Важливо :: Політика :: 21 жовтня 2020 19:09 , Олена Круглова
zhinki-prijmayut-uchast-u-viborah-v-kramatorsku

“Жіноча доля” у виборах по-краматорськи

Як впливають гендерні квоти на склад місцевих політичних сил

Цьогоріч, щоб залучити до політики жінок та витримати гендерний баланс серед членів партій, до виборчого кодексу України були внесені поправки, що регулюють дотримання гендерної квоти у партіях, та передбачають відповідальність за її порушення. 

Квоти були запроваджені ще у 2015, але за невиконання цієї вимоги відповідальності партії не несли. Цього року виборча комісія вже відслідковувала її дотримання та не реєструвала партії, в списках яких були виявлені відповідні порушення.

Гендерна квота передбачає що кількість членів партії кожної статі повинна складати не менше 40% від загальної кількості.

Яка ж вона, та “жіноча доля”?

Наразі у Краматорську зареєстрованими учасниками місцевих виборів є 12 партій. Одна партія (Донецька обласна організація “Партія миру та розвитку”) трохи не дотягнула і має у своєму складі 39% жінок. 11 партій дотрималися гендерної квоти. Більшість їх членів складають чоловіки, але ця більшість не переважна і кількість жінок в кожній партії становить від 40% до 48%.

Загалом цього року на місцеві вибори зареєструвалися 397 кандидатів різних політсил. Серед них 170 жінок та 227 чоловіків. І жіноча частка гендерного співвідношення становить 43%.

Чи було так завжди з моменту впровадження гендерної квоти та наскільки жінки були залученими у місцеву політику, розглянемо на прикладі минулих виборів.

Для порівняння беремо партії, які брали участь в місцевих виборах 2015 року та йдуть на вибори цьогоріч.

Цього року на місцеві вибори зареєструвалися 397 кандидати різних політсил. Серед них 170 жінок та 227 чоловіків. І жіноча частка гендерного співвідношення становить 43%

Донецька обласна партійна організація Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» 2015 року мала в своєму складі 47% жінок та 53% чоловіків. Цьогоріч в оновленому складі партії жінок поменшало. Їх кількість наразі складає 40%, чоловіків, відповідно, - 60%.

Донецька територіальна організація Політичної партії «Європейська Солідарність» минулих виборів складалася з 72% чоловіків та 28% жінок. Зараз склад партії змінився на користь жінок - тепер їх 40%.

Донецька обласна організація політичної партії «Наш край» минулого разу мала склад з 67% чоловіків та 33% жінок. Нинішній склад партії - 60% чоловіків і 40% жінок.

Загалом, 2015 року у місцевих виборах брали участь 255 кандидатів від різних партій. Серед них балатувалося 87 жінок та 168 чоловіків. Гендерне співвідношення, відповідно, становило 34% та 76%, тобто жінок було в два рази менше за чоловіків.

За результатами виборів 2015 року, депутатський корпус Краматорської міської ради наразі складають 42 депутати, серед яких 12 жінок. Їх частка становить 29%.

Якщо ж зануритися у минуле ще глибше, у 2010 рік, коли гендерні квоти не були впровадженими, місцева політика ще більше справляла враження виключно “чоловічої справи”. Всього 7 жінок серед 49 депутатів пройшли до місцевого виконкому за результатами виборів того року.

Що ж спонукає краматорських жінок йти у політику?

Kramatorsk Post поспілкувалися з краматорчанками, які цьогоріч висувають свої кандидатури від різних партій до депутатського корпусу міської ради.

Чого прагнуть жінки?

Юлія Гакова

Юлія Гакова, директорка ТОВ "ЮнітЛаб", громадська активістка.

Цьогоріч Юлія вперше балатується у депутати від партії “Голос”, бо вважає, що у депутатів більше повноважень та механізмів впливу, ніж у громадських активістів.

“Моя мотивація проста - я і моя родина живемо і працюємо в цьому місті. Я хочу змінити те, що потребує змін, і не хочу чекати роками, допоки моє життя та життя краматорців стане кращим та безпечним. Я хочу, щоб мешканці мого міста жили комфортно та безпечно тут і зараз. Мій досвід та знання допоможуть мені в цьому”, - каже Юлія.

Світлана Панова

Світлана Панова, директор ТОВ «Ареал Девелопмент».

Світлана веде активну громадську діяльність. Йде на місцеві вибори від партії “Голос”.

Світлана так коментує своє рішення: “В мене соціально активна життєва позиція. Прийшло усвідомлення того, що економічний порядок денний у місті диктують дилетанти, які не здатні вирішувати як проблеми бизнесу, так і проблеми мешканців…

Я подумала, що прийшов час мені самій приймати активну участь у політичному житті міста. На одному рівні з іншими депутатами відстоювати думку та інтереси простих містян”.

Ганная Алад'єва

Ганна Алад’єва, заступник директора з виробництва ТОВ «Краматорський Комбінат Дитячого Харчування», займається громадською діяльністю.

У 2015 році вже була кандидаткою в депутати до Краматорської міської ради. Наразі є кандидаткою від партії “Наш Краматорськ”.

Ганна організовує заходи для дітей та жінок, підтримує  людей з інвалідністю.

