Важливо :: Власна думка :: 29 листопада 2022 21:22 , Олексій Ладика
blekaut

Як я готуюсь до блекауту. Поради, які можуть допомогти пережити 7 днів без світла

Це більше для тих, хто, як і я, мешкає у багатоповерхівці

Україна пережила вже сім масованих російських атак на енергетичну інфраструктуру. Після останньої ракетної навали Краматорськ майже два дні був без світла, води і тепла.

Немає сумніву, що атаки продовжаться, а український Forbes описав три сценарії блекаутів після наступних російських нападів, і найгірший сценарій – 7 днів без світла по всій країні.

Ще раз. Цілком може статися, що найближчим часом ми залишимося на тиждень без електрики у фактично зимовий період.

Коли у мене виникає якась проблема, то у першу чергу я думаю, що робити і як її вирішити. А взагалі, знаючи, що може настати якась халепа, я намагаюся до неї бути максимально готовим. Тому, наприклад, коли почалася велика війна, я хоч і був шокованим, але все ж готовим, бо розумів, що вона буде: за кілька днів до цього зняв усю готівку, у перші години 24 лютого ми купили в аптеці усі ліки, які нам знадобляться, купили ліхтарі, сірники, запальнички, свічки, ножі і так далі.

Кілька днів тому я на своїй сторінці у Фейсбуці написав, як буду готуватися до 7-денного блекауту, а мої друзі і підписники у коментарях доповнили своїми порадами і досвідом. Можливо, це стане і для вас в нагоді. 

Майже два дні без світла після ракетної атаки 23 листопада показали, як на мене, три основні речі, які мають бути обов'язково: заряджені телефон і павербанк, вода і їжа, готівка.

Телефон і павербанк

Щойно з'являється світло, я спершу заряджаю телефон і павербанки. У мене два павербанки: один на 20 000 мА, другий - на 10 000 мА. На ці два дні мені цілком вистачило першого.

Павербанк на 10 000 мА я купив у Дніпрі за 800 грн - його вистачає, щоб двічі повністю зарядити телефон. Павербанки на 20 000 мА коштують дорожче - від 2100 грн, але вони і набагато потужніші.

Якщо економити заряд на телефоні, то цілком можна обійтися павербанком на 10 000 мА. Ось тут хороші поради, як можна зберегти заряд телефону якнайдовше - я ними вже користуюсь. Основне:

  1. Якщо поряд немає Wi-Fi - вимикайте підключення на телефоні, Bluetooth також. Пошук мережі та пристроїв з'їдає заряд.
  2. Якщо зв’язку немає або він дуже поганий - вимикайте використання стільникових даних. Телефон буде працювати для дзвінків, але не буде витрачати значний ресурс на пошук мережі інтернету. Так смартфон протримається в 2-3 рази довше.
  3. Якщо взагалі немає потреби у зв’язку зараз - вмикайте авіарежим. В такому режимі смартфон може протриматися до тижня, звісно, якщо не грати в ігри і т. д., й використовувати лише для екстреного зв’язку. 
  4. Почитайте як на вашому смартфоні вимкнути економрежим та вимкнути зайві функції, які з'їдають заряд. Вимкніть автооновлення додатків (буде з'їдати заряд і трафік). Регулярно закривайте непотрібні відкриті додатки.
  5. Телефон швидше заряджається в авіарежимі. І коли в ньому не колупаються під час зарядки.

Ми сильно витрачаємо заряд телефону на сидіння в інтернеті і читання новин і це зрозуміло, бо ми хочемо знати, що відбувається і коли дадуть світло. Але не обов'язково сидіти у телефоні весь час, можна включити радіо. Плюс радіо ще й у тому, що воно працюватиме, коли немає мобільного зв'язку (щоправда, при включенні світла не всі станції працюють. Наприклад, Українське радіо у Краматорську не ловить, якщо в регіоні немає електрики).

Я придбав на ринку у Дніпрі радіоприймач за 650 грн плюс дві батарейки. Не сумніваюсь, що на краматорських ринках вони теж є, хіба, можливо, дорожче.

test Такий радіоприймач коштує 650 грн

Для мене у ці два дні темряви було проблемою зарядити ноутбук, а я без нього не можу працювати. В Пункті Незламності (не краматорському) мені не дали його зарядити - сказали, що там для телефонів і павербанків.

