Цікаво :: Люди К. :: 06 листопада 2020 13:39 , Олексій Ладика
egor-kucheruk

"Заброшка" як арт-об'єкт: у Краматорську художник зробив виставку у недобудові на "Чечні"

Виставка отримала назву "Голова" і майже на всіх експонатах був зображений сам художник

Наприкінці жовтня недобудована багатоповерхівка у місцевості, яку у Краматорську називають "Чечня", перетворилася на художню галерею. Щоправда, не вся, а лише частина четвертого поверху. Молодий художник Єгор Кучерук влаштував тут виставку під назвою "Голова".

Єгор розмалював стіни недобудови графіті, почепив туди свої картини, які малював вдома, ще було кілька світлових інсталяцій та перформансів – наприклад, спалення дерев'яної фігури художника. 

У день відкриття виставки волонтери міряли усім відвідувачам температуру, перевіряли наявність масок, забезпечували антисептиками, зробили навігацію, щоб ніхто не заблукав, а шахту ліфту забили дошками, щоб усе було безпечно. Художник зізнається, що не мав жодних очікувань, скільки людей прийде на його виставку, але людей прийшло "достатньо" - стояла черга з охочих подивитися на таке нестандартне мистецтво.

Єгору допомагали готувати виставку його друзі - упродовж близько двох тижнів вони разом розчищали простір від сміття, готували стіни до малювання, облаштовували інсталяції. Останній цвях для картини свердлили за 20 хвилин до відкриття виставки! Сам художник витрачав близько 10 годин на день на малювання своїх графіті.

Що він хотів цим сказати?

Єгор Кучерук каже, що вже місцем проведення виставки – у недобудові – він хотів заявити своєрідний "міні-протест".

"У нас існують у Краматорську музеї чи якісь художні інституції, але, як на мене, вони зі своїми функціями не справляються, молоде мистецтво у нас не розвивається. Я особисто до людей у музеях претензій не маю, але музей як інституція вмирає, взагалі художній світ у нас "мертвий", неіснуючий, міфічний. Те, що я роблю виставку у цьому місці, це маніфест альтернативи проти пасивності", – каже він журналісту Kramatorsk Post.

Саме ж наповнення виставки було суто особистим: усі роботи Єгора поєднує те, що на них зображений один і той самий персонаж - сам художник, а точніше його обличчя (звідси і назва виставки). 

"Уся ця ідея зародилась ще у квітні-травні - я почав малювати свою серію "Я", де на всіх картинах зображував своє обличчя. Для мене це мало декілька ідей: перше - пошук місця автора у творі, роздуми, чи можна їх розділяти. По-друге, це власний пошук. Очевидно, що я зараз не знаю свого місця у художньому світі. Малюючи свою голову на різних форматах, площинах, носіях, я наче сам себе шукаю, переживаю, дивлюся на себе у різних ролях", – розповідає художник.

Мабуть, найбільше обговорень у соцмережах отримала картина, на якій цілуються двоє чоловіків. Єгор пояснює зміст цієї картини так:

"Це не про якесь "гейство" чи щось подібне. Це мої роздуми та переживання про відносини двох партнерів у стосунках: що ми бачимо в іншій людині - якісь недоліки себе чи навпаки людина їх ліквідує, коли існує поруч. І як ми із цим уживаємось на початку відносин та наприкінці".

"Мені у "заброшці" більше нема що робити"

Ми зустрілися з Єгором у "заброшці" за тиждень після проведення виставки. По більшості його творів уже пройшлися інші "художники", в основному домалювавши їм статеві органи. Кучерук каже, що коли створював свою виставку, він розумів, що щось подібне станеться.

"Це стріт-арт, тут багато людей ходить. Враховуючи природу цього жанру, я розумів, що це буде. Щоправда, не очікував, що так швидко і у такій кількості. Звичайно, мені, як автору, трошки образливо, що їх обмалювали у такий спосіб. У моїй голові стільки розмов із намальованим можна було починати!", - каже він.

test

test

У Єгора є кілька ідей, як рухатися далі у своїй творчості, але наступна виставка точно буде не у "заброшці".

"Хочеться показати молоді, що вона може щось робити самостійно, розвивати місто, якісь проєкти, ініціативи, що усе це реально. Що стосується "заброшки", то, мені здається, що мені тут немає вже що робити. Своє слово я сказав, здається, люди ідею зрозуміли, немає сенсу культигати цю ідею ще 10 років", - каже він.

"Краматорську потрібне контраверсійне мистецтво" 

Єгор Кучерук вважає, що Краматорську потрібне мистецтво, яке буде викликати дискусії та обмін думками. А задля такого найбільше підходять якісь дивні і незвичайні арт-об'єкти. Серед того, що є, він виділяє серію муралів на багатоповерхівках по вул. Марата та інсталяцію з контейнерів у парку Ювілейний. 

"Можливо, не всім сподобалися ці контейнери, але я був у захваті, коли я спостерігав за тією дискусією, яка утворилась навколо цих об'єктів. Що люди почали гуртуватися, проводити рейви, акції проти того, що їх переносять. Мені здається, що таких контраверсійних об'єктів і не вистачає. Те, що може посіяти зерно культурного мистецтва, це саме такі дискусії і дивні, можливо, незрозумілі, незвичні арт-об'єкти. Щось таке провокаційне".

Інші статті на цю тему

avtomaty-vsu

Бронетехника, артиллерийские установки, автоматическое оружие, санитарные машины – все это можно увидеть сегодня на центральной площади Краматорска

vistavka-cilisnist

Краматорськ став другим містом після Маріуполя, де відбувається виставка

foto-vyacheslava-gutiri

Це репетиція перед великою виставкою у Києві

коментарі