Важливо :: Життя громади :: 05 листопада 2020 14:55 , Олена Круглова
back-view-doctor-senior-woman-walking

Як медреформу проведеш, такі лікарні наживеш: яких змін набула первинна медицина Краматорська

Що пацієнти та медики Краматорська отримали від реформування первинної ланки

Третій рік в України триває процес реформування медичної системи. Про те, як тепер влатошвана медична допомога у нашому місті, ми писали у наших попередніх матеріалах.

У цьому матеріалі ми розповімо, що новітнього впроваджено, де виникли складнощі на прикладі краматорських медзакладів первинної ланки та їх пацієнтів. 

"Який пастух, така й череда": що отримали від реформування краматорські лікарі

Реформування системи первинного медичного обслуговування населення передбачало, у першу чергу, зменшення кількості візитів пацієнта до вузьких спеціалістів та на інструментальні дослідження.

Відтепер сімейний лікар у 80% випадків може сам поставити діагноз, призначити необхідні обстеження та лікування, бо саме сімейний лікар тривалий час спостерігає свого пацієнта  і знає його хронічні захворювання, їх перебіг та лікування, яке той приймає. Це, звісно, впливає на рівень навантаження саме на фахівців первинної допомоги.

Тетяна Нікітіна про переваги та недоліки медреформи

Так, сімейний лікар ЦПМСД № 2 Тетяна Нікітіна каже, що через перекладення функціоналу вузьких спеціалістів на лікарів первинної ланки останні відчувають колосальне навантаження: «Наприклад, пацієнти наркології раніше до нас ніяк не відносилися. Зараз замісна терапія для них проводиться у нашій поліклініці. ВІЛ-інфікованих виявляємо та доглядаємо теж ми. Попереду на нас чекає переведення вагітних та пацієнтів тубдиспансеру».

На зростання навантаження впливає і регламентована кількість пацієнтів, які повинен набрати сімейний лікар - 1800 осіб. За словами лікарки, це дуже велика кількість. І якщо порівнювати з колишнім навантаженням на дільничних лікарів, то воно зараз значно вище.

Неоднозначно нововведення сприймають і самі співробітники медзакладу. Значну роль в цьому грає віковий показник. Більшість спеціалістів та медперсоналу Центру передпенсійного та пенсійного віку. Їм важко засвоювати сучасне обладнання та технології.

«Деякі лікарі пенсійного або передпенсійного віку просто відмовляються засвоювати оргтехніку. А деякі, наприклад, моя медсестра, теж пенсійного віку, навчаються самостійно. Я вважаю, що нашому керівництву, дивлячись на такі проблеми, можна було б організувати для таких співробітників комп’ютерні курси для засвоєння базових знань», - ділиться думками Тетяна.

Проблема є і з самим технічним обладнанням та оснащенням. Тетяна скаржиться на недосконалість комп’ютерів та оргтехніки, часті збої програмного забезпечення.

Ще мінуси є в технічній недоробці механізму електронного обліку. Щоб потрапити до вузького фахівця на плановий огляд, пацієнт повинен прийти до сімейного лікаря за направленням. Таке направлення, на думку Тетяни, доречніше давати тільки для першого відвідування вузького спеціаліста, а подальші визити до фахівця вторинної ланки пацієнт мог би здійснювати самостійно.

Але, незважаючи на навантаження та певні недоліки, Тетяна каже, що сама реформа прописана та продумана досить добре. І передбачає багато потрібних та довгоочікуваних змін.

«Перед запровадженням реформи нас навчали, проводили курси, роз’яснювали, тобто досконало готували до неї. Нічого подібного до того не було ніколи, - розповідає Тетяна.-  І ось, наприклад, електронні картки пацієнтів досі не запроваджені у нашому Центрі, але запроваджені у Центрі №1. В них створюються електронні кабінети. Існує електронний запис, тобто у пацієнтів є можливість записатися на прийом до лікаря дистанційно та самостійно. Це значно спрощує сам процес реєстрації. Чому в нашому закладі ми досі не створили те ж саме, чому взагалі так відбувається з самим процесом реформування, чому ми виявилися не готовими до прийняття реформи, мені важко зрозуміти».