Є вихід: павербанк для ноутбука. Його можна знайти і за 3 тис. грн, в середньому 5-8 тис. грн. Але зараз я собі не можу його собі дозволити, тому буду вчитися працювати повністю на смартфоні або шукати місця у місті (кафе, магазини тощо), де дозволять зарядити ноут.

Найкращий вихід із ситуації, який вирішує все - зарядна станція EcoFlow. Це потужний пристрій, який дозволяє заряджати і телефони, і ноутбуки, і все-все-все, від нього можна і чайник закип'ятити. Але коштує така станція дуже дорого - 30-50 тис. грн. Дорого, звичайно. Мені особисто не по кишені. Є більш дешевий аналог, за 300 євро (приблизно 12 тис. грн) - та насправді це теж недешево. 

test Така зарядна станція допоможе зарядити і ноутбук, і телефон і не один раз. Але коштує дорого

Але можна об'єднатися із сусідами і купити одну зарядну станцію на тамбур або одну на поверх, чи на кілька поверхів, як варіант.

Думка з коментарів:

"Якщо об'єднуватися з сусідами/друзями - то краще купити генератор, так він працює лише на вулиці, можна виносити на час вдень і там заряджати гаджети. По грошам буде те саме, що й невеликий екофлоу, але екофлоу, особливо на групу людей з ноутами закінчиться на другий день".

Зв'язок і інтернет

Тут від нас мало що залежить. Звичайно, можна "завести" StarLink, але це дорого. Обладнання коштувало 385 доларів, а щомісячна плата за підписку - 60 доларів. Від сьогодні компанія підвищила ціну для України і тепер "роутер" StarLink коштуватиме 700 доларів, підписка - 75 доларів, ще й 50 баксів доведеться заплатити за доставку.

І це ще не все: StarLink не працює без електрики, тому щоб при виключенні світла він давав зв'язок, потрібен ще й генератор. А це робить ціну інтернету захмарною для пересічного краматорця.

Наразі я маю дві сім-карти - Vodafone і КиївСтар, там Інтернету вистачає на місяць. Якщо взагалі погано буде, то особисто я розраховую на Пункти Незламності, які обіцяють обладнати старлінками - буду ходити туди за Інтернетом і зв'язком.

Порада з коментарів:

"Ми придбали мобільний 4g маршрутизатор. І карту з безлімітним інтернетом - я придбала "Лайф, бо на телефоні МТС в мене погано працює, а "Київстар" навіть активізувати не змогла, бо в них були проблеми зі зв’язком. Його вартість - 270 грн/міс. 

Маршрутизатор тримає заряд декілька годин, і одночасно до нього можуть доєднатись до 9 пристроїв. Коштує біля 2 тис. грн. Гарна штука, була в нагоді, коли у дитини онлайн-уроки, а вдома немає світла".

Вода і їжа: час робити запаси

Коли вимикається світло, напруга не подається на фільтрувальну станцію і у більшості мешканців Краматорська зникає вода. Тому має бути запас на 7 днів. Потрібно набрати у баклажки і відра технічної води на помитися і для туалету.

test Частина мого запасу технічної води на 7 днів

Також потрібно набрати питної води у водоматах, поки вони ще працюють, або замовити доставку питної води. Останнє краще робити заздалегідь - я сьогодні намагався замовити доставку, але постачальник води, в якого я купував до великої війни, зараз не працює, а новий постачальник, оголошення якого знайшов на під'їзді, привезе воду аж у суботу і то не факт. "Якщо щось зміниться, ми передзвонимо", - сказали мені при замовленні і я зрозумів, що щось може змінитися і вода не приїде навіть у суботу. 

Тож я сьогодні купив у супермаркеті дві 6-літрові пляшки питної води. Завтра піду ще дві куплю.

Ще я з "ковідних" часів маю запас вологих серветок і антисептиків - буду ними витирати руки і економити воду.

