Цікаво :: Review :: 25 серпня 2023 13:47 , Краматорск Пост
saburova-dacha-1

Як «Сабурова дача» була революційним штабом та інші цікаві факти про Харківську психіатричну лікарню

партнерський матеріал
Ця психіатрична лікарня була місцем, де лікувалися і звичайні люди, і знаменитості.

Побувала вона і розкішною резиденцією губернатора – намісника Катерини ІІ у Слобідській Україні, була штаб-квартирою революціонерів на початку ХХ ст. Свого часу лікарня стала світовим новатором у галузі психотерапії. Про неї – сьогоднішня розповідь від Мій Харків.

Поява будівлі

Отже, будівля нинішньої психіатричної лікарні №3 (до 2005 року лікарня №15, звідси знаменита «п'ятнадцята») була збудована у 1798 році як заміський маєток харківського губернатора-намісника Катерини ІІ Петра Сабурова. Вже той факт, що це губернський будинок, що вказує на розмах будівництва, маєток був побудованийу стилі класицизму з характерними колонами, залом для прийомів та іншим.

Одна з дочок Сабурова страждала на психічні розлади. Тому було обрано місце далеко від міської суєти та шуму. Ця територія зараз – частина міста, а наприкінці 18 століття вона знаходилася за кілька кілометрів за межею Харкова, звідси й назва «Сабурова дача».

Як «Сабурова дача» стала великою спецлікарнею Російської імперії

У 1812 році після смерті губернатора будівлю викупила міська влада, заснувавши тут міську богадільню (щось на кшталт нинішніх будинків для літніх людей, мешканці яких перебувають на повному державному забезпеченні), а потім і лікарню.

Сабурова дача

А до 1820 року тут було вирішено створити лікарню, але, крім загальних відділень, сюди переведено і будинок божевільних, який було відкрито у Харкові ще 1796 року. Але поступово спеціалізація установи змінилася, і до 1897 року «Сабурова дача» стала найбільшою психіатричною лікарнею у Росії (1100 ліжкомісць), а початку ХХ століття і найбільшим спеціалізованим установою імперії.

«П'ятнадцята» як центр революційного руху у Харкові

Але далеко не лише цим відома наша «п'ятнадцята»! Доля цілої країни, можливо, могла б скластися по-іншому: у передреволюційні роки знаменитий більшовик Федір Андрійович Сергєєв, або більш відомий як Артем, разом із однодумцями лікарями організували в будівлі лікарні підпілля та проводили численні збори більшовиків, а потім і організував повстання у 1905 році у Харкові, яке було придушене.

Мало хто знає, але під будівлею психіатричної лікарні знаходяться підземні тунелі загальною довжиною понад 150 м. Саме тут зберігалася зброя та листівки революціонерів, а пізніше ховався під час розшуків сам Артем у 1905 році.

Сабурова дача

Є легенда, що коли жандармерії стало відомо, що Артем перебуває на «Сабуровій дачі» та були організовані обшуки з допитами лікарів, сам Артем переховувався у підземних тунелях та втік звідти. Але є й інша версія.

Після того, як повстання було придушене, а жандармерія, яка точно знала, що Артем у Харкові, обшукувала все місто, він ховався у відділенні з буйно схибленими, а коли почалися обшуки і там, щоб бігти, він ховався в морзі і був вивезений з померлими. на поховання. Але жандарми вирішили простежити за процесом поховання, і Артема разом із померлими закопали, але живцем, а відкопали лише після відходу сищиків у ледве живому шоковому стані.

Відомі пацієнти

З «Сабурової дачею» різною мірою пов'язано безліч відомих особистостей, які з будь-якої причини опинилися в її стінах. Так, тут знаходилися у різний час Велімір Хлєбніков (відомий поет Срібного віку), Володимир Сосюра (український поет), Аркадій Гайдар (радянський дитячий письменник), Олег Мітасов (графіст), Едуард Лимонов (дисидент, публіцист та російський політик-опозиціонер) та багато інших.

Сабурова дача

Тому нині у лікарні створено музей, у якому зібрано унікальні колекції фотографій пацієнтів та представлено історію розвитку психіатричної справи. Відвідати ж музей може кожен охочий. Знаходиться він на території лікарні.