
Зоозахисники VS комунальники: у Краматорську спалахнув скандал навколо стерилізації тварин
У Краматорську спалахнув скандал між зоозахисним благодійним фондом “Друг” і комунальною Службою поводження з тваринами, що займається стерилізацією та медичною допомогою чотирилапим. Волонтерів збентежила кількість стерилізацій, які нібито за два місяці встигли зробити комунальники.
“Цифра, про яку звітувала керівник комунального підприємства (КП) у 500 стерилізованих тварин за неповних два місяці роботи, викликає, м'яко кажучи, здивування. Працює лише один лікар-ветеринар, ловців немає, на вулицях ми не бачимо тварин з бирками цього підприємства, то що коїться? Однак дайте нам перевірити це і якщо ми побачимо, що 500 було реально стерилізовано, скажемо велике спасибі“, - написала у соціальних мережах Наталія Тітомір, засновниця і керівниця БФ “Друг”.
Після цієї заяви почалася суперечка в соцмережах, яка набрала таких масштабів, що до дискусії долучився очільник Краматорська Олександр Гончаренко. Він стверджував, що КП, яке звітує до міської адміністрації, почало стерилізацію 8 березня цього року, а станом на 19 червня було стерилізовано близько 490 тварин, яких обслуговував не лише лікар, а ще й дві особи з персоналу. Також уточнив, що старости громад забезпечили вилов та доставку тварин. Після цього в базі був зафіксований кожен чотирилапий пацієнт.
Люди в коментарях до допису не охоче вірили словам міського голови, як і висловлювали свої претензії щодо ставлення до себе з боку працівників підприєства. Як стверджують місцеві жителі, їм відмовляли у відлові та стерилізації навіть тих собак і котів, за якими доглядали самі ж люди.
Зрештою Наталія Тітомир виступила ініціатором зустрічі двох організацій. Зустріч почалася на високих нотах, люди досить емоційно висловлювали претензії один до одного і намагалися відстояти свою позицію. А також піднімали всі теми, які вже були раніше порушені в соціальних мережах.

Звітність
Насамперед торкнулися звітності. Активісти все ж наполягали показати їм журнал, в якому зафіксовані всі тварини, що проходять через КП. Вони кажуть, що хочуть розуміти, чи правильно виконується робота, але це аж ніяк не для особистого контролю за співробітниками КП.
Наталія Кравченко, директорка підприємства, пообіцяла виконати це прохання, але без фотофіксації - за її словами, в рамках закону таке не передбачено.
“Звітність нам потрібна для того, щоб ми розуміли, що відбувається. Для нас це не голі цифри, для нас це абсолютно конкретні та живі істоти - собаки та коти, за яких ми переживаємо. За них душа болить, тож нам треба знати, що відбувається. Ми домовилися, що приїдемо на підприємство та подивимося базу даних про цих тварин. І після цього частина питань, напевно, відпаде”, - сказала Наталія Тітомір.

Стерилізація
Наступним питанням стала стерилізація та вилов тварин, а також відносини між людьми при виклику. Люди скаржаться на те, що служби не хочуть виїжджати на адресу та забирати тварин. У свою чергу представник КП стверджує, що працюють відповідно до статуту та штат підприємства обмежений. А оскільки клініка відкрилася спочатку за умови, що вона має годувати себе сама, то бюджету не вистачає - як для зарплат співробітникам, так і на обладнання та транспорт.
Саме підприємство з'явилось, як стверджує Наталія Кравченко, з ініціативи мера міста. Але спочатку КП зіткнулося з відсутністю відповідного приміщення для роботи з тваринами, через що довелося звертатися за допомогою до волонтерів і знову - до мера Краматорська. А коли вдалося знайти хоч щось потрібне, то лише на голому ентузіазмі вдалося відкрити клініку.

