Важливо :: Життя громади :: 15 вересня 2023 17:40 , Краматорск Пост
Burningcover-

Як не стати диверсантом: краматорцям та мешканцям регіону слід утриматися від випалювання сухостою та спалювання листя

Розповідаємо, які штрафи за це загрожують та на скільки років можна потрапити до в'язниці

Кожної осені у Краматорську настає час, коли над містом нависає димка, а у повітрі з'являється запах гару. Це краматорці, готуючись до зими, починають палити суху траву, опале листя й віття та всяке побутове сміття.

Чому цього не варто робити

У березні цьогоріч парламент вніс зміни до Кримінального кодексу України, посиливши відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Так у ст. 113 «Диверсія» до переліку злочинів, спрямованих на послаблення держави, додали навмисні підпали, зокрема сухої рослинності.

Таким чином спалювання сухостою та розпалювання багаття на відкритій місцевості може бути прирівняно до диверсій та розцінюватиметься як подання світлових сигналів ворогу.

Навмисне спалювання сухої рослинності тепер може підпадати під статтю 113 Кримінального кодексу "Диверсія"

Побутове випалювання, таке звичне у краматорських селищах, а подекуди це можуть робити двірники й у багатоверховій забудові, призводить до задимлення. А воно обмежує видимість та огляд місцевості бійцями ЗСУ та тероборони. Тож, коли рятувальники виїжджають на такі виклики, вони використовують резерви не за призначенням, та через це можуть не встигнути туди, де дійсно може бути потрібна їхня термінова допомога.

Це стосується й розведення багать у лісових масивах, відвідання яких, нагадуємо, на сьогодні заборонено.

У лісі кожна така пожежа – це вбивство тварин, птахів та комах. Але й у місті - це забруднення повітря та ґрунту, позаяк, разом із димом у повітря, а потім й у легені, потрапляють важкі метали, діоксини та найрізноманітніші канцерогенні сполуки, тобто пряма шкода здоров’ю людей, - насамперед тих, які це роблять.

Що загрожує тим, хто це робитиме

Яке ж покарання загрожує тим, хто продовжуватиме палити осінні багаття, попри воєнний стан та щорічні попередження, що цього робити не слід?

Почнімо з того, що засуджений за статтею "Диверсія" карається позбавленням волі на строк до 15 років з конфіскацією майна.

До некримінальних покарань належать штрафи.

- до 4590 грн - згідно зі статтею 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах;

- до 15 300 грн - за знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі;

- 6120 грн - за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах;

- до 12 240 грн - за ті ж самі дії, але в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду;

- 30 600 грн - за такі ж дії для посадових осіб.

Але й це ще не все.

153 000 грн штрафу або обмеження волі від двох до п’яти років загрожує за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом.

Тобто навіть живучи десь у передмісті Краматорська цілком можливо своїми діями призвести до знищення зелених насаджень, наприклад, посадки біля поля чи залізничних колій.

До десяти років за ґратами можуть призвести ті ж самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки.

Опале ж листя можна не палити, а компостувати.

У тексті використано матеріали Східного Лісового офісу.


Фото - Олександр Супрунов.

Інші статті на цю тему

VPOnewhelpcover

Мінреінтеграції готує зміни

Notariuscover

Розповідаємо, куди звертатися, щоб отримати послуги державних нотаріусів

BTIcover

Управління реєстраційних повноважень перебирає на себе деякі функції БТІ