Багато принципів реформи, за словами лікарки, наразі не виконуються. Вона припускає, що причиною недосконалостей є відсутність ефективного менеджменту: «Наша проблема в тому, що в нас немає професійних організаторів. Наприклад, в нашій амбулаторії всі організатори – це лікарі. Вони, звісно, закінчують якісь курси, навчаються. Але нам потрібен директор і менеджер з персоналу, які б займалися і персоналом, і пацієнтами з точки зору менеджменту».

До позитивних змін Тетяна відносить підвищення заробітної платні. «Нам підняли зарплатню. Але не так, як обіцяли. Обіцяли «золоті гори», а вийшли максимум «мідні», - каже лікарка.

І наразі вона називає тільки одне запровадження, що суттєво поліпшує умови її діяльності, - це дозвіл на обслуговування викликів пацієнтів за телефоном. Але її робочий телефон не дозволяє завести сучасні месенджери, щоб мати можливість невербального спілкування з пацієнтами.

"З яким пристаєш, такий сам стаєш": лікарська буденість пандемії

Телефонний зв'зок дуже допомагає лікарям під час епідемії витримувати виснажливий графік. Всіх хворих на коронавірус лікарі ведуть виключно у телефонному режимі.

Але великий потік пацієнтів з ГРВІ, пневмонією та інимиі гострими захворюваннями виникає через брак персоналу. Бо лікарі – теж люди, вони теж хворіють. І за відсутності декількох лікарів всі їх пацієнти перенаправляються до інших спеціалістів амбулаторії.

Тетяна Нікітіна розповідає, що кількість фактичних прийомів пацієнтів наразі перевищує заплановану у два-три рази.

«Вчора, наприклад, в мене було 47 людей. Теоретично на одну людину в мене заплановано 20 хвилин, тобто 3 людини я маю приймати за одну годину. Але, крім пацієнтів, що прийшли на перший прийом по запису, є люди, яким, наприклад, потрібно подовжити лікарняний. Їх неможна перенести на інший час. Тому в реєстратурі їм виписують так званий «нульовий» талон. І ось вчора в мене було виписано 16 звичайних талончиків і ще 31 було «нульових». О 18:00 я повинна була закінчити прийом. Але не змогла, бо під дверима було ще 20 пацієнтів. Відмовити таким пацієнтам я не маю права», - розповідає Тетяна.

Лікарка вважає, що можна було цьому запобігти, якби вміло та вчасно місцеві медзаклади підготувалися до карантину.

«Карантин в нас розпочався в квітні, але навантаження такого тоді не існувало. І в нас була можливість все добре організувати: підготувати відділення, лікарні, оздобити захисними засобами лікарів. За цей час хтось щось, звісно, робив, але мабуть не дуже завзято. То й і на виході маємо непідготовленість», - пояснює лікарка.

Загалом вона бачить більше позитивних змін для пацієнтів, ніж для лікарів.

"Безкоштовне" здовров'я - тільки за декларацією: що отримали від реформування краматорські пацієнти

Тепер вибір сімейного лікаря робить сам пацієнт. З вибором вузького спеціаліста чи медичного закладу для отримання необхідної послуги пацієнт теж визначається самостійно. Укладати декларацію зі спеціалістами вторинної та третинної ланки не потрібно. Підписана з сімейним лікарем декларація передбачає безоплатне медичне обслуговування пацієнта вузькими фахівцями.

За направленням сімейного лікаря пацієнт може безкоштовно зробити:

  • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  • загальний аналіз сечі;
  • глюкозу крові;
  • загальний холестерин;
  • швидкий тест на вагітність;
  • швидкий тест на тропоніни (для експрес-діагностики гострого інфаркту міокарда);
  • швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.

Також лікар первинної медичної допомоги за необхідності вимірює артеріальний тиск та робить електрокардіограму.

Реформою передбачено, що пацієнт з декларацією, але без направлення сімейного лікаря, також може звертатись до вузькоспеціалізованого медичного працівника. Але у такому випадку питання про обов’язкове безоплатне лікування закривається. Бо такий похід – ініціатива самого пацієнта. Треба звернути увагу, що йдеться не про відмову в обслуговуванні, а саме про фінансову частину питання.

