Важливо :: Життя громади :: 30 вересня 2020 18:36 , Олексій Ладика
operaciya-medicina

"Зі страховкою не відчуваєш себе "нікчемою": як краматорці користуються медичним страхуванням, що це таке і як працює

Державним страхуванням можуть скористатися всі, а приватним - ті, кому не шкода грошей

Мешканка Краматорська Діна щомісяця сплачувала одному з державних банків 20 грн за страховим договором і ніколи не думала, що це їй знадобиться, аж поки не зламала мізинця на нозі. Після лікарні їй виплатити 700 гривень.

"Упродовж трьох днів я повинна була отримати у лікарні необхідні документи. Я їх отримала і звернулася з ними до відділення банку. Гроші мені на картку зарахували протягом п'яти днів", – розповідає краматорчанка виданню Kramatorsk Post.

Цей банк пропонує своїм клієнтам застрахуватися щоразу, коли вони звертаються за отриманням нової кредитної картки чи картки для виплат. Банк пропонує більше 10 страхових пакетів, два з них стосуються здоров'я. При цьому договір страхування насправді укладається не із самим банком, а з однією із восьми страхових компаній-партнерів.

Один з пакетів передбачає виплату у разі травми, що сталася внаслідок нещасного випадку, другий – виплату у разі настання хвороби, окресленої договором. Щомісячний страховий платіж становить від 20 до 150 грн і залежить від обраного варіанту страхування, обраної суми, віку застрахованої особи та інших умов.

"Я вирішила продовжити дію страхового договору, але сподіваюсь, що він мені не знадобиться", – каже Діна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як краматорці можуть контролювати роботу медичних закладів. Час включатись до процесу

Олександр віддалено працює на велику київську компанію. Це підприємство страхує усіх своїх працівників і щоквартально сплачує страховій компанії внесок у сумі 1,5 тис. грн за кожного.

"Ця страховка передбачає надання медпослуг на певні захворювання, на певні суми. Захворів - дзвониш у страхову, вони самі шукають лікаря поблизу чи можеш свого запропонувати. Потім йдеш на прийом. Після надання послуги дзвонять у страхову, кажуть, чи треба лікування, який діагноз, які ліки і так далі. Там дають "добро". У лікаря підписуєш акт, що тобі надали послуги. Якщо в страхову суму не вкладаєшся - решту сам доплачуєш. Є певний набір ліків безкоштовний - також їх лікар зі страховою узгоджує. Страхова шукає аптеку найближчу, з якою співпрацюють. Йдеш туди і безкоштовно забираєш ліки", – розповідає наш співрозмовник.

Олександр кілька разів користувався медичною страховкою. Так, коли захворів на грип, то прийом у приватного лікаря для нього був безкоштовним, також безкоштовно отримав ліки. Ще кілька разів він лікував зуби за медстраховкою.

На думку Олександра, якщо хворієш не часто, то вигода від медичного страхування сумнівна – не кожен може собі дозволити шість тисяч гривень страхових виплат на рік. Але є і безсумнівні переваги.

"Зі страховкою найголовніше - не відчуваєш себе "нікчемою", яка має чекати в коридорі по кілька годин прийому. Тут замість тебе домовляються на дату-час, приходиш до приватного і не стоїш у черзі", – каже Олександр.

ДЕРЖАВНЕ МЕДИЧНЕ СТРАХУВАННЯ ВЖЕ ПРАЦЮЄ

Наразі у світі існує три види медичного страхування: державне, обов’язкове та добровільне приватне медичне страхування та змішана форма.

Наприклад, в Англії, Ірландії, Італії домінує державна система охорони здоров'я, у Німеччині, Швеції, Японії – система обов'язкового медичного страхування, у США – змішана (бюджетно-страхова). Україна прагне сформувати змішану бюджетно-страхову систему фінансування охорони здоров'я.

У серпні минулого року тодішня очільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун зазначала, що медичне страхування має стати невіддільною частиною системи охорони здоров’я України. А щоб воно запрацювало правильно, потрібні нові механізми роботи медичної системи. Таким механізмом Уляна Супрун називала сучасну модель оплати послуг лікарень: з 2018 року ця модель почала працювати на першій ланці медицини (сімейні лікарі, терапевти, педіатри), а з 1 квітня 2020 року вона вже працює на другому рівні медицини.

"Спершу має з'явитися поняття медичної послуги, запрацювати ринок медичних послуг із конкуренцією автономних лікарень-підприємств та повноцінна електронна система охорони здоров’я для контролю надання послуг. У пацієнта має бути вибір лікаря та медзакладу", – писала Супрун у Facebook.

Як працює другий етап медичної реформи – читайте на сайті Kramatorsk Post.

Наступники Уляни Супрун про медичне страхування майже не згадували, але маємо зауважити, що вони ж і дуже швидко змінювалися: за рік в Україні було вже три міністри охорони здоров'я. Лише у березні цього року тодішній очільник МОЗу Ілля Ємець заявляв, що виступає за запровадження в Україні державного медичного страхування.