Те, що зараз доводиться відмовляти людям та свариться з ними, пояснюється тим, що часто стикається із шахраями.
“Спочатку, коли ми відкрилися, до мене возили всіх. Були породисті коти, величезні та висловухі, а мені розповідали, що це безпритульний кіт, але має паспорт. Є дуже багато людей, які обманюють, які намагаються під акцію щодо безпритульних тварин стерилізувати своїх. І дуже прикро, коли приїжджають люди, у яких матеріальне становище дозволяє їм простерилізувати свою тварину”, – каже директорка КП Наталія Кравченко.
“У пріоритеті ми маємо безпритульних тварин. Для домашніх тварин у нас встановлені ціни, які затверджені наказом і які є в прайсі. Він економічно виправданий, він є соціальним для людей. У ці ціни входить лише матеріал і навіть немає амортизації обладнання, світла, зарплати та податків. Це лише матеріал”, - продовжує Кравченко.

Директорка КП стверджує, що вони працюють лише якісним матеріалом, і часто доводиться просити допомоги у сторонніх організацій, таких як UAnimals. З останніми вони уклали договір на стерилізацію тварин, але скільки у дружньої організації є коштів, стільки вони й замовляють стерилізацій. З березня вдалося одержати 120 000 грн допомоги, а також один стаціонар для котів на 11 місць. Клініка також самотужки обзавелася рентген-апаратом. Хоча постійно необхідні корми та ветпрепарати.
Маркування і ловець
Ще одним питанням на зустрічі стало маркування вже стерилізованих тварин. За словами Наталії Кравченко, вони ставлять котам чіпи, а собакам - бирки на вуха. Але, як стверджують активісти, вони не завжди бачать, що собаки чи кішки були марковані, тому активісти БФ “Друг” пропонують вести облік разом. Вони кажуть: почавши цю роботу, керівниця КП розумітиме, чи є куратор від зоозахисників у потрібному для неї районі. Для цього створять загальну базу даних, директорка КП завжди зможе зв'язатися з людьми на місці та вирішити питання щодо тварин.
У дискусії зоозахисників із Наталією Кравченко неодноразово пролунала потреба у ловці - людині, яка ловитиме безпритульних тварин і яка обов'язково має працювати по місту та отримувати заробітну плату. Керівниця КП погодилася з цим і пообіцяла також найняти собі такого співробітника. Оскільки якщо тварина велика або агресивна, цим займатися повинні люди відповідної комплекції і з досвідом.

“Відразу кажу, ловець - це не людина з вулиці. Це людина, яка як мінімум колись перетиналась з тваринами і з ними працювала, яка любить тварин. Яка береже кожне життя будь-якої тварини. Тому тут буде жорсткий відбір та жорстка співбесіда”, - каже директорка КП Наталія Кравченко.
Що у підсумку
Зрештою обидві сторони знайшли точки дотику та вирішили співпрацювати для спільної справи.
“Ми домовилися до того, що ми спільно працюватимемо. Що волонтери будуть допомагати нашому підприємству, що вони будуть вести базу зоозахисників у Краматорську. Вони будуть вести реєстр тварин, визначати, яких безпритульних тварин потрібно стерилізувати і допомагати нам відловлювати їх", - каже директорка комунального підприємства Наталія Кравченко.
“Дуже хотілося взаємної та конструктивної роботи, тому що це чудова подія, що в місті нарешті створено КП. Мені здається, щоб воно працювало краще, воно точно має працювати разом із зоозахисниками. Накопичилися деякі проблеми та питання, а на цій зустрічі ми якраз усе це обговорили. Навіть намітили перші кроки, щоби працювати разом, тому що працюючи разом, ми зможемо досягти більшого результату, ніж це будуть окремі та безсистемні кроки”, - за свого боку сказала Наталія Тітомир, засновниця БФ “Друг”.
Інші статті на цю тему

Мешканці Святогірська та Лиману живуть у підвалах і зруйнованих війною будинках, але переймаються за тварин. Годувати і лікувати чотирилапих допомагають волонтери "Хатіко ЮА"