім ми об'єдналися в Shift.

Як і де працює Art coworking

 – Я проводила дуже багато проектів, спрямованих на розвиток бізнес-навичок, але мало хто застосовує ці знання. Люди ходять, старанно вчаться, але до справжнього бізнес-проекту доходить лише один з тридцяти.

В Art coworking вирішили спонукати людей робити свої продукти. Написали грантові заявки в три різні організації, одна з них підтримала ідею. Зараз коворкінг розташований в приміщенні, яке вони орендують у Відділу з гуманітарних питань міськради (Паркова, 99).

- Коли ми заїхали, то зробили багато що своїми силами. Ремонт начебто був, але не дуже якісний, самі робили розетки, труби, тут були криві стіни, санвузол не дуже добре зроблений.

Олена каже, що у планах відкрити в коворкінгу ще залу з деревообробки та конструювання IT-виробів, але поки що для цього немає приміщення. 

Всього вони отримали грант на 55 тисяч доларів від USAID за проектом "Економічна підтримка Східної України". На обладнання витратили 500 тисяч гривень, які покриває отриманий грант, в ремонт вклали особисті волонтерські кошти, приблизно 30 тисяч гривень. Також використовують своє обладнання, дві власні машини та термопрес, самі сплачують оренду та комунальні платежі. 

- Чому це важливо? Ти вважаєш, що не зможеш щось зробити власними руками. Але приходиш, і в доступі є консультантка, яка разом з тобою пройде всі процеси, допоможе і підкаже. Ти робиш щось своє, наприклад, шиєш собі панаму, бачиш що вона вийшла класною і замислюєшся, а що ще я можу зробити такого, що раніше вважав для себе неможливим? – каже Олена.

«Ми розвиваємо в людях творчу впевненність – і це дуже важливо»

Олена Кучерук підводить підсумки двох місяців роботи коворкінга і задоволена результатами.

- Ми дійсно не очікували, що вони будуть такими потужними. Більше 70 людей просто пришли, щоб зробити щось своє. Виготовили більше 200 продуктів: бананки, панами, футболки, листівки, стікерпаки. Також ми відкрили два інтернет-магазини, які будуть допомагати нашим резидентам продавати продукти, бо якщо ми не продаємо, то це не підприємництво, а просто хобі, – каже співзасновниця. 

Олена вміє багато речей: написати пост, проект та дизайн бюджету, може шити та малювати. Але вважає, що коли ти один, то можеш зробити всього потроху. Лише об'єднавшись в команду, зусилля зростають в геометричній прогресії.

 – Кожен з нас в цей проект приводить різних людей свого кола. Наприклад, Ася дуже популярна серед молоді, і до неї тягнуться люди, які такі ж творчі та цікаві. Вона просто виходить на площу малює, до неї підходять люди і наступного дня вони вже наші резиденти.

 

Аня – художниця, дизайнерка і завдяки їй до нас підтягуються митці, цікаві художники, роботи яких надихають. До мене притягуються організації, я можу залучати фінанси, щоб у інших була змога творити та не замислюватися де взяти кошти.

Кожен з нас особистість і коли ми об'єднуємось, то робимо дуже потужні речі. 

Іван Погорєлов, менеджер проекту: «Все почалось зі знайомства з Анею Статівою, яка відкрила мені світ соціальної активності і показала, що ми можемо щось змінити в цьому житті. Ідея об'єднати всіх давно вже зріла, і одного разу визріла в цей цікавий проект.

Разом ми прописували концепцію, обирали обладнання, Олена оформила проект. Зараз я менеджер проекту, відповідаю за логістику та організацію, за інтернет-магазин, івенти та майстер-класи.

В роботі командою найскладніший – це людський фактор. Команда – чудовий механізм, але людські емоції та егоїзм завжди присутні, але ми гарно працюємо разом і в нас непогано виходить».

Ася Романова, координаторка: «Я прийшла за запрошенням Ані, коли вони шукали адміністратора. Це був період карантину, всі втрачали роботу, а мені навпаки роботу запропонували. Ми почали готуватися до відкриття. Це перша офіційна робота, але в мене був досвід соціальних активностей. Я студентка, але розумію, що коли закінчу навчання, то вже з цієї сфери діяльності я вже не вийду. Мені це дуже подобається».

Як реалізувати власну ідею: поради від засновників Art coworking

- Перш за все треба дати собі чесну відповідь навіщо це тобі. Бо є багато громадських організацій, які мають собі на меті одну річ – заробити грошей. Тут я ніяких порад давати не хочу, – каже Олена. – Якщо це про вплив, то мають бути чіткі цілі. І треба бачити свої слабкі місця. 

Одне з них – це коли люди не знають, що вони хочуть зробити, або хочуть зробити одразу усе. Тому я рекомендую мати велику візію, що хочеться змінити і зробити, і також мати короткі задачі на півроку і рік, які ви будете виконувати. Так значно легше робити свою справу і приймати якісь рішення. 

В планах коворкінгу – зробити проект більш масштабним, мати більше приміщення і майстерень, залучати митців, талановитих вчителів праці зі шкіл, зробити майстерню кіно та фотографії. 

Зараз арт-коворкінг працює безкоштовно завдяки донорським грошам, але з грудня це будуть платні майстер класи, команда готується до того, щоб стати незалежними.

 ***

Цей медіасеріал створено в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Інші статті на цю тему

molodizhna-rada

Керівництво і склад ради буде діяти найближчі два роки

volontery-shift-5

У краматорському арт-коворкінгу, де раніше створювали стильний одяг, почали шити для військових

art-coworking-dnipro-2

Креативний простір “Арт-коворкінг” через бойові дії переїхав з Краматорська на нове місце. Його менеджери вивезли обладнання для друку на тканині та чашках, швейні машинки.

коментарі