З 1 квітня цього року українці фактично отримали державне медичне страхування. Програма медичних гарантій, передбачена другим етапом медичної реформи, - це один з різновидів загальнообов'язкового солідарного медичного страхування. Така модель впроваджується в Україні згідно із Законом про державні фінансові гарантії. За цією моделлю застраховані всі громадяни країни і особи без громадянства, зазначила Національна служба здоров'я України (НСЗУ) у коментарі Kramatorsk Post.

"Гроші на фінансування системи охорони здоров'я йдуть з загальних податків. А єдиний платник, яким є НСЗУ, виплачує ці кошти закладам відповідно до наданих пацієнту послуг. Якщо людина має паспорт України або посвідку на проживання, вона застрахована і має право на гарантований пакет медичних послуг. При цьому страховий поліс не потрібен. Так реалізується принцип універсального охоплення", – пояснили у Службі.

ДОБРОВІЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ: ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ І НАВІЩО ВОНО ПОТРІБНЕ

Популярність приватного добровільного медичного страхування в Україні рік у рік зростає, про що свідчить ріст як кількості укладених договорів, так і сум страхових платежів. Наразі на цьому на ринку працюють близько 30 страхових компаній, кожна з них прагне принести в страховий бізнес щось своє, що вигідно вирізнятиме її серед конкурентів.

Наталія Овчинникова – консультант з недержавного пенсійного та медичного страхування. За її словами, люди переважно цікавляться програмами особистого страхування із захистом здоров'я для всіх членів родини. Своїм клієнтам вона пропонує декілька продуктів страхування.

Перший – надійне інвестування капіталу з захистом здоров'я на випадок діагностування важкої хвороби та встановлення інвалідності 30% і вище (особливість цієї програми полягає в тому, що під страховим захистом на випадок діагностування певної важкої хвороби одночасно перебувають застрахована особа і всі її діти від 3 до 16 років, як біологічні, так і усиновлені).

За цією програмою, застрахована особа перебуває під страховим захистом на випадок діагностування 20 важких хвороб, серед яких хронічна ниркова недостатність, інфаркт міокарда, рак, параліч, інсульт, розсіяний склероз та інші.

Якщо у клієнта під час дії договору страхування діагностували одну з 20 важких хвороб, йому виплачується страхова сума за головним страхуванням разом із сумами резервів бонусів, накопиченими до дня діагностування хвороби. Після страхової виплати договір припиняє свою дію.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Сколько стоит вылечить зубы в Краматорске: исполком утвердил прейскурант в городских стоматологиях

Другий варіант страхування, який пропонує своїм клієнтам Наталія Овчиннікова, – це фінансова підтримка у випадку хірургічної операції та стаціонарного лікування у медичному закладі. Під час укладання договору компанія-страхувальник на власний розсуд обирає один із трьох варіантів накопичувальної програми страхування.

Втім, попри те, що добровільне медичне страхування вже перестало бути ексклюзивною послугою, страхувальні поліси, як і раніше, залишаються досить дорогим задоволенням. Вартість найдешевших продуктів економ-класу становить близько 300 доларів на людину на рік, за умови, що до нього увійде повний набір потрібних послуг: лікування в стаціонарі, невідкладна допомога, поліклінічне обслуговування і забезпечення медикаментами на всіх етапах лікування.

Через це такий вид страхування ще не набув значного поширення на вітчизняному страховому ринку, що підтверджує вітчизняна статистика: , частка послуги добровільного медичного страхування у загальному об'ємі страхового ринку складає лише 2,6%. Хоча останнім часом – в умовах кризового розвитку української економіки – на вітчизняному страховому ринку добровільне медичне страхування поступово завойовує свої позиції, поступаючись за темпами зростання хіба що автомобільному страхуванню.

Ексочільниця МОЗу Уляна Супрун у своєму дописі, про який ми говорили вище, зазначала, що фактичним підґрунтям для більш широкого впровадження добровільного медичного страхування стануть: стандартизація всіх послуг в українських медзакладах, визначення тарифів на них і початок їхньої закупівлі на державному рівні.

За словами Супрун, добровільна приватна страховка зможе покривати: більший вибір закладів, куди можна звернутися — ті, які не працюватимуть з НСЗУ; менший час очікування на послугу; додатковй сервіс; ширший вибір послуг поза гарантованим пакетом і додаткові послуги. Отже, добровільне медичне страхування може стати хорошим додатком до державного - якщо не шкода грошей.

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Інші статті на цю тему

centr-semeynoy-mediciny-1

Ці послуги не будуть стосуватися пацієнтів, які мають декларації із сімейними лікарями

sergij-orleanskij-na-robochomu-misci

Директор КНП "Маріупольська міська лікарня швидкої допомоги" Сергій Орлеанський розповів про нововедення, переваги та плани закладу

centr-pervichnoy-pomoshchi-1-kramatorsk

На медпрацівниках та пацієнтах це ніяк не позначиться

коментарі