Щодо їжі. Потрібна їжа, яку можна готувати в умовах без світла. Це консерви, каші, супи швидкого приготування, мівіна, батончики. Ось що я сьогодні накупив на 7 днів можливого блекауту:

test

Цілком можливо, що я "перестарався" і цього вистачить більше, ніж на тиждень. Але їжа швидкого приготування чим і добра, що вона довго не псується.

До речі, їжу, яка псується (сметана, масло, молоко, кефір) я не ставлю у холодильник, а обладнав для неї місце на балконі - температура повітря на вулиці дозволяє це зробити. Таким чином я економлю електроенергію, буду платити за неї менше, і холодильник не згорить під час постійних включень-відключень електрики.

Порада з коментарів:

"Поки є світло, можна заморозити льоду. Є спеціальні пакети для льоду, але можна будь-як, хоч у неповній пластиковій пляшці. І купити трохи фольгованого пенофолу (ота фігня, що під батареї клеять для теплоізоляції). Коли світло зникне, лід покласти на продукти і обернути фольгою - буле імпровізована термосумка. Деякий час сама морозильна камера тримає холод, бо холодильник має теплоізолюючий наповнювач в корпусі.

За майже два дні фарш у морозильні ще залишився у притомному стані завдяки таким маніпуляціям. Головне - одразу це робити, як світло зникне, поки продукти ще самі заморожені, а якщо обкласти льодом і загорнути в пенофол, дуже непогано продовжує час.

Якщо є можливість і трохи прямі руки, самому зробити термоящик. З пенопласту (краще екструдованого, він теплоізолює так як і звичайний, але більш твердий). Приклеїти ящик, кришка повинна бути щільною. Обклеїти зовні і всередині пенофолом. Кладеш льоду, продукти - і термокамера готова! Помічали, як влітку бочки з квасом обмотані? Вони щось знають про теплоізоляцію".

Як готувати, коли немає газу

Якщо у більшості регіонів України, коли зникає світло, то у людей залишається хоча б газ, то у Краматорську з цим поки що не дуже. Блакитне паливо є у приватному секторі і вже його почали подавати у багатоповерхівки у Старому місті, але коли воно буде в інших мікрорайонах - невідомо. Газовики кажуть, що починають звідти, де відключення світла відбуваються частіше.

 
 
 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация от Kramatorsk Post (@kramatorskpost)

Тому як вихід із ситуації - газовий туристичний пальник і газові балончики до нього. Раніше пальник можна було купити за 300-400 грн, зараз вони вже від 900 грн. Газові балони від 80 грн. Також продаються портативні газові плити - ось ця, що на фото, коштує 1500 грн. Вона складається у маленький чемодан, який можна помістити у рюкзак, раптом що.

test Портативна газова плита

Ось поради від рятувальників та а UNICEF Ukraine, щоб не нашкодити собі чи рідним при використанні пальника:

  • Використовуйте пальник тільки в приміщенні з вентиляцією.
  • Обов’язково тримайте балон із газом якнайдалі від прямих сонячних променів і високих температур.

Щоб економити газ, але не відмовляти собі у каві чи чаю, маю термос. Вранці зробив собі напою, закрив кришечкою і до вечора кип'ятити воду більше не треба.

Готівка

Коли немає світла, не працюють банкомати, а в магазинах в основному не працюють термінали. Є винахідливі підприємці, які встановлюють на своїх смартфонах POS-термінали, можуть прикладати телефони до ваших карток і таким чином знімати з вас гроші за товар чи послугу. Але таких дружніх до клієнтів бізнесменів мало у Краматорську.

Тому готівка має бути з розрахунку на сім днів і для того, що раптом станеться ще більший треш і потрібно буде десь їхати. Оскільки я вже купив їжу і майже все, що треба для блекауту, то я особисто під подушку поклав собі 700 грн готівки.  

Як забезпечити себе світлом, коли немає електрики

Ліхтарики і свічки. У мене є ліхтарик, який вдягається на голову і заряджається від мережі. Я купив його на Критому ринку за 400 грн у перші дні великої війни. Але я ще купив собі простий ручний ліхтарик на батарейках за 150 грн: якщо не вдасться зарядити перший ліхтар, то батарейки для другого можна буде купити.