Те саме стосується і звернення до фахівців первинної ланки пацієнтів без декларації. В обслуговуванні таким пацієнтам не відмовлять, але воно не буде безкоштовним. Для цього на кожну медичну послугу буде встановлено її вартість.

Але наразі в жодному з Центрів первинної ланки Краматорська такого прейскуранту не існує. Тому пацієнтові пропонують підписати декларацію з лікарем. Адже витрати, що несе Центр від обслуговування кожного свого пацієнта покриваються фінансуванням з держбюджету виключно за наявності підписаної з ним декларації. Тобто якщо декларації не буде, а пацієнтові проведуть безкоштовні обстеження, витрати лікарні ніхто не компенсує.

Ще один позитивний момент після укладання декларації – це отримання ліків за електронними рецептами за Урядовою програмою «Доступні ліки» для пацієнтів, які хворіють на цукровий діабет, бронхіальну астму, серцево-судинні захворювання.

Тільки сімейний лікар, з яким укладено декларацію, має право виписувати такі рецепти. При цьому для зручності пацієнта не обов’язково приходити за рецептом до лікаря на прийом. Це можна зробити звернувшись до нього телефоном.

Також підписана декларація надає можливість пацієнтові отримати офіційний лікарняний лист. Без укладеної декларації сімейний лікар не має права підписувати такий документ.

"Велике бачиться на відстані": чи помітили краматорці реформу

Щоб зрозуміти, чи помітили зміни у медичному обслуговуванні і як їх оцінюють самі користувачі медичних послуг, ми поцікавилися у пацієнтів обох краматорських медичних центрів.

Ганна про зручність електрнного запису до лікаря

Ганна, 34 роки, обслуговується в ЦПМСД №1. Вона розповідає, що реформування надало можливість обслуговуватися у лікаря, якому більше довіряєш. Ще Ганні подобається, що з’явилася можливість записуватися до лікаря дистанційно через електронний кабінет.

За необхідності Ганна має можливість викликати лікаря додому кожному членові сім'ї, зателефонувавши до реєстратури своєї амбулаторії.

«По факту, глобально, надання послуг не змінилося, як було – так і є. Як їздили, так і їздять по викликах. Хоча спочатку чула, що такого не буде. Але до нас приїжджають: і до дітей моїх, і до старенької бабусі. Приїжджає на виклик не сімейний лікар, а черговий, звісно», - каже Ганна.

Єдине, що не влаштовує Ганну наразі, це те, що через встановлені обмеження кількості пацієнтів лікар має право відмовити в укладенні декларації, якщо вже набрав встановлену норму. Саме так вийшло з педіатрами, що ведуть дітей Ганни, – декларації дітей укладені з різними лікарями.

Галина, 68 років, обслуговується у ЦПМСД №2. «Я мабуть великої різниці не відчула», - каже Галина.

Вона підкреслює: «Живу на Даманськом, а прописана на Станкострої. До реформи мала їздити аж на інший кінець міста, щоб відвідати терапевта. Зараз заключила декларацію з лікарем 3-ї поліклініки, що на Стуса. Мені так зручніше, бо в моєму віці далекі пересування виснажують».

Для того, щоб записатися на прийом до свого лікаря Галині потрібно телефонувати до реєстратури або ж особисто приходити до амбулаторії.

А ось якщо Галині потрібен вузький спеціаліст, сімейний лікар направляє Галину до нього вже за місцем реєстрації, на Станкострой.

Галина розповіла і про мінуси реформування: «Багато часу можна витратити: неможливо в один день потрапити і до терапевта, щоб отримати направлення, і до вузького спеціаліста з тим направленням. Раніше, коли можна було самій прийти до вузького спеціаліста, хоч теж і черги були, і можна було не отримати талончика, але якщо отримав талончика – то вже точно потрапиш. Тобто витрачала на це день, а не як зараз, два дні, якщо не більше».

Обидві краматорчанки уклали угоди з лікарями ще на початку реформи. Але серед мешканців Краматорська є люди, які підписали декларації нещодавно або ж і досі цього не зробили. Ми поцікавилися і їх думками. 