Вона розповідає, що під час своєї діяльності у громадському секторі стикалася з неправильними рішеннями та проявами безвідповідальності. Тому рішення стати депутакою не було спонтанним, вона бачить в цьому більшу можливість підтримувати незахищені верстви населення.

“Коли я балотувалася у 2015 році, я богато чула на адресу жінок-кандидаток такі слова: “політика - то чоловіча справа”, “жінкам місце на кухні” та інші стереотипи. Мене ця зневага обурювала.

Тому я усвідомлено вступила в цей процес, щоб показати іншим жінкам, що жінки на рівні з чоловіками теж повинні брати участь в процесі прийняття рішень.

І, звісно, моя мотивація - це моя родина. Мої діти, чоловік та батьки, котрі мене підтримують. Для мене це важливо”, - додає Ганна.

Ангеліна Шостак

Ангеліна Шостак, засновниця власного бренду виробів хенд-мейду “Щастинки від Ангелінки”, волонтерка, допомогає армії та переселенцям, співзасновниця БО «Пліч-о-пліч м. Бахмут». Ангеліна висувається від “Європейської Солідарності”.

Вона родом з Краматорська та бачить в місцевих виборах можливість впливати на процеси в місті: “За 2014-2019 роки ми бачили, як Україна зміцнює свої позиції на міжнародній арені, як вона не лише встояла, а й почала розвиватись. Як, завдяки децентралізації, Краматорськ стає розвиненим, сучасним, квітучим містом.

Я хочу розбудовувати європейське місто з прозорою владою. Куди будуть приїжджати з інших областей, радити нас для візитів і дивуватись, що невже тут колись був 3 місяці «руський мир». Хочу, щоб казали: «А ви вже побували в файному місті Краматорськ?»

Олександра Папіна

Олександра Папіна, журналістка, громадська активістка в сфері культури.

Висуває свою кандидатуру від партії “Демократична Сокира”, бо вважає, що робота у міській раді дає більше інструментів для позитивних змін у місті.

Олександра так каже про причини свого рішення: “За останні шість років місто потрохи під тиском нових реалій переформатовується, трансформується, стає комфортнішим… Але поки ця трансформація втілюється лише у капітальних ремонтах доріг, парків та будівель.

У сучасному світі недостатньо просто капітальних ремонтів. Я хочу, щоб у школах Краматорська наших дітей вчили творчі та вмотивовані вчителі, у лікарнях лікували найкращі лікарі. Правила ведення бізнесу були для всіх однакові. Щоб у жителів міста було безліч варіантів як провести свій вільний час”.

Марина Мозольова

Марина Мозольова, начальник Управління освіти Краматорської міської ради.

Йде на місцеві вибори від “Батьківщини”, щоб мати можливість довести до завершення розпочаті освітні проекти.

“В освіті ми запровадили найбільшу в місті кількість проектів і реалізували на 30-60% більшість програм. Важливо це завершити! Крім того, саме зараз, ми на старті впровадження нової програми "Шкільний бюджет ". Для нашої області це вперше.  Ми вже знаємо як це зробити, але потрібна потужна депутатська підтримка. Мені здається, що зсередини, так би мовити, це простіше зробити. Хоча я буду "пробивати" цей шлях у будь-якому випадку, оскільки це пряме впровадження Е-демократії.

І ще, депутатський мандат - не самоціль, це супервідповідальність і велике додаткове навантаження, але не можна виконати будь-яку роботу, скажімо, на 50%.  Ми не отримаємо результат, якщо він буде негативний. Не хотілося, щоб люди думали, що то були погані ідеї, НУШ, наприклад. Треба зробити процеси розвитку незворотніми. Це моя мета”, - ділиться Марина Мозолева.

Ольга Безсонова

Ольга Безсонова, завідувач дитсадка № 67, науковець, кандидат педагогічних наук, авторка та співавторка освітніх програм для педагогів та дошкільників.

Є кандидатом від партії “Наш край”.

Ольга каже, що все життя уникала політики, та пояснює своє рішення піти в політику таким чином: “У політику мене запросили. Єдине питання, яке я задала при цьому було: “Це потрібно чи можливо?” Аргументи на користь такого важливого кроку були вагомими та переконливими: за дошкілля потрібно не тільки вболівати, а потрібно боротися, а дошкіллю я віддала все своє доросле життя... Мотиваційний месендж для мене - "хто закриває школи, починає будувати тюрми".

 

testЛюбов Дзержинська, керівник музею iсторiї НКМЗ

займається виставковою діяльністю, проведенням конференцій, створенням навчальних екскурсій і квестів. У політику йде вперше, від “Партії миру та розвитку”

Свої спонукання Любов пояснює бажанням залучити увагу влади до музейної та туристичної діяльності у Краматорську. Адже “збереження культурних та історичних традицій України i мiста  - це дуже важливо. Це те, що ми залишимо у спадок”, - комментує вона.

Інші статті на цю тему

vibiori-v-kramatorske-podschet-golosov-protokoly

В Краматорске стали официально известны окончательные результаты голосования на выборах мэра и предварительные - в горсовет

bytva-za-kramatorsk

Поговоримо із політиками, активістами та журналістами міста про те, як у Краматорську відбулись місцеві вибори

image

І що робити, щоб наступного разу таких обранців у раді не було

коментарі