Ще радять LED-гірлянди - вони не сідають швидко і дають багато світла для кімнати, їх також можна заряджати від павербанку. І коштують недорого - можна знайти і за 55 грн, але в середньому їхня ціна від 150 грн і вище.

test LED-гірлянди дають багато світла

У мене є ось такий 3D світильник-нічник у вигляді якогось аніме-персонажа. Колись купляв для доньки і ніяк не міг збагнути, навіщо їй така безглузда річ, а зараз радію, бо ця річ працює на батарейках і дає достатньо світла. Коштує в районі 350-400 грн. 

test Мою кімнату освітлює аніме-персонаж Кенма

Проблеми зі світлом вирішує генератор, звичайно. Але це для тих, хто живе у будинку. У квартирі його не поставиш, бо від чадного газу можна вмерти (і такі випадки вже були), на балконі теж не поставиш з цієї ж причини. І це дуже дорого.

Як користуватися генератором безпечно (поради від рятувальників):

  • Генератор можна використовувати тільки на відкритому повітрі. Під час роботи він виділяє чадний газ, який є небезпечним для життя і взагалі не має потрапляти до приміщення.
  • Встановлюйте генератор так, щоби відстань до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо) була не менше за 6 метрів. Це важливо, тому що під час роботи він сильно нагрівається й предмети поблизу можуть спалахнути.
  • Заправляйте генератор на відкритому повітрі й тримайте паливо якомога далі (знову-таки через ризик пожежі).

Зігрітися, коли немає світла і опалення

Коли після останньої ракетної атаки у Краматорську зникло світло, з ним знило і опалення. Два дні без опалення я особисто пережив нормально: підштаники і спортивні штани, теплі шкарпетки, термобілизна і светр, шапка. Але на вулиці не було -20. Якщо буде холодніше, треба мати більше теплих речей. 

Але з наступної зарплати я ще куплю спальний мішок, є такі, в яких нормально спати і при -20. Зима тільки починається, а російські атаки не закінчаться, поки українська армія їх не переможе остаточно, тому спальник знадобиться.

Грітися можна від портативного газового обігрівача - він коштує в районі 4 тис. грн. Але у кімнаті має бути витяжка, бо можна вчадіти.

test Портативний газовий обігрівач

Порада з коментарів: 

"Стосовно тепла, я завжди всім раджу взяти котика з притулку чи з вулиці! Я ось ці дні без опалення пережила, бо три коти і вони мене зігрівали, а я - їх. Ще й на психіку гарно впливають, заспокоюють , бо бісить, звичайно, та ситуація, що її нам русня накоїла!". 

Якщо зовсім-зовсім немає грошей

У коментарях до мого допису написали зауваження: "Що робити тим, у кого немає грошей?". Багато людей через війну залишились без роботи і доходів, тому зауваження слушне. У цьому випадку потрібно покладатися на Пункти Незламності, які влада відкриває у кожному місті і селі України.

У Краматорську адреси таких Пунктів є на дошках оголошень біля кожного під'їзду та у громадських місцях, а також у громадському транспорті. Дізнатись про їх розташування можна за номерами 0990991505 або 1505 (зі стаціонарних).

Як каже Краматорська міська рада, Пункти обладнані всім необхідним — місцями для сидіння та відпочинку та генераторами, від яких можна буде підзарядити гаджети, там є можливість приготувати гарячий чай, підготовлено запас їжі тривалого зберігання та медикаментів. Але, найголовніше, у разі тривалої відсутності електрики у прихистках буде тепло: в деяких встановлено буржуйки, інші ж — мають автономні твердопаливні котельні.

Якщо усі мої приготування до блекауту раптом не спрацюють, то я піду грітися і заряджатися у цей пункт. 

 * * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber

Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram

Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок

Інші статті на цю тему

obstril-20.018

Окупанти влучили у фільтрувальну станцію і поширили фейк про викид хлору

gazovyky6

Як це - не залишати місто навіть коли небезпека стоїть біля його воріт

boevaya-mashina-kozak-2

Половина коштів пішла на запити військових, половина - на облаштування укриттів

коментарі