Альона, 38 років, обслуговується у ЦПМСД №2. Декларацію Альона вагалася підписувати: «Я з цим питанням затягнула. Пам’ятаю, ще на самому початку реформи усі бігали підписувати, бо боялися, що всіх «добрих» лікарів розберуть. А я жодного «доброго» лікаря, насправді, не знала, як, до речі, і «поганого». А на початку коронавірусної пандемії побігла та уклала декларацію з першим лікарем, що потрапив на очі. Перелякалася, що відсутність декларації може якось нашкодити чи чомусь завадити, якщо знадобиться медична допомога. Вся процедура зайняла хвилин 10».

Альона задоволена тим, що тепер у разі необхідності можна зателефонувати лікарю та проконсультуватися.

Але помітила вона і певні недоліки: «Часто спостерігаю хворих на ГРВІ пацієнтів разом зі здоровими у чергах під кабінетами. Це мене лякає, якщо чесно. І я не розумію, навіщо примушувати хворих на всілякі віруси людей приходити та стояти в черзі, наражати на небезпеку інших».

Дитина Альони теж обслуговується в амбулаторії ЦПМСД №2. Угоду з педіатром уклала одразу після її народження: «Це круто. По-перше, ти не прив’язаний до місця реєстрації. Де живеш, там і лікаря можеш відвідувати. І по-друге, ти можеш змінити лікаря у будь-який момент».

Цією можливістю Альона скористалася і за два роки вже змінила двох педіатрів.

Якщо дитині Альони потрібен вузький спеціаліст, педіатр за електронним направленням перенаправляє їх до нього. Записати дитину до вузького спеціаліста КМУ «ДТМО» Альона може через електронний сервіс дистанційно. Каже, що це зручніше, ніж телефонувати. І шкодує, що немає такого сервісу для запису до педіатра.

Також дитина Альони з народження знаходиться під наглядом хірурга. Але серед вузьких фахівців КМУ «ДТМО» такого фахівця немає: «Оскільки це приватний фахівець, то ж і відвідуємо його без направлення від педіатра. За консультації платимо встановлену в прейскуранті медцентру вартість. До педіатра звертаємося тільки за направленнями на обстеження крові та сечі, які потрібно робити перед візитом до хірурга. Направлення дає можливість безоплатної здачі цих аналізів. Це допомагає зекономити».

Вікторія, 25 років, обслуговується у приватних лікарів: «З сімейним лікарем декларацію не укладали, тому що разом з моїм чоловіком не довіряємо місцевим лікарям. До реформування за необхідності зверталися до знайомої лікарки, а згодом почали їздити до лікарів у Харків до комерційного медичного центру. Там нас все влаштовує і досі. То ж нормально себе почуваємо і без декларації».

Декларація у Вікторії укладена тільки з місцевим педіатром, але дитину возять на огляд і до харківських спеціалістів: "В Харкові більш подобається, тому що там більш "продвинуто": і сервіс, і фахівці. Наприклад, огляд немовлят з процедурою щеплення в них триває близько 40 хвилин. Можна нормально поспілкуватися з лікарем. А в Краматорську такого класного сервісу в комунальних медзакладах нема. В цілому, не можу зараз сказати, що відчуваю якісь сильні зміни у медицині Краматорська. Тобто знаю, що вони є, але не дуже вони на мою сім’ю вплинули».

"Зміни починаються з тебе": як укласти декларацію з сімейним лікарем

Якщо у пацієнта досі немає укладеної угоди, при першому зверненні до медзакладу в обслуговуванні йому не відмовлять, допомогу лікаря він отримає. Але вже під час повторного візиту укласти угоду йому доведеться, адже фахівець не має права робити це безкоштовно. А оскільки продати свої послуги наразі лікарі не можуть через відсутність розцінок, то єдиним виходом для пацієнта буде саме підписання декларації.

То ж для укладання угоди пацієнтові необхідно мати з собою паспорт, ідентифікаційний код та мобільний телефон. Вся процедура оформлення займає 5-10 хвилин.

Як укласти угоду з лікарем первинної ланки

Інші статті на цю тему

centr-medicyny-

Це станеться вже наступного тижня

familydoctorcover

Багато послуг у центрі надаються безплатно

aleksandr-goncharenko

До того, як стати мером, він заробляв більше

коментарі