Важливо :: Життя громади :: 18 березня 2021 14:18 , Олена Круглова
zaborona-prodazhu-alkogolyu-u-nichnij-chas-u-kramatorsku

Чи стало у Краматорську спокійніше після заборони продажу алкоголю у нічний час

З моменту прийняття міськрадою відповідного рішення минуло два роки. "Kramatorsk Post" з'ясували, чи щось змінилося

Рішення "Про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) на території міста Краматорська у визначений час доби 2019 року" було прийнято міською радою 30 січня 2019.

Метою цього регуляторного акту було і є попередження правопорушень, злочинів, вчинених у громадських місцях у стані алкогольного сп’яніння, в тому числі серед неповнолітніх.

Минуло вже два роки з початку дії цього рішення і ми вирішили спробувати  з'ясувати, чи дійсно заборона продажу акоголю у нічний час сприяла покращенню ситуації.

Ефективність регуляторних актів регламентується законодавством. Отже результативність рішення мають оцінювати в декілька етапів, а саме, провести попереднє оцінювання до прийняття рішення, повторне - через 1 рік після прийняття рішення, наступні - кожні 3 роки.

На сайті міськради оприлюднені результати повторного оцінювання результативності рішення про заборону торгівлі алкогольними напоями у нічний час. Вони містять порівняльну інофрмацію за 2018 та 2019 роки за декількома показниками:

Статистичні показники результативності Базове відстеження
у 2019 р. (факт за 2018 р. до прийняття рішення)
Повторне відстеження
у 2020 р. (факт за 2019 р. після прийняття рішення)
1. Кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія акта, осіб 29  22
2. Кількість діючих, виданих Головним управлінням ДПС у Донецькій області, ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на території міста Краматорська 364  362
3. Розмір коштів і час, що витрачатиметься суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта (в середньому на одного суб’єкта господарювання), грн./год: 33,61 грн. 1,5 год Х 0 грн. 0 год.
4. Кількість правопорушень та злочинів, скоєних у стані алкогольного сп’яніння, відсоток 39  45
5. Кількість захворювань алкоголізмом серед населення міста Краматорська (на 10
тисяч населення):
- загальна первинна захворюваність алкоголізмом;
- загальна розповсюдженість алкоголізму серед населення міста Краматорська


5,0
147,5


6,0
156,1
6. Кількість зафіксованих порушень заборони торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) з 23-00 до 08-00 години в межах міста Краматорська  Х 0
Соціологічні показники результативності Базове відстеження
у 2019 р. (факт за 2018 р. до прийняття рішення)
Повторне відстеження
у 2020 р. (факт за 2019 р. після прийняття рішення)
1. Рівень поінформованості: кількість суб’єктів господарювання, обізнаних з
основними положеннями регуляторного акта, %
96% 98%
2. Моніторинг громадської думки підтримують заборону
95%
підтримують заборону
95%

Отримані дані оцінювання, не зважаючи на результати, не можуть слугувати підставою для скасування рішення, навіть якщо воно не є ефективним. Це пов'язоно з тим, що рішення міськрада приймала на підставі відповідних Законів України, які, в принципі, скасованими бути не можуть. Тому результати оцінювання - є підставою для посилення заходів, що сприятимуть підвищенню ефективності дії рішення.

Ми звернулися у Відділ споживчого ринку, підприємництва та регуляторної політики Краматорської міської ради, який є розробником проекту рішення, і нам пояснили: "У випадку з забороною продажу алкоголю у нічний час контроль за виконанням рішення повинна виконувати поліція. Крім поліції ніхто не може провести цілеспрямовану перевірку торговельних точок. Від роботи поліцейських залежить результативність цього рішення - зв'язок прямий.

Спеціалісти нашого відділу можуть проводити тільки профілактичну роботу з підриємцями, механізмів покарання ми не маємо. Наразі ми не вважаємо, що це рішення треба відміняти. Оскільки воно - це хоча б якийсь важіль впливу на магазини, що торгують алкогольними напоями."

Озираючись на мету цього регуляторного акту, ми вирішили порівняти кількість правопорушень, що були скоєні у стані алкогольного сп'яніння за останні три роки. І ось результати:

Правопорушення 2018 рік 2019 рік 2020 рік
1. Кількість водіїв, які були виявлені за кермом у стані алкогольного сп'яніння 386 424 359
2. Кількість кримінальних правопорушень, скоєних у стані алкогольного сп'яніння 54 65 19

Спираючись на цю статистику важко сказати, чи мало рішення про заборону якийсь вплив чи ні, тим більше що саме в 2019 - в рік його прийняття - кількість правопорушень найбільша. Можливо, наступні результати моніторингу в більш довгстроковій перпективі намалюють і більш зрозумілу картину.

І окреме питання - робота алкомаркетів у нічний час. Вони нібито живуть взагалі поза правовим полем Україні. Але то вже інша тема.

Інші статті на цю тему

vbivstva-i-nelegalniy-alkogol

Всіх підозрюваних по цих справах правоохоронці виявили і затримали

Alcocover

У Краматорську відбулася нарада щодо незаконного обігу алкоголю

Alcobancover

У петиції пропонують продавати алкоголь у тилових громадах у строго обмежений час

коментарі