Важливо :: Життя громади :: 02 травня 2023 17:30 , Краматорск Пост
NKMZcover

Як закінчилася історія з націоналізацією, чому завод не евакуювали та чи працюватиме він далі: розповів гендиректор НКМЗ

Що відбувалося з підприємством за понад рік великої війни

Днями генеральний директор НКМЗ Ігор Протиняк розповів про нинішній стан і перспективи підприємства в інтерв’ю «Новостям Донбасса», з якого ми наводимо головне. 

А перед тим ми вирішили нагадати про важливі події, які відбулися із підприємством за понад рік великої війни.

test НКМЗ до повномасштабного вторгнення РФ. (Фото – НКМЗ)


Про можливу націоналізацію або відчуження майна

З початком повномасштабної війни над НКМЗ нависла загроза відчуження майна. У липні минулого року Верховна Рада України 316 голосами ухвалила постанову № 7566, в якій рекомендувала «вжити заходів правового режиму військового стану щодо примусового відчуження майна ПрАТ Новокраматорський машинобудівний завод». 

Тоді ж керівництво НКМЗ та сам Георгій Скудар звернулися до Президента Володимира Зеленського з листом, у якому зокрема йшлося, що «…таку аферу могла запропонувати тільки людина, зацікавлена у знищенні НКМЗ і той, що прагне збагачення за рахунок бюджету держави».

Незабаром генеральний директор НКМЗ Ігор Протиняк закликав підписати петицію проти примусового відчуження майна заводу і вона набрала потрібну кількість голосів.

У відповіді на петицію Президент Зеленський зазначив:

«…Я звернувся до прем’єр-міністра України Д. Шмигаля з пропозицією забезпечити опрацювання наведених в електронній петиції ризиків, вжити заходів реагування, зокрема з метою захисту трудових і соціальних прав працівників». 

Своєю чергою віцепрезидент НКМЗ Дмитро Скудар заявив у розлогому інтерв’ю, що НКМЗ готове працювати на оборону країни.

На сьогодні історія із націоналізацією закінчилася нічим. НКМЗ зберіг статус приватного акціонерного товариства.

Призупинення трудових відносин

Протягом року великої війни завод постійно повідомляв про виплату заробітної плати співробітникам чергових бригад, які працюють цілодобово, та частини окладу тим, хто не працював. 

Однак наприкінці зими на сторінці підприємства у Фейсбуці з’явилася інформація, що керівництвом заводу було вирішено з 1 березня тимчасово призупинити дію трудових договорів із частиною працівників акціонерного товариства. 

test Генеральний директор НКМЗ Ігор Протиняк (Фото – НКМЗ)

В інтерв’ю «Новостям Донбасса» генеральний директор НКМЗ Ігор Протиняк висловився з цього приводу так: 

«Наразі з ініціативи керівництва не звільнено жодну людину. Є люди, які вважають, що вони вже на завод не повернуться з різних причин. Це життя, воно під час війни складне. Хтось поїхав, знайшов роботу, хтось виїхав за кордон, хтось одружився, а хтось вийшов заміж в іншому місті, в евакуації. І вже не пов'язує свою долю із заводом та Краматорськом. Вони пишуть заяву та звільняються за власним бажанням. Керівництво заводу, ще раз наголошую, поки з усіма тими працівниками, які були на заводі, призупинило трудові відносини. Ключове слово — призупинило».

Відповідь на звинувачення у сепаратизмі 

Підприємство також стикнулося зі звинувачення в сепаратизмі через відмову від евакуації заводу в безпечне місце. На ці звинувачення гендиректор НКМЗ Ігор Протиняк відповів так: 

«Такі дії були непродуманими, оскільки обладнання заводу унікальне, має високу точність і його розбирання, а також перенесення можуть викликати непоправні наслідки. Оскільки до війни було проведено ремонт цехів і в тих місцях, де ще не встигли цього зробити, доводилося ставити теплові екрани, щоби запустити той чи інший верстат. Настільки ніжне в експлуатації обладнання. Та й у новому місці не вдасться зібрати схожий завод через його масштаби».

Керівництво заводу на чолі з президентом НКМЗ Георгієм Скударем запросило фахівців для того, щоб ті оцінили обсяги майбутньої роботи у разі націоналізації та релокації.

«Я привіз на завод відповідальних людей, коли вже війна йшла, просто провів заводом і сказав: "Ось хлопці, я вас проведу заводом, а ви мені розкажіть, що я повинен зняти і вивезти". І все. І люди разом зі мною прийшли і сказали: "Хлопці, то якщо ми почнемо демонтаж, обладнання НКМЗ, то НКМЗ не залишиться, і на новому місці не буде нового НКМЗ". Це люди, які розуміються у цих справах, люди які розуміють, люди, які приймають відповідальні рішення, без нашої підказки дійшли таких висновків», — розповів генеральний директор НКМЗ Ігор Протиняк.

Чимало жителів  побоюються, що якщо завод перевезуть на нове місце, то він залишиться так і після завершення війни. До того ж, як пишуть «Новости Донбасса», податкові надходження від НКМЗ становили значну частину бюджету Краматорська. 

Про роботу в умовах війни

Завод працював із прибутком і у нього була фінансова подушка, якої вистачило рівно на рік. Але оскільки НКМЗ не бюджетне чи державне підприємство, розраховувати завод може лише на себе. 

Гендиректор НКМЗ Ігор Протиняк, зазначив, що рішення про виплату ⅔ заробітної плати та відправлення співробітників у «простій» було прийнято «з розумінням необхідності підтримки людей під час військових дій».

Він сам також зіткнувся з труднощами під час інтенсивних обстрілів Краматорська і опинився в ролі переселенця.

Воєнний час виявився тяжким для багатьох. У людей почали закінчуватись гроші в евакуації. Внаслідок цього багатьом співробітникам довелося повернутися додому через відсутність роботи в інших регіонах,  а також із надією, що навесні НКМЗ мав відновити роботу. 

Такі сподівання та чутки поширювалися серед робітників заводу, але ситуація на фронті та численні руйнування на самому підприємстві поки що не дають цього зробити. 

Ігор Протиняк сподівається на відновлення виробництва, як тільки дозволить обстановка.

«Якщо не працюватиме промисловість у місті, місто просто помре, у нього майбутнього не буде», — підкреслив він.

На обкладинці: Цех НКМЗ до повномасштабного вторгнення РФ. (Фото – НКМЗ)

Інші статті на цю тему

zavod-nkmz-rabochie

Керівництво заводу запевняє, що це тимчасовий захід до відновлення можливості працювати

obstril-nkmz (1)

Також постраждали понад 20 багатоповерхівок і ТЦ "Амстор"

NKMZcover

Потужності заводу були законсервовані з початку повномасштабного вторгнення