
Як вивести на «чисту воду» те, що тече з під кранів у багатоповерхівках Краматорська
Останнім часом чутно багато нарікань на якість водопровідної води з боку мешканців Краматорська. Чергову хвилю незадоволення викликала масова загибель акваріумних рибок у грудні 2020 року.
«Kramatorsk Post» вирішили розібратися, що ж відбувається з місцевою водою.
Послуги з водопостачання Краматорську надає комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу». А основним джерелом є канал Сіверський Донець-Донбас, який бере початок з річки Сіверський Донець. За однією зі схем водозабезпечення, так звана сира вода поступає до Краматорська надходить до фільтрувальних станцій місцевого комунального виробничого підприємства «Краматорський водоканал». Тут сиру воду очищують і знезаражують, тобто виробляють з сирої води питну, та забезпечують її розподіл по більшій частині багатоповерхового сектору міста.
На кожному з етапів водопостачання ці підприємства повинні контролювати якість води щодня як сирої, так і питної.
Що відбувається з водою за офіційною версією
Стосовно хвилі незадоволень питною водою 15 січня на сайті Донецької ОДА з'явилася інформація із посиланням на дослідження КП «Компанія «Вода Донбасу» про виявлення в Сіверському Донці перевищення показника амонію у 2-4 рази. Також повідомлялось, що можливе джерело забруднення знаходиться у Харківскій області. Через що ДонОДА направила листа на Харківську ОДА, в якому акцентувала увагу на необхідності встановити причини забруднення води у річці Сіверський Донець.
Але "склад води, яка подається споживачам комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу», відповідає чинним санітарним нормам", - йшлося у повідомленні
Того ж дня КП «Компанія «Вода Донбасу» на своїй сторінці у Фейсбук опублікувало інформацію, що підвищену концентрацію амонію виявили у грудні при дослідженнях у каналі Сіверський Донець-Донбас.
Але підвищення амонію фахівці КП «Компанія «Вода Донбасу» назвали цілком нормальним і зумовили природніми змінами води у водоймах у осінньо-зимовий період.
Ці відхилення мали б цілком ліквідуватися за рахунок знезараження на фільтрувальних станціях, виробничі процеси на яких корегуються відповідно до змін складу сирої води з каналу.
Також фахівці підприємства обумовили незвичний запах у питної води нехарактерним для зими підвищенням температури. А певну забарвленість – використовуванням фільтрувальними станціями додаткового окислювача органічних домішок.
Тобто під час виробництва питної води фільтрувальна станція «Краматорського водоканалу» повинна була враховувати природні зміни та підлаштувати під них технологічні режими.
Дотримання цих режимів та, як зазначалося, щоденний контроль якості дає підстави підприємству казати про те, що вода, яку воно надає місту, відповідає санітарно-гігієнічним вимогам до питної води. Про що воно щоденно звітує на своєму офіційному сайті.
"Вода дуже змінилася", за версією краматорців
Але краматорців цифри водоканалу не заспокоюють та вони й надалі побоюються пити водопровідну воду.
Мені здалося, що пахне жабами, дитина сказала: болотом. Дуже відчувалось. Під час вмивання я навіть зуби не могла чистити
Ми знайшли у соцмережах двох людей, які скаржилися на воду, та завітали до них, щоб взяти проби водопровідної води в їх домівках для проведення дослідження.
Так, Наталя, яка мешкає по вул. Б. Хмельницького, зазначила: «Десь за тиждень до Нового року, наприкінці грудня, у води з’явився запах.
Мені здалося, що пахне жабами, дитина сказала: болотом. Дуже відчувалось. Під час вмивання я навіть зуби не могла чистити.
Зараз запах той самий залишився, але вже не такий різкий».
Любов, яка мешкає по вул. Двірцевій, розповіла: «В нас, особливо зранку, коли відкриваєш кран, вода віддає тванню, запах і присмак такий. Чотири роки тому була інша вода. Останнім часом вона дуже змінилась і по смаку, і по запаху. Для пиття та їжі воду ми купляємо. З під крану використовуємо лише для господарства, для прання. Навіть речі після трьох разів прання стали всі сірого кольору».
Проби води Наталі та Любові ми віднесли до незалежної лабораторії – Краматорського міського філіалу державної установи «Донецький обласний лабораторний центр МОЗ України» з заявою провести дослідження декількох параметрів відібраних проб води.
Там її мали дослідити за 10 показниками, що, за словами фахівців лабораторного центру, мають найбільшу верогідність відхилень від нормативів якості.
Оскільки цей лабораторний центр є державним та має повноваження моніторити якість як сирої, так і питної води у місті, ми також попросили надати коментар щодо якості води у Краматорську завідувача відділенням організації санітарно гігієнічних досліджень Надію Жолудь.
Вона відзначила, що тенденція погіршення якості сирої води, що поступає на фільтрувальну станцію КВП «Краматорський водоканал», спостерігається фахівцями міського філіалу лабораторного центру з 2018 року. Така ж ситуація з питною водою, що подається населенню міста. Але минулого 2020 року якість води погіршилася набагато помітніше у порівнянні з 2019 роком.
«Оскільки водойми, з яких поступає вода, зокрема річку Сіверський Донець, зараз ніхто не чистить, вода в ній стає не ліпшої якості. Технологія водопідготовки фільтрувальної станції не змінюється увесь час її існування. І, як слідство цього, погіршилася і питна вода. Ось 2020 року за мікробіологічними показниками зареєстровано 25,5% відхилень, 2019 року таких відхилень було зафіксовано 6,9%. За санітарно-хімічними показниками 2020 року було зафіксовано 9,8% відхилень, а 2019 – 4,3%», - зазначила Надія Жолудь.
Така тенденція може ускладнити санітарно-епідемічну ситуацію в місті. Але при всій серйозності питання воно впирається у законодавчу базу, чинні нормативи якості води та технології виробництва питної води.
«За нашим держсанпіном [ДСанПіН 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною"], нормативи, які встановлюють показники якості питної води, що відповідає фізіологічної потребам організму людини, не є обов’язковими для виконання. Тому що, на жаль, наші водопостачальні організації не в змозі довести її до норм фізіологічної потреби. Це пов’язано з недофінансуванням, недооснащенням водопостачальних та водовиробничих комунальних підприємств на державному рівні», - пояснила завідувача відділення організації санітарно гігієнічних досліджень лабораторного центру.
Краматорська вода як "окремий випадок"?
Наочним прикладом дії чинних нормативів стали й результати дослідження води, наданої нами до лабораторного центру. В обох випадках було виявлено перевищення показника аміаку – 1,24 та 1,2 мг/куб.дм.
Цей показник не повинен перевищувати 0,5 мг/куб.дм. Але за прийнятими нормативами в Україні в окремих випадках допустимим показником аміаку у питній воді є 2,6 мг/куб.дм.
Термін дії цього нормативу повинен був закінчитися ще 10 років тому. Але МОН України 2011 року внесло правки до "Державних санітарних норм та правил "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною", згідно яких подовжило дію цього нормативу до 1 січня 2020 року. А 2019 року знову внесло правки та відтермінувало строк дії нормативу до 1 січня 2022 року.
Крім аміаку такі "подвійні" нормативи якості застосовуються і до інших санітарно-хімічних показників органолетичних та неорганічних компонентів питної водопровідної води: забарвленості, каламутності, загальної жорсткості, заліза, марганця, сульфатів та хлоридів.
Отже підприємства водопостачання можуть і наразі користуються саме цими нормативами.
А виявлені у наших пробах відхилення аміаку та жорсткості є прийнятними.
Ми зробили зведену таблицю з державними нормативами, в якій для порівння розмістили показники водопровідної води КВП "Краматорський водоканал" та наших двох проб, взятих по вул.Б.Хмельницького та по вул. Двірцевій.
У висновку протоколів дослідження обох проб надано відповідний висновок: «В досліджуваній пробі води завищений вміст аміаку, що не перевищує норматив 2,6 мг/куб.дм, що застосовується в окремих випадках, пов’язаних з особливими природними умовами та технологією водопідготовки, що не дозволяє довести якість води до жорсткішого нормативу. За рештою досліджуваних показників вода відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10».
Щодо шкоди для організму людини води з підвищеним вмістом аміаку Надія Жолудь зазначила: «Якщо тривалий час вживати воду з підвищеним аміаком, то можуть виникнути зміни з боку серцево-судинної системи, з боку репродуктивної системи тощо. Тому, щоб бути здоровими, я рекомендую пити воду гарантованої якості».
18 січня директор департаменту житлово-комунального господарства ДонОДА Сергій Гончаренко на брифінгу щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби на Донеччині назвав причину підвищеного рівню аміаку у Сіверському Донці: "Джерелом є вода річки Уда, яка є притоком річки Сіверський Донець. І загалом, після проведення аналізу [...] по різних містах по цій річці, найбільш верогідним джерелом забруднення є міські очисні споруди №2, так звані "Безлюдівські міські очисні споруди" комплексу "Харківводоканал".
Інші статті на цю тему

На річці, яку вважають основною причиною забруднення, від отруєння токсичними речовинами гинуть качки