Важливо :: Життя громади :: 02 липня 2020 18:41 , Дмитро Лук'яненко
cover

Як краматорці можуть контролювати роботу медичних закладів. Час включатись до процесу

Найближчим часом у місті має розпочатись робота по створенню спостережних рад при медзакладах міста, куди увійдуть і представники громадськості

На сьогодняшній день закон дає нам чимало інструментів прямої демократії, за допомогою яких ми, прості громадяни, маємо змогу впливати, допомагати, контролювати та вимагати того, щоб наша з вами думка враховувалась у роботі місцевих органів влади та її структурних підрозділів.

Одна з найпоширеніших форм такого впливу - створення громадських рад, - спеціальних дорадчих органів з представниками громади у складі.

В місті вже давно створено Громадську раду при виконкомі. З певними проблемами але йде створення батьківської ради, де батьки прийматимуть участь у вирішенні питань освіти. Громадські активісти займаються питанням створення наглядових рад при комунальних підприємстах міста. Цей процес поки що далекий від завершення, але він почався.

А от у такій надважливій сфері, як охорона здоров'я, громада поки що не має змоги приймати участь у котролі та управлінні роботою медзакладів. Попри те, що закон вже давно дозволяє створювати при медзакладах наглядові та опікунськи ради, у нашому місті видимих кроків у цьому напрямку ще не розпочато.

Але триває медична реформа. Вже реформується друга ланка. Медзаклади змінюють свою правову форму, змінюються принципи фінансування та управління ними. Отже залучення громадськості до цих процесів є вкрай необхідним і крерівництво міського відділу охорони здоров'я це визнає, та каже, що підготовчу роботу до цього вже розпочато.

Спочатку головлікарі стануть гендиректорами на контракті

У Краматорську керівництво міського відділу охорони здоров'я та профильні керівники міста схиляються до приняття "пакетного" рішення по всім медзакладам одразу. Але для цього треба провести ще підготовчу роботу, яка наразі триває, привести до ладу деякі нормативні моменти.

"Думаю, що приймати рішення ми будемо по всім установам одразу, - каже очильніця міского відділу охорони здоров'я Валерія Мельник. - Готоуючись до цього зараз, ми приводимо у відповідність нормативну базу по своїм установам.

Вони переведені у нову форму - Комунальні медичні підприємства в пільговий період, передбачений законом.

Але поки у нас залишилися керівники зі спеціальностями «головний лікар», чого з 2021 року бути не має. Наше головне завдання зараз привести у відповідність з нормативною базою їх статути, зробити так, щоб керівники стали не «головними лікарями», а генеральними директорами. Потрібно змінити їх умови праці - перевести на контракти. Все це в рамках закону вимагає певної підготовчої роботи. В більшості закладів вона вже ведеться повним ходом, в деяких, як, наприклад, у Стоматологічній поліклініці №2, майже завершена, лишилися тільки деякі формальності. Після чого це потрібно закріпити рішеннями власників - тобто сесійними рішеннями міської ради.

І коли вже керівники стануть працювати за контрактом, ось тут велике значення матиме Спостережна рада, оскільки вона буде і інструментом управління і, більшою мірою, інструментом контролю".

Які форми громадського контролю передбачає закон

Участь громадян в управлінні охороною здоров'я передбачає стаття 24 Основ законодавства України про охорону здоров'я. А відповідні підзаконні акти передбачають створенняу громадських рад при медзакладх у вигляді - Опікунської ради або Спостережної ради. Вони мають певні схожі та відмінні риси. Окрім того, Опікунські ради можуть створюватись при державних та комунальних медзакладах усіх трьої рвнів, а Спостережні ради створюються при державних та комунальних медзакладах другого та третього рівня, з якими розпорядниками бюджетних коштів обов'язково укладені договори про надання медичних послуг населенню.

На пиатання, які самі форми будуть обрані для наших медзакладів, Валерія Мельник каже, що поки вони з фахівцями обговорюють це питання, вивчають нюанси і відмінності однієї раді від іншої, і в яких установах які будуть краще працювати. За цими ж питаннями ведуться консультації з профільним заступником міського голови.

"Коли ми прийдемо до певних висновків і моделей, буде запропонований проект рішення на сесію міської ради, крім того він обов'язково буде відкритий для публічного обговорення", - каже вона.

Кому це потрібно: пацієнт, медзаклад, місто

За думкою Валерії Мельник, вигоду від створення громадських рад отримають усі сторони.

"По-перше - це погляд з боку, - каже вона. - По-друге, ми відійдемо від повної авторитарності в управлінні медичною установою, коли є керівник, який все робить на свій розсуд.

Рада складається з різних людей, і вони здатні звернути увагу на всі сторони діяльності установи, в тому числі на те, що керівник через якісь причини не помічав чи не хотів помічати.

Підемо далі і припустимо, що керівник не захотів прислухатися до рекомендацій і вважає, що у нього і так все прекрасно. Тоді рада може винести питання на розгляд міської ради. Таким чином через ці ради громада отримує важіль безпосереднього впливу на керівників медустанов. А з урахуванням того, що керівник працювати буде за контрактом, він теж буде зацікавлений у підвищенні якості послуг.

За думкою очильніці місськвідділу ОЗ, на сьогоднішній день керівник медзакладу зайнятий в першу чергу якимись важливими питаннями адміністративно-господарського характеру. Але він не завжди може звертати увагу на поточні питання: порядок в якомусь віддаленому коридорі, як санітарка зустріла пацієнта на вході і таке інше. На якісь питання просто не вистачає часу, щось не доходить до нього по вертикалі.

Багато є дрібних питань такого характеру, але з них в цілому в кінці-кінців складається обличча установи. І якщо воно не буде привабливим - пацієнти туди не підуть. Тому, відповідно до принципу реформи «гроші йдуть за пацієнтом», установа недоотримає і фінансування.

Але якщо громадський контроль буде коректно і вчасно доносити до відома відповідальних фахівців всі проблемні питання, їх можна буде вчасно і успішно вирішувати.

Як будуть створюватися ради, та хто туди може входити

Реально виступити з ініціативою стоворення медичної громадської ради може будь-хто, але ініціатору потрібно звернутись з цим питанням до законного офційного органу, який і починає цей процес. З питань створення Опікунських рад таким органом є безпосередньо медзаклад або уповноважений ним представницький орган. З питань створення Спостережних рад - міський відділ охорони здоров'я. Далі вже ці органи звертаються до міської ради, тобто до законного представника власника медзакладів - громади.

І для Опікунських і для Спостережних рад закон встановлює однаковий термін повноважень - 3 роки, та однаковий чисельний склад - 15 осіб. А от щодо того, хто може входити до склададу рад, тут є деякі відмінності.

Дещо з етичних питань

Якщо з доступом членів рад до процесів управління, закупівель, адміністративно-господарської діяльності питань не виникає, то як з лікувальним процесом і такими моментами, як лікарська таємниця?

За думкою очильниці краматоського відділу охорони здоров'я, такі делікатні питання проблем не мають скласти.

"Так, з одного боку є лікарська таємниця, що не дозволяє розголошувати стороннім якісь дані про пацієнта. Але з іншого боку, є певні ситуації, коли пацієнт сам звертається з конкретною проблемою і озвучує її. Згідно з порядком створення Спостережної ради, там повинні бути люди з медичною освітою, представники депутатського корпусу та громадськості. Тож, як я розумію, в цей орган обов'язково будуть входити люди з медичною освітою. Ось вони цілком можуть брати участь в розборі конкретного випадку, як медики. Якісь дані вони теж не можуть розголошувати, але цілком можуть робити певні висновки.

Крім того, є багато випадків скарг на якість медичних послуг, коли не обов'язково заглиблюватись в діагноз і персональні дані. Бувають випадки, коли людині хтось відмовив у прийомі, або змусив довго чекати, або «погнав не туди», або йому не сподобалося, як до нього звернулися, тощо. Тобто є маса моментів - і дрібних і фундаментальних, що не стосуються діагнозів і лікування, але які безпосередньо відносяться до якості послуги.

Разом з тим іноді і пацієнт не заперечує проти участі в розборі його випадку представників громадськості, в тому числі і моментів, що стосуються стану його здоров'я".

Що каже громадськість

Найактивніша в місті громадська організація, яка поміж іншого цікавится і питаннями охорони здоров'я, це ГО "Фонд ровитку громади".

Про свою позицію щодо створення цих рад нам розповіла активістка організації Світлана Рудь.

За її словами, організація почала займатись цим питанням ще з 2016 року, тобто задовго до початку сучасної медреформи. За її словами, на одному з публічних слухань, що проводила місцева влада, вони, поміж інших пропозицій і рекомендацій, виступали з ініціативою створення таких рад, але далі цього діло не пішло.

"Але ми не залишили це питання, і будемо використовувати всі доступні інструменти прямої демократії, щоб лобіювати питання створення громдських рад при медзакладах", - каже пані Світлана.

На її думку, в медициіні є ціла низка питань, до вирішення яких було б дуже доцільно залучити громадськість шляхом тих же Спостережних рад.

"По-перше, необхідно встновити жорсткий громадський контроль за ефективністю використання коштів у сфері міської медицини, - міркує вона.

По-друге, ми маємо в медицині дуже велику та чисельну адміністративну надбудову керівників різних рівнів, ефективність якої нижча за 50 відсотків, від потенційної. Окрім того, ми чуємо постійні скарги медків на кадровий голод, місцями десь до половини вакансій неукомплектовані. Але чому при цьому ви не побчите об'яв у Центрах зайнятості про пошук медпрацівників? Чи не має тут корупційного розподілу посад? Дуже доречно залучити до цього питаня громадськість.

Ну і третій важливий момент - доступ пересічних громадян до інформації. У місті я цю ситуацію вивчала поки що лише поверхнево, а от у деяких обласних закладах значно глибше. Громадяни дуже пагано орієнтуються щодо прав та переліку безкоштовних послуг, ліків, тощо. Якщо в місті про це є хоч якась інформація, то в обласних закладах часто можна на видному місці зустріти лише прейскуранти щодо платних послуг, і спробуй щось знайди про безкоштовні".

Отже, за думкою активістки, громадські ради - вкрай необхідні орган, і вона зі своїми однодумцями має намір активно займатись цим питанням.

На кого рівнятись

Якоїсь точної та зрозумілої статистичної інформації щодо створення громадських медичних рад в Україні, тим більше щодо ефективності їх роботи, знайти важко. Ясно, що цей процес тільки набирає обертів. Є певні дані про роботу таких рад у Ніжині, Чугуєві, Києвскій, Чернігівській, Лвіській та інших областях.

У Донецькій області перша Спостережна рада була створена у Селідові. Активно в цей процес включився Бахмут. Отже Краматорську є вже, де вивчати досвід.

"Я знаю, де такі ради вже створені, - каже Валерія Мельник. - Наскільки вони успішні або неуспішні, можна оцінити, тільки приїхавши і подивившись на місці. Через карантин поки це зробити було неможливо. Ми поки вивчали досвід, скажімо так, поверхнево. Сподіваємось зараз, після ослаблення карантинних заходів, займемося цим більш детально".

Отже, питання створення медичних громадських рад - питання вирішене, бо реформа це робити зобов'язує. А от у якому вигляді вони будуть створюватись у Краматоську, та наскільки ефективно - залежить в значній мірі і від самої громадськості, і від того, на якому етапі, та наскільки активно вона залучиться до процесу.

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Інші статті на цю тему

likarnya-III-ravnya-zverhu

Всего в больнице будет 600 койко-мест, 1000 человек персонала, из которых 500 - врачи

gromadskij-piknik-u-kramatorsku-zastavka

У Краматорську відбувся Громадський пікнік, на якому громадські організації зі всієї області знайомили відвідувачів зі своєю діяльністю

plast-kramatorsk-4

Краматорськ, який сьогодні опинився на лінії фронту, був форпостом “Пласту” на Сході Україні — національної скаутської організації, у якій дітей навчали бути самостійними